Průzkum: Svačina může pomoct s dětskou obezitou, i přesto ji čtvrtina rodičů chystá nepravidelně nebo vůbec
Rodiče si nepřipouští, že jejich děti mají nadváhu, či dokonce obezitu, vyplývá to z průzkumu od společnosti Nestlé zaměřeného na stravování dětí. Podle lékařské studie však v Česku bojuje s obezitou téměř pětina mladistvých. Právě rodiče přitom mohou významně ovlivnit, co a kdy děti jedí. Například školní svačiny čtvrtina dotázaných rodičů připravuje nepravidelně nebo je nedělá vůbec. K pití během dne mají děti v polovině případů především slazené nápoje. Na edukaci ve vyváženém stravování dětí se zaměřují výukové moduly programu Nestlé pro zdraví dětí, které jsou pro školy i rodiče dostupné zdarma.
Jako obézní by podle průzkumu Nestlé[1] své dítě označilo jen procento rodičů dětí ve věku od 7 do 15 let. Podle studie[2] Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost je však v populaci aktuálně přes 16 procent mladistvých obézních. „Řešení obezity u dětí je komplexní problém, zásadním faktorem jsou ale návyky z rodiny,“ říká Markéta Veverková, nutriční specialistka společnosti Nestlé. „Rodiče by se měli zajímat mimo jiné o to, co dítě jí mimo domov. Důležité jsou například školní svačiny,“ dodává Veverková.
Více než čtvrtina rodičů připravuje svačiny nepravidelně nebo vůbec
„Svačina může ovlivnit soustředění dítěte i to, kolik bude mít energie v průběhu dne,“ popisuje Veverková. Přitom více než 27 procent dotázaných rodičů připravuje svačiny nepravidelně nebo je nedělá vůbec. Děti nejčastěji svačí hlavně pečivo a ovoce. Zhruba ve stejné míře potom jedí jak zeleninu, tak sladké – buchty, sušenky nebo čokoládu. „Sladké pečivo, čokoláda, dokonce ani müsli tyčinky ve sladkých polevách nejsou příliš vhodné svačinky. Naopak třeba celozrnné pečivo s libovou šunkou či sýrem a čerstvou nakrájenou zeleninou jsou perfektní kombinací,“ radí Veverková.
Problémem jsou nepřiměřeně velké svačiny i slazené nápoje
Čtvrtina rodičů zohledňuje při přípravě svačiny, zda má dítě tělesnou výchovu nebo jinou pohybovou aktivitu. Dalších 50 procent rodičů údajně připravuje dostatečně velkou svačinu každý den a množství nepřizpůsobují výdeji dítěte. Téměř polovina dětí podle dotázaných rodičů pije po většinu dne slazené nápoje, limonády a mléka, ty slazené mají podle Veverkové nadbytek cukru, který je třeba také vzít v potaz v kalorickém příjmu dítěte.
Podle Veverkové si tělo v dětství tvoří návyky, které je v dospělosti náročné změnit. „Chceme motivovat rodiče, učitele, a především pak žáky základních škol, aby rozuměli vyváženému stravování,“ uzavírá nutriční specialistka. Program v České republice od roku 2015 absolvovalo již více než 130 tisíc dětí, výukové moduly jsou zdarma k využití po registraci na www.nestleprozdravideti.cz.
Nestlé pro zdraví dětí
Nestlé pro zdraví dětí získalo záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a je provozováno a financováno společností Nestlé Česko, s.r.o. ve spolupráci s odborným garantem Společnosti pro výživu, v čele s MUDr. Petrem Tláskalem, CSc. Na vzdělávacích materiálech a jejich praktickém využití ve školách spolupracuje Nestlé s odborníky na názornou výuku z Ústí nad Labem.
Zdroj:
[1] Průzkum vypracovala společnost Instant Research pro společnost Nestlé Česko v únoru 2023. Respondenty byli rodiče dětí ve věku od 7 do 15 let.
[2] Studie Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021 uvádí, že obézních je 16,4 procent dětí a mladistvých ve věku od 5 do 17 let.
Foto: archiv