V čem si naši předkové libovali? Vibrátor v podobě bzučící krabičky nebo lubrikant z gladiátorova potu

Kdo by si myslel, že v minulosti byli lidé sexuální puritáni, byl by na omylu. Obzvlášť ve starověkém Egyptě a antickém Řecku si uměli erotické hrátky okořenit. Někteří z našich předků se dokonce vyžívali v na první pohled zvrácených sexuálních praktikách. K opojným pocitům jim dopomáhal třeba hmyz nebo kožené vibrátory.

Sexuální hračky existovaly už ve starověkém Egyptě
Egypt proslavily především pyramidy a rozsáhlé pouště. Málokdo však ví, že sexuální pomůcky mají kořeny právě v této oblasti. Egypt se může pyšnit například vynálezem hliněného vibrátoru. Proslulá egyptská královna Kleopatra je dokonce považována za první inovátorku vibrátorů. Údajně se uspokojovala pulzujícími pohyby, které vydávala krabička plná bzučících včel, díky čemuž dosahovala silných orgasmů.

Ani pánové však ve starém Egyptě nezůstávali pozadu. Faraóni tehdy každoročně vedli obřad k uctění boha Atuma, jehož chtěli napodobit. Ten podle pověstí masturboval u řeky Nilu s úmyslem vytvořit ze svého ejakulátu bohy, kteří mu měli pomáhat řídit vesmír. Faraóni tak podle svého božského vzoru chodili na břeh řeky masturbovat a dávali si značný pozor, aby jejich sperma padalo do řeky. Po uspokojení vládce obřad vykonali i ostatní účastníci oslavy.

Pesar z krokodýlího trusu a pijavice k simulaci panenství
Na druhou stranu však byli Egypťané zodpovědní a mysleli i na ochranu! A ne na ledajakou. Využívali totiž krokodýlí trus jako ženský pesar. Historické dokumenty píšou o snaze zabránit těhotenství tím, že si žena zavedla do pochvy krokodýlí výkaly. Ty fungovaly jako diafragma. „Krokodýlí trus je totiž ve skutečnosti mírně alkalický, podobně jako dnešní spermicidy, které se v současnosti běžně používají. Mohl tedy být účinný,“ vysvětluje Tomáš Koubík, zakladatel společnosti Sexshop.cz.

Ani v pozdější době si sexuální hrátky lidé neodpírali. To mohl být pro mnoho dosud neprovdaných žen velký problém, protože v historii mělo zcela zásadní význam panenství. Z tohoto důvodu ženy, které o něj přišly před uzavřením sňatku, sahaly až k neuvěřitelným praktikám. Aby svému novomanželovi navodily iluzi, že jsou stále čisté a neposkvrněné, šly na to skutečně chytře. Podle dochovaných informací bylo jednou z velmi využívaných možností přiložení pijavice na stydké pysky den před svatební nocí. Tato metoda skýtala i určitá rizika, protože si ženy musely dávat pozor, aby pijavice omylem nevklouzla do vagíny a nezpůsobila závažné zdravotní problémy. Když se však trik vydařil, dokázala falešná panna při svatebním dovádění jednoduše oklamat svého muže díky toku krve. Novomanžel mohl být spokojený, že byl skutečně „tím prvním“.

Římané a jejich dilda z kůže a skutečně přírodní lubrikant
O vibrátorech se můžeme dočíst už z historických pramenů. Většinou měly dřevěnou či kamennou texturu, která navozovala rozkoš. Staří Řekové a Římané však tyto hračky posunuli ještě o úroveň výš. Aby navodili pocit skutečného penisu, začali je obšívat koženými návleky. Tato inovativní dilda s koženým pláštěm byla známá pod názvem ólisbos. Jejich neskutečná oblíbenost se dokonce stala ústředním tématem populární řecké komediální hry, v níž ženy uspořádaly sexuální stávku. Hlavním důvodem však nebylo ukončení peloponéské války, nýbrž to, že se zastavila dodávka jejich oblíbených „kožených hraček.“

Kdo maže, ten jede, a to platilo i ve starém Římě. Dnes si už jen těžko dokážeme představit, že v dávných dobách neexistovaly takové vymoženosti, jako je lubrikační gel. Je až neuvěřitelné, že si fanynky starořímských gladiátorů kupovaly po zápasech jejich pot a údajně ho používaly jako afrodiziakální lubrikant. Z dochovaných zdrojů vyplývá, že ženy dokonce věřily tomu, že pot gladiátora má pečující účinky. Proto ho přimíchávaly do krémů na obličej a dalších kosmetických přípravků.

„Dnes naštěstí nemusíme sahat po kožených vibrátorech nebo bzučících krabičkách. Na trhu je k dostání široký výběr bezpečných sexuálních hraček a kvalitních lubrikantů,“ dodává Tomáš Koubík. Ženy se podle něj dnes mohou podobně jako Kleopatra cítit opravdu „královsky“ třeba s  růžovým vibrátorem Queen Rabbit, který je na povrchu hedvábně jemný. Skládá se ze dvou částí: jedna je lehce prohnutá s širší měkkou špičkou určenou na G-bod, druhá je flexibilnější a slouží pro hýčkání klitorisu. S touto hračkou, kterou je také možné zahřát, si tak lze zpestřit erotické hrátky efektivněji než s ólisbosem.

Tomáš Koubík
V devadesátých letech založil svůj první e-shop. Prodával různé zboží, včetně erotických pomůcek. Od roku 2000 se začal věnovat výhradně prodeji erotického zboží. Postupně rozšiřoval sortiment i o vlastní produkty a skladové prostory. Od roku 2006 provozuje internetový prodej pod doménou Sexshop.cz. V současné době se společnost zabývá výrobou vlastních produktů a je považována za jednoho z největších dodavatelů erotických pomůcek v České republice.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *