Mezinárodní vědecké žebříčky: Informatici a robotici z FEL a CIIRC ČVUT v evropské extratřídě. Prof. Matas nejlépe hodnoceným informatikem i v roce 2022

Podle žebříčku nejlepších institucí v oblasti informatiky (Computer Science) patří počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT ve vybraných oborech mezi evropskou špičku. V oblasti počítačového vidění (Computer Vision) se v hodnocení vědeckých výsledků řadí výzkumníci z FEL ČVUT a CIIRC v období 2018 až 2023 mezi pět nejlepších evropských pracovišť.

Excelentních výsledků počítačoví vědci z uvedených dvou součástí ČVUT dosahují rovněž v oblasti robotiky, kde se v žebříčku nacházejí na sedmém místě v Evropě. V konkurenci nejlepších evropských univerzit se rovněž prosazují v oblasti Economics & Computation, kde jsou na 16. místě a v umělé inteligenci na 42. místě.

CSRankings je žebříček nejlepších institucí v oblasti počítačových věd na celém světě založený na hodnocení počtu publikací ve špičkových vědeckých konferencích daného oboru.

Postavení ČVUT v žebříčku CSRanking v období 2018 – 2023 (Evropa)

  • Počítačové vidění #5
  • Robotika #7
  • Economics & Computation # 16
  • Umělá inteligence # 42

Na základě mezinárodně uznávaného srovnání jsou FEL ČVUT a CIIRC ČVUT v oblasti informatiky a robotiky dlouhodobě nejlepšími pracovišti v České republice, žádná jiná vědecká instituce z České republiky nedosáhla v CSRankings hodnocení v první desítce.

Prof. Matas je nejlépe hodnoceným informatikem z České republiky
Podle mezinárodního žebříčku Research.com, který vyhodnocuje úspěšnost informatiků na základě jejich H-indexu, citací a počtu dokumentů shromážděných do 21. prosince 2022, je obdobně jako v minulém roce nejlépe hodnoceným českým informatikem prof. Jiří Matas z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT. Úspěch ČVUT podtrhuje fakt, že má mezi prvními čtyřmi vědci českého pořadí hned tři zástupce – dr. Josef Šivic (CIIRC ČVUT) je druhý a doc. Tomáš Pajdla (CIIRC ČVUT a FEL ČVUT) čtvrtý. Do první desítky českého žebříčku se dále řadí dr. Tomáš Mikolov (CIIRC ČVUT) na sedmém a dr. Torsten Sattler (CIIRC ČVUT a FEL ČVUT) na desátém místě. Prof. Ondřej Chum (FEL ČVUT) a dr. Josef Urban (CIIRC ČVUT) pak figurují v druhé desítce na čtrnáctém, respektive sedmnáctém místě.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30% výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 2642 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 378. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro oblast „Engineering and Technology“ je ČVUT na 175. místě, v oblasti  „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–220. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 238. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 151.–200. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251.–300. místě. Více na https://www.cvut.cz/

Zdroj a foto: FEL ČVUT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *