Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Kvalitu spermií ovlivňují nemoci i vyšší věk. Řešením může být včasné zmrazení buněk

Reprodukční problémy zdaleka netrápí jen ženy, ve třetině případů jsou komplikace na straně muže. Přestože je příčin neplodnosti celá řada, až u sedmi z deseti mužů je potíž ve zhoršené kvalitě spermií. Nejčastěji lékaři řeší nízký počet buněk či jejich omezenou pohyblivost. Jak mohou muži svůj spermiogram vylepšit? Na co by měli dbát a čeho se vyvarovat? A jaké možnosti moderní medicína v dnešní době nabízí?

Kondici spermií prozradí spermiogram, prvotní vyšetření při léčbě neplodnosti
To, co bývalo dříve považováno za výhradně ženské téma, je v současnosti stále aktuálnější i pro muže. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) měli muži už v roce 2010 o tři čtvrtiny méně spermií, než tomu bylo v 50. letech 20. století. Prvním krokem ve vyšetřovacím procesu je proto ověření, zda náhodou není problém právě zde. To lze poměrně jednoduše zjistit pomocí mikroskopického vyšetření ejakulátu neboli spermiogramu. Při něm se sleduje zejména počet, tvar, kvalita a pohyblivost spermií. To jsou parametry, které při oplození hrají klíčovou roli. Následně se určují další vlastnosti vzorku, jako je pH, viskozita, rychlost zkapalnění či obsah bílých krvinek.

„Pokud ani přes pravidelný nechráněný pohlavní styk v uplynulých dvanácti měsících nedojde k úspěšnému početí, měl by muž vyšetření kvality spermií podstoupit. Test je rychlý, bezbolestný a umí poskytnout mnoho cenných informací o kondici jeho ejakulátu,“ radí MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA, kde pomáhají odhalovat překážky k úspěšnému početí mimo jiné i díky prováděným spermiogramům. „Zároveň je preventivní podstoupení spermiogramu vhodné pro každého muže, který předpokládá, že někdy v budoucnu bude chtít mít děti. V případě náznaku obtíží má pak dostatek času je řešit,“ doporučuje MUDr. Veselá.

Kvalita spermií klesá s věkem, možností je včasné zmrazení buněk
A cože tedy vitalitu spermií ovlivňuje? Navzdory zažitým představám je podstatným faktorem například mužův věk. Kvalita spermií se totiž s přibývajícími léty výrazně zhoršuje. Klesá pohyblivost buněk, snižuje se objem spermatu a dochází k častějšímu poškození DNA. Současná moderní medicína tak proto nejen v rámci prevence, ale také pro vědomě odložené rodičovství umožňuje zmrazení reprodukčních buněk. To se označuje jako takzvaný social freezing. „Pomocí této metody odebereme a zmrazíme pohlavní buňky v době, kdy jsou kvalitní a v dobré formě. Takto konzervované spermie pak lze použít v momentě, kdy pár pocítí, že je na pořízení potomka ten správný čas,“ přibližuje MUDr. Kateřina Veselá. „Social freezing se doporučuje také v případě, kdy spermiogram vykazuje závažné odchylky od normálního stavu. Takový nález se totiž obvykle v čase rapidně zhoršuje, dojít může až ke kritickému poklesu hodnot,“ dodává MUDr. Veselá. Zmražení buněk může pomoci i v případě plánované onkologické léčby, která negativně ovlivňuje počet či kvalitu zárodečných buněk. To často vede k neplodnosti.

Vitalitu buněk zhoršuje kouření i obezita
Mezi další často zmiňované faktory, které se negativně podepisují na kvalitě ejakulátu, patří kouření, dlouhodobé požívání alkoholu, ale třeba i řada léků. Nepomáhá ani přílišný stres, nadměrné posilování nebo naopak obezita. V tukové vrstvě se totiž tvoří ženský hormon estrogen, který při zvýšené tělesné hmotnosti narušuje rovnováhu hormonů. Varlatům dále neprospívá sedavé povolání či nošení přiléhavého spodního prádla, které vede k jejich přehřívání. To může vyústit ve sníženou produkci spermií.

Zařaďte vejce, česnek a banány, vyhněte se sóji
Co by tedy muži měli změnit, pokud chtějí hodnoty svého spermiogramu vylepšit? Rozhodně neuškodí zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na zinek, selen, kyselinu listovou, omega-3 mastné kyseliny a vitaminy E a C. Skvělým zdrojem potřebných látek jsou například vejce, česnek, banány či dýňová semínka. Vhodný je dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu a omezení kouření, alkoholu a nadměrné konzumace kávy. Odepřít by si muži měli rovněž časté koupele v horké vodě či přílišné saunování. Samostatnou kapitolou je poté nadměrná konzumace sóji. Ta totiž může snižovat počet spermií, protože obsahuje fytoestrogeny, látky rostlinného původu, které svou strukturou připomínají ženský hormon estrogen.

Foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *