Platby na dovolených v zahraničí jsou stále jednodušší a pod větší kontrolou
Letní dovolená se blíží. Někdo již má rozhodnuto, kam letos vyrazí, někdo ještě vyčkává s výběrem dovolenkového místa. Těsně před cestou je dobré najít si rady a praktické informace o destinaci. Přinášíme některé aktuální tipy týkající se placení. V EU si bez problémů vystačíte s platební kartou, hotovost bude potřeba pouze v omezeném počtu případů a v některých destinacích se bez ní obejdete zcela. V exotických a vzdálenějších zemích je dobré přibalit si i hotovost, ale ne české koruny, ale eura nebo dolary.
Státy Evropské unie
Pokud jste si vybrali destinaci v rámci Evropy nebo Evropské unie, není potřeba se stresovat s výměnou peněz nebo si přibalovat hotovost. Úplně si zde vystačíte s platební kartou, ať už kreditní nebo debetní. U obchodníků ve většině evropských zemí zaplatíte kartou. V odlehlejších místech nebo na trzích či pláži mohou brát jen hotovost, ale v tomto případě se bude jednat o menší obnos.
Placení u obchodníků
„Pokud budete platit kartou, nedoporučujeme využít služby Dynamic Currency Conversion (DCC), která nabízí přepočet částky transakce na měnu, ve které je vedena karta, protože směnný kurz použitý u obchodníka je velmi často pro klienta výrazně nevýhodný,“ radí Alesandro Villa, vedoucí oddělení karet z Home Creditu. Jedinou nevýhodou je, že si musíte sami spočítat, kolik vás služba či produkt stojí, ale to jste již zcela jistě udělali před samotnou platbou.
Zda platit kreditní nebo debetní kartou je zcela na vás, při nákupech u obchodníka v tom není rozdíl. „V rámci EU byste neměli mít problém ani s VISA ani s MasterCard. Obchodníci ve většině zemí jsou také vybaveni terminály pro bezkontaktní placení, tudíž nahráním karty do mobilní peněženky se minimalizuje případná škoda při ztrátě karty, navíc se jedná jednoznačně o nejbezpečnější formu placení,“ dodává Alessandro Villa.
Není od věci mít také k dispozici dvě karty na cesty do zahraničí, pokud je to možné. Stačí samozřejmě dvě formy placení v rámci rodiny nebo spolucestujících. Pokud například vyčerpáte limit na jedné, ztratíte ji, bude vám odcizena nebo zůstane v bankomatu, máte ihned k dispozici jiný způsob.
I když v některých státech, jako je Švédsko a Nizozemí, dokonce ani jinak, než kartou nezaplatíte, ani u pouličního prodeje, jsou stále země, kde například na pláži nebo ve veřejné dopravě, budou preferovat hotovost. Menší obnos si můžete přivézt z ČR, pokud například máte eurový účet, pokud ne, vyberte si až na místě z bankomatů.
Výběr hotovosti z bankomatů
Pokud je to možné vybírejte bezkontaktně, je to nejenom jednodušší, ale i výrazně bezpečnější, zabráníte riziku zneužití, tzv. skimmingu (zkopírování karty v bankomatu) a nehrozí, že karta zůstane v bankomatu při chybně zadaném PIN. I v bankomatech se vyhněte službě DCC, stejně jako u placení v obchodech.
Před samotným výběrem si zkontrolujte, zda provozovatel bankomatu neúčtuje navíc poplatek, o výši tohoto poplatku musí informovat předem. Vaše banka vám nemusí účtovat ani v zahraničí poplatek, ale provozovatel ano. Ideálně vybírejte z bankomatů, které provozuje banka.
Nastavení limitů na kartách
Před cestou si také zkontrolujte nastavení limitů na kartě, a to jak pro výběry z bankomatů, tak platby u obchodníků. Nezapomeňte ani na limity pro platby online, v dnešní době je běžné, že se vstupenky na návštěvy muzeí a dalších památek kupují online, někde dokonce jiná možnost není. Vstupenky musíte koupit online předem na konkrétní den a hodinu.
Nastavením limitů také chráníte své peníze, pokud by došlo k odcizení, i když v tomto případě je nejdůležitější rychlost zablokování karty.
Co dělat při ztrátě karty
Pokud vám někdo ukradne peněženku s doklady v zahraničí a přijdete tak o hotovost, platební karty a doklady tisíce kilometrů od domova, je to sice velký problém, ale řešitelný. V první řadě si okamžitě zablokujte platební karty. „Nejrychleji zablokujete kartu v mobilní aplikaci, můžete také zatelefonovat na zákaznickou linku vydavatele karty nebo prostřednictvím internetového bankovnictví. Základním pravidlem je zbytečně neotálet a jednat co nejrychleji, aby nedošlo ke zneužití karty. Zároveň si můžete zažádat o vydání nové karty. Někteří poskytovatelé, a to je případ Home Creditu, nabízejí virtuální kartu, kterou můžete okamžitě zaktivovat v mobilním zařízení. Ti, kteří mají v nabídce klasickou kartu, k ní mohou, ale taky nemusejí, dodávat i její variantu pro okamžitou aktivaci v mobilním zařízení,” popisuje Alessandro Villa z Home Creditu.
Pokud máte kartu, která má bezkontaktní funkci, znamená to, že můžete čerpat prostředky do určité výše bez zadávání PINu, tento limit se může v jednotlivých zemích lišit, popř. někdy je požadováno zadání PINu u jakékoliv platby. V případě, že vám kartu někdo zcizí a provede takové výběry, platí, že nejprve je potřeba kartu zablokovat, poté nahlásit na policii a následně podat reklamaci u provozovatele. Opět nastává prověření, zda nedošlo k prozrazení PINu a pokud je potvrzeno, že bylo čerpáno bez PINu – bezkontaktně, tak v naprosté většině případů provozovatel reklamaci uzná a peníze klientovi vrátí.
Co se týče dokladů, krádež nebo ztrátu je třeba urychleně nahlásit na nejbližší policejní stanici. Na velvyslanectví v daném státě by vám měli vydat náhradní doklad – tedy cestovní průkaz.
Pojištění karet
Platební kartu lze také pojistit proti zneužití a ztrátě osobních věcí. Pojištění se často vztahuje na hotovost v peněžence, osobní doklady, ale i osobní věci, jako je kabelka, peněženka, klíče, brýle, inhalátor, ale i parfém a drobná elektronika. Kromě mobilu je to například i čtečka, fotoaparát, hodinky, tablet a samozřejmě v rámci pojištění osobních věcí je pojištěno zneužití karty. Pro případ, kdy někdo zneužije vaši kartu dříve, než stihnete nahlásit její ztrátu či odcizení, existují pojištění, která vám ztrátu peněz částečně nebo plně nahradí.
Placení v exotických destinacích
V exotických zemí budete častěji používat i hotovost, a to buď dolary nebo eura. Například u stánků, ale i taxikáři nebo i v restauracích anebo při placení za různé výlety vám nabídnout často lepší cenu, pokud máte hotovost.
Používání kreditní karty
V autopůjčovnách je výhodnější používat kreditní kartu, u debetní si autopůjčovna většinou naúčtuje nevratnou kauci jako pojistku. „Pokud máte jak debetní kartu, tak kreditní, doporučujeme vybírat z bankomatů právě kartou debetní. Některé debetní karty nabízejí výběr zdarma po celém světě. Kreditní karta je pak vhodnější pro placení v obchodech nebo za služby a můžete ji ocenit právě třeba v autopůjčovně,“ uvádí Alessandro Villa.
Kreditní karta je také určitou finanční rezervou na cesty, v případě jakýchkoliv nečekaných událostí nebudete na dálku řešit dostupnost finančních prostředků.
Pozor na přihlašování k veřejné wifi síti
S využíváním mobilních aplikací na správu financí souvisí jedno úskalí, a to připojování k veřejně dostupné wifi, která láká tím, že je zdarma. Nedoporučujeme přihlašovat se do mobilního nebo internetového bankovnictví pomocí wifi v hotelu nebo v restauraci. Nikdy nevíte, jak je taková síť zabezpečená, ani kam přesně proudí vaše data. V tomto případě raději využívejte vlastní mobilní připojení nebo skutečně zabezpečenou a důvěryhodnou wifi.
Foto: archiv Shutterstock