Když oči svědí a pálí. Optometristka radí, jak si pomoci při potížích se sezónním alergiemi

Přicházející slunné roční období pro mnohé značí obměnu šatníku, opálenou pokožku a příjemně strávený čas na čerstvém vzduchu. Pro alergiky ovšem nastává nelehké období. Alergie se projevují mnoha různými příznaky a člověk se může stát alergikem  kdykoliv v průběhu života, je tedy důležité tyto projevy nepodceňovat. Optometristka radí, jak se proti alergiím efektivně bránit.

Oční alergie jsou poměrně častým problémem. Objevují se, když oči reagují na tzv. alergen, tedy něco, co je dráždí. Oči k potlačení působení alergenu produkují látku zvanou histamin, a v důsledku toho oční víčka nebo spojivky zčervenají, svědí, a mohou i otéct. Dalším z projevů je slzení a pálení očí, světloplachost a slepené oči hned po ránu. „Lidé, kteří mají oční alergie, mají běžně také nosní alergie projevující se ucpaným nosem, kýcháním a svěděním. Obvykle jde o dočasný stav spojený se sezónními alergiemi,” říká Kristýna Štěbetáková, optometristka z Alensa.cz. Nejčastějším příznakem oční alergie je zánět spojivek, ten se objevuje přibližně u 40 % všech pacientů.

Za sezónní alergií stojí celá řada alergenů. Patří mezi ně nejrůznější dřeviny či byliny, které rostou na našem území. Dále také pyl z trav, prach, zvířecí srst nebo plísně. Koncentraci alergenů ve vzduchu pravidelně sledují monitorovací stanice, které ve spolupráci s Regionálním úřadem veřejného zdravotnictví a Pylovou informační službou informují veřejnost v týdenní intervalech o aktuální situaci. Užitečným pomocníkem je také pylový kalendář. Jde o celoroční přehled období, kdy se během roku vyskytují jednotlivé pylové alergeny v ovzduší. Nejhorším obdobím pro alergiky je období od začátku března až do konce léta. Nejpříjemnější období je zase konec roku, kdy počet pylových alergenů výrazně klesá.

Jak se bránit?
Existuje celá řada způsobů, jak se při sezónních alergiích chránit. Základním pravidlem je eliminovat možný kontakt alergenu s očima. Tedy pokud vás svědí a pálí, raději si je vypláchnete vodou, do očí si nesahejte a nemněte si je. Symptomy mohou být velice obtěžující, zejména pokud nosíte kontaktní čočky. „Při alergii je třeba dávat pozor na různá antihistaminika, jež mohou mít vliv na kontaktní čočky. Poraďte se s lékárníkem a pečlivě čtěte příbalové letáky přípravků proti alergii. Pokud je vaše alergická reakce vysoká, je lepší používat jednodenní čočky, které se po použití vyhodí, nebo čočky s vícedenním využitím čistit pomocí peroxidového roztoku,” radí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

I když sluníčko od rána láká k procházce, snažte se nevycházet ven, když jsou v ovzduší pyly v největší koncentraci, tedy v polovině dopoledne a v podvečer. Stejně tak v tuto dobu doma příliš nevětrejte, a pokud jedete v autě, využijte klimatizaci. Neméně důležité je oči při pobytu venku chránit kvalitními slunečními nebo dioptrickými brýlemi. „Například pokud jste alergičtí na pyl, mohou vám pomoci sluneční brýle, které vytváří bariéru a zamezí přístupu alespoň části alergenů do očí. Stejně tak lidé trpící na alergie by si neměli rukama mnout oči. Právě při této činnosti si můžete do očí vetřít velké množství alergenů,” dodává Štěbetáková. Skvělým pomocníkem pro alergiky jsou domácí čističky vzduchu a vhodné je myslet také na kvalitní filtr ve vysavači.

Další tipy optometristky Kristýny Štěbetákové:

  • V případě, že nosíte kontaktní čočky, nenoste je déle, než je určeno.
  • Zvlhčujte si oči pravidelně očními kapkami.
  • Zvažte dočasný přechod z dvoutýdenních nebo měsíčních kontaktních čoček na jednodenní, čočky jsou tak méně infikované alergiemi.
  • Ručníky a oblečení nesušte venku a často měňte povlečení.
  • Pokud jsou vaše problémy dlouhodobé, může se jednat o jiné oční onemocnění. Například ječné zrno aj., v tomto případě vyhledejte odborníka.

Nabídku produktů pro péči o oči, kontaktní čočky či sluneční a dioptrické brýlé najdete na www.alensa.cz.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *