Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZábava

Výuka na klavír pro děti, zatočte jednou provždy s problémem se čtením not!

„Svět klavíru dětskýma očima mě nepřestává fascinovat. Děti rády objevují, a být spolu s nimi u klavíru a pomáhat jim objevovat možnosti, kterými mohou skrze klavír vyjadřovat své emoce a realizovat svou fantazii, je pro mě jako pedagožku opravdový zážitek,“ říká Eva Lorenc, která vymyslela on-line Klavírní školu pro dospělé a krásné e-booky pro děti.

Metodika výuky malých dětí od počátků hry na klavír je poměrně náročná disciplína a není divu, že mnoho klavírních pedagogů se výuce malých dětí spíše vyhýbá, protože mají strach, aby malého klavíristu nějak “nepokazili” pro jeho budoucí vývoj. Eva s dětmi pracuje velmi ráda, baví jí nahlížet do jejich světa a komunikovat s nimi u klavíru skrze jejich fantazii a objevovat svět klavírní hudby společně s nimi. Pro klavírní začátky považuje za nejlepší věk u dětí mezi 5 a 7 lety, a této věkové skupině je také věnovaná její Klavírní škola pro děti.  První výukový materiál, který vytvořila v rámci jejího online projektu, je věnovaný e-book Pohádkové čtení not pro malé klavíristy.

„Z vlastní zkušenosti i od mnohých svých kolegů vím, že problémy se čtením not má velké množství dětí. I přestože jsou muzikální, milují hudbu, touží poznávat svět klavíru a baví je učit se nové skladby, brzdí je čtení not ve vývoji a pokrocích,“ vysvětluje Eva důvod, proč vydala e-book. „Není se čemu divit, protože právě čtení not je tím nejnáročnějším úkolem, který musí děti při výuce hry na klavír zvládnout. Děti často cítí při pohledu do not, které neumí rychle a správně přečíst, bezmoc a strach ze selhání. Začnou mít pocit, že hraní na klavír je nesmírně náročné. To však nejsou emoce, které by měly být součástí hraní na klavír! Hraní na klavír by mělo dětem přinášet do života radost a naplnění. Pohádkové čtení not pro malé klavíristy naučí děti  číst plynule noty hravou formou,“ dodává.

Jak e-book funguje?
Každá nota je jedna pohádková postava, a celý notový systém dohromady tvoří napínavý příběh. Díky tomu si děti ke každé notě vytvoří mnemotechnickou pomůcku, takže si noty snadněji zapamatují. Nově naučené noty si děti hned vyzkoušejí přečíst a zahrát ve cvičných skladbičkách.

E-book obsahuje i podrobný návod pro rodiče, jak s ním mají děti pracovat. Děti od 6-7 let věku by měly být schopné s e-bookem pracovat úplně samostatně. U dětí, které neumějí číst, je potřeba asistence rodiče, ale úplně stačí, pokud jim jen přečte všechny texty na jednotlivých listech. O splnění úkolů se malý pianista již postará samostatně, e-book je vytvořen tak, aby děti samy pochopili, co mají udělat. Vše je řazeno za sebou podle promyšleného metodického systému tak, aby děti získávaly znalosti o čtení not postupně a vždy si měly možnost po krátkých úsecích zopakovat, co se již naučili a mohli na to navázat dalšími poznatky.

Benefity práce s e-bookem
Když se děti naučí plynule číst noty, dokážou nejen samostatně přečíst a nacvičit novou skladbu, ale čas, který tráví čtením nových skladeb, se sníží na minimum. Díky tomu si zahrají více krásných skladeb. S oporou v notách se dětem také zlepší hudební paměť při hraní zpaměti a budou se cítit sebevědomější při hraní na klavír. A především jim hraní na klavír nebude připadat náročné a budou z něj mít větší radost.

Co v e-booku najdete
Více než 60 stran výukových listů plných úkolů, not, příběhů a hudby, pochopení čtení not v houslovém a basovém klíči, čtení nejčastějších hudebních značek, jako jsou křížky, béčka, staccato a další, napínavý pohádkový příběh, který vaše děti bude provádět čtením not, omalovánky a celou řadu skladbiček na procvičení not a audio nahrávky všech skladbiček pro kontrolu. No není to super?

Fakta
Prodalo se přes 2000 ks pro děti a přes 150 základních uměleckých škol, mateřských škol a soukromých hudebních škol e-book zakoupilo s multilicencí pro využívání v rámci školy pro všechny jejich žáky. E-book jsem prezentovala také na Janáčkově akademii múzických umění v Brně na pozvání významné české klavírní pedagožky a metodičky. Dále se publikovaly články v hudebních časopisech jako je Hudební výchova, dokonce ho Eva představovala i na konferenci Teorie a praxe hudební výchovy na Slovensku v Ružomberoku. Takže ANO, e-book používají stovky učitelů hry na klavír pro celé naší republice i na Slovensku.

Recenze:
„Dobrý den paní Evo, děkuji moc za krásnou učební pomůcku!!! Má šestiletá dcera se učí na klavír v Kanadě a bojovala s basovým klíčem. Vaše kniha nám moc pomohla objasnit celou teorii a hlavně, moc jí to bavilo!!!“ Markéta Huzel, maminka

„Moc se mi to líbilo, hlavně ty skladbičky, které doprovázely pohádku. Když si teď chci něco zahrát nebo zazpívat písničku, hned poznám, jaké tam jsou noty, takže se dokážu naučit víc skladeb a hraní na klavír mi jde mnohem.“ Barbora Šárová, klavíristka, 10 let

„Dlouhou dobu se zajímám o problematiku didaktiky hudby. Jsem hlasová poradkyně a učitelka hudby v Montessori škole. Leta jsem také vyučovala klavír na hudebních školách. Proto dobře vím, že jedna z nejdůležitějších věcí pro pedagoga je kvalitní učební materiál. Takový, který dítě zaujme natolik, že ho otevře i doma a bude s ním chtít pracovat. Mám tím na mysli materiál, který je určen především dětem a pro děti. Zábavný, příběhový, interaktivní. To je na pultech hudebnin ještě stále nedostatkové zboží. Proto jsem byla zvědavá na Evin e-book. Říkala jsem si; nový přístup, elektronická podoba, to by mohlo být zajímavé. Po jeho přečtení mé srdce zaplesalo. Absolutně předčilo mé očekávání. Konečně něco jednoduchého, ale plně funkčního, co děti, které umí číst, zvládnou v pohodě samy. Vtipný příběh, který je provede základními hudebními pravidly v moderním podání. Jsem přesvědčená, že práce s tímto sešitem bude pro děti velká zábava! Úžasná je i možnost kontroly zahrané skladby z nahrávek, které jsou v e-booku snadno přehratelné, jak pro děti, ale i pro rodiče „nehudebníky“. Z mého profesionálního hlediska je Evin e-book skvělý přínos do klavírního světa malých hráčů a z pohledu osobního, krásně a vtipně popsaný hudební svět.“

Pohádkové čtení not pro malé klavíristy stojí 540 Kč a můžete ho zakoupit na evalorenc.cz, kde najdete mnoho dalších informací.

Eva Lorenc
Jsem klavíristka a nadšená pedagožka hry na klavír. Vyučuji hru na klavír živě i v rámci mých online kurzů. Pro klavír také skládám a aranžuji skladby. Vystudovala jsem hru na klavír na konzervatoři v Pardubicích a na vysokou školu jsem šla do Prahy na Akademii múzických umění. A v roce 2019 jsem dokončila doktorát na PedF UK v oboru klavírní pedagogika. Vždycky mě to táhlo k učení. Nesmírně mě baví předávat své zkušenosti s hrou na klavír druhým a pořádně je nakazit svým nadšením pro tento úžasný nástroj!  Kromě online výuky mám v Praze svou soukromou klavírní školu Piano School Prague.

Protože ráda vymýšlím vlastní výukové materiály a upřednostňuji individuální přístup k mým studentům, po několikaleté praxi ve státním hudebním školství jsem se rozhodla jít svou vlastní cestou, abych nemusela být vázána předem danými osnovami a mohla uplatnit svobodně svou metodiku výuky. 

Jsem také maminka dvou úžasných malých dcerušek, Rebeccy (2 roky) a Beatrice (miminko), které vychováváme spolu s mým manželem Štěpánem. Štěpán je mi velkou oporou a i ve všem okolo klavíru mě nesmírně podporuje. Má na svědomí většinu designu webových stránek a natáčí, stříhá a zvučí mi všechna videa. Sám na klavír nehraje, ale baví ho všechny technické záležitosti okolo projektu a je v tom opravdu dobrý. Pracujeme v obou našich firmách – v klavírní škole i v online klavírním projektu spolu a skvěle se doplňujeme.

Můj přístup k výuce hry na klavír
Po skončení studia na Akademii múzických umění v Praze, kde jsem se 5 let pohybovala mezi lidmi, které hraní na klavír bavilo stejně jako mě, jsem nastoupila do svého prvního zaměstnání jako učitelka klavíru. Střet s realitou byl pro mě jako léčba elektrickým šokem. Nikdy by mě nenapadlo, že hraní na klavír může být pro někoho noční můra!

Myslím si, že se stále ještě nebere dostatečně v potaz fakt, že ne z každého, kdo se učí hrát na klavír, se nutně musí stát profesionální pianista. Samozřejmě, že pokud má někdo ambice a chuť vydržet náročné studium hudby, jsem první, kdo ho bude maximálně podporovat! Myslím si, že hraní na klavír je úžasný obor a zaměstnání, které člověka dokáže opravdu bavit a naplňovat. Pouze malé procento lidí si ale zvolí profesionální dráhu. Ve hře na klavír je obrovská konkurence a člověk musí být minimálně podobný blázen do hudby jako já, aby ustál všechny ty nervy, stovky hodin cvičení, stresy z koncertů i případné neúspěchy.

Mnoho rodičů nebo starších studentů, kteří již někam dříve na hodiny klavíru chodili, mi vyprávělo, že byli dříve na hodinách klavíru neustále nuceni cvičit nezáživné povinné skladby a k tomu, co se jim opravdu líbilo, se často vůbec za celý školní rok nedostali. Když jim něco nešlo, dostávali špatné známky, poslouchali, že nemají talent a že by na klavír hrát neměli. Výsledkem bylo, že se na hodiny báli chodit a hraní je nebavilo. Ztráceli motivaci a často s hraním nakonec úplně přestali.

Já ve výuce nerozděluji lidi podle toho, zda mají, nebo nemají talent, protože zastávám názor, že každý, kdo má touhu a chuť se naučit hrát na klavír a promění tu svou touhu v činy, se hrát naučí. 

Proto své studenty podporuji, motivuji a snažím se o to, aby nejen dobře ovládli klavírní hru po technické stránce a opravdu hráli kvalitně a krásným zvukem, ale také aby jim hraní na klavír přinášelo do života dlouhodobě radost a naplnění. 

Myslím si, že je důležité ke každému studentovi přistupovat individuálně a vybírat repertoár tak, aby ho bavil a naučil se na něm vše, co je potřeba. Všechny hudební prvky i technické obtíže se snažím vysvětlovat přístupnou a přátelskou formou, která je mým studentům srozumitelná a díky které dokážeme rychle zvládnout učivo, takže je dostatek prostoru na to se z hudby radovat.

Mám léty praxe vyzkoušené a ověřené metody a postupy výuky hry na klavír, které bezvadně fungují, a stovky nadšených a spokojených studentů, kteří mé hodiny milují, a které jsem naučila hrát na klavír.

Online klavírní projekt
Protože jsem za léta praxe při živé výuce vypozorovala, že moji studenti se na hodiny těší, hrají s radostí a mnozí z nich dosahují vynikajících výsledků, rozhodla jsem se podělit o své učební postupy, nápady a materiály s dalšími klavíristy, jejich pedagogy i rodiči dětí skrze své webové stránky. A tak v roce 2016 vznikl můj online klavírní projekt. Začala jsem vytvářením výukových e-booků, které dětem i dospělým pomáhají se zvládnutím čtení not u klavíru, a na základě nadšené zpětné vazby a recenzí od maminek i dospělých začátečníků, kteří díky mým materiálům dosáhli pokroků a úspěchů, jsem se do online tvoření ponořila v následujících letech opravdu naplno. Aktuálně u mě na webu najdete celou řadu e-booků a online kurzů hry na klavír, které pomohly už tisícům lidí, dětem i dospělým.

E-booky
Pod mýma rukama vzniklo několik krásných originálních sbírek klavírních skladeb vhodných pro začátečníky až středně pokročilé a také řada výukových e-booků, které se věnují.

Například e-book Čtení not pro dospělé, který si u mě na webu můžete stáhnout zdarma, četlo už více než 12 tisíc lidí.

Opravdovým bestsellerem se stal můj e-book pro děti Pohádkové čtení not pro malé klavíristy, který pomáhá dětem naučit se číst noty v rozsahu potřebném pro hru na klavír hravě a spolehlivě. Pomohl již se čtením not více než  2000 dětem a přes 160 učitelům a školám.

Online kurzy obecně
Proč vznikly
Online kurzy hry na klavír jsem začala tvořit v době, kdy se ke mně na živé lekce už hlásilo takové množství zájemců, že jsem neměla kapacitu všechny přijmout. Chtěla jsem jim však všem dát možnost učit se u mě hrát na klavír.

Výhody online kurzů
Mé online kurzy řeší problém všech studentů, kteří nemohou sehnat učitele, protože učitelů je málo a těch dobrých ještě méně. Pro dospělé se málokdy najde jiná možnost, než chodit na klavír soukromě. Jenže všude mají pořád plno, a když už se uvolní místo, tak se jim nehodí termín například kvůli práci nebo péči o děti a domácnost.

V mých online kurzech se studenti mohou učit na klavír flexibilně z pohodlí svého domova a v čase, který jim nejlépe vyhovuje.

Jak učím online studenty
Na každém studentovi mi záleží. Snažím se učit své online studety vést úplně stejně, jako studenty na živých lekcích. Záleží mi na tom, aby hráli na klavír nejen tak, aby je to bavilo, ale také tak, aby se naučili hrát dobře a kvalitně. Mám léty praxe vyzkoušené a ověřené metody a postupy výuky hry na klavír, které bezvadně fungují, a nadšené a spokojené studenty, kteří mé hodiny milují, a které jsem naučila hrát na klavír.

Záleží mi na tom, aby si studenti z mých kurzů odnesli správné návyky a uměli správně tvořit klavírní tón, používat správně váhu paží při hře, vyjádřit hudební obsah skladeb, pracovat s pedálem, budovat si pestrý repertoár. Učím je také efektivní postupy a metody cvičení na klavír, které jim výrazně usnadní a urychlí cvičení nových skladeb.

Lekce mých online kurzů jsou předtočená výuková videa s velmi přesnými návody. Studenti mi v nich vidí na ruce i na prsty, takže přesně vědí, jak mají vše hrát. Je to zkrátka jako běžná hodina klavíru u mne, v průběhu lekce vysvětluji vše stejně, jako kdyby byli přímo vedle mě. Výukové lekce mívám doplněné i texty, v nichž studenti najdou další doprovodné informace.

Hraní na klavír není nikdy jen o samotném hraní. Na hru na klavír je napojená hudební teorie, bez které se u klavíru prostě neobejdeme. Veškeré nově nabyté znalosti z oblasti teorie ale ihned převádím se studenty do praxe, aby si ji co nejrychleji osvojili a pochopili.

Organizace online kurzů
Moje klavírní online kurzy začínají v předem daných termínech, protože kurzy vedu s intenzivní osobní podporou. Během kurzu mají studenti možnost zasílat mně a mému týmu skvělých klavírních lektorek nahrávky svého domácího cvičení, na které dostanou individuální zpětnou vazbu přímo od klavíru, což je vlastně ekvivalent živých lekcí. 

V průběhu kurzu máme pravidelně se studenty cally přes ZOOM, kde se mohou zeptat na všechno, co je ohledně hraní na klavír zajímá. Součástí kurzu je také vždy uzavřená skupina na Facebooku, kde studenti poznají své spolužáky v kurzu, a tak není cvičení na klavír jen osamělou aktivitou doma, ale studenti mohou sdílet své pokroky či se podělit o to, co se jim nedaří, se svými spolužáky, a mohou si kdykoli přijít do skupiny pro radu, motivaci, inspiraci jak od spolužáků, tak od mého týmu. 

Díky této kombinaci zpětných vazeb, callů, interakce ve skupině a intenzivní podpoře v průběhu kurzu moji online studenti dosahují ve hře na klavír vynikajících výsledků, dalo by se říci až překvapivých. Mnozí z nich se mi svěřili, že když je slyšelo hrát jejich okolí, tak jim ani nevěřili, že to všechno se naučili skrze online kurz a ne na živých lekcích. 

Mými kurzy už prošlo například i mnoho žen, které se ucházely o místo v mateřské školce nebo se hlásily na školy s pedagogickým zaměřením, kde je třeba umět zahrát například lidové písničky s doprovody a u mě v kurzu se vše potřebné naučily a pracovní místo získali nebo složily úspěšně zkoušku na vytouženou školu.

Typicky se ale do mých kurzů hlásí především dospělí, kteří jsou úplní začátečníci a touží se naučit hrát na klavír a splnit si tak dávný sen, anebo jsou to lidé, kteří jako děti chvíli na klavír hráli, ale potom přestali a v dospělosti se často po pauze několika desítek let znovu ke klavíru touží vrátit.

Většina mých studentů, kteří projdou online kurzem pro klavírní začátečníky, se pro hru na klavír tak nadchne, že se mnou pak dále pokračují i v navazujících kurzech pro mírně a pro středně pokročilé hráče. 

Každodenní podpora
Studentům jsme s týmem lektorů každý den v průběhu kurzu k dispozici a na e-mailu nebo ve Facebookové skupině odpovídáme na všechny jejich dotazy a poskytujeme jim podporu, pokud se jim zrovna něco nedaří. Ve Facebookové skupině speciálně vytvořené pro účely každého kurzu poznají studenti i své spolužáky a mohou s nimi sdílet své pokroky a podělit o své myšlenky.

Zpětné vazby
Během kurzu mají studenti možnost (kromě základní varianty členství v kurzu pro začátečníky) nám posílat nahrávky svého hraní, abychom je mohli zkontrolovat, opravit a poradit, na čem pracovat. Díky videu se můžeme podívat na postavení ruky, zkontrolovat prstoklad, okomentovat techniku hry, sezení u nástroje, tvoření tónu a další důležité věci, které není možné opravit jinak než osobně. Zpětné vazby v mých kurzech jsou tak ekvivalentem pro živé klavírní lekce.

Kurz pro středně pokročilé
Tento kurz je aktuálně nejvyšší úrovní v rámci mých online kurzů. Trvá celý rok a je vhodný pro všechny, kteří chtějí směle vykročit vstříc pokročilejšímu klavírnímu repertoáru i svým velkým klavírním snům.

Tento rozsáhlý kurz jsem vytvořila proto, že mě do toho doslova umluvili moji online studenti, kteří po absolvování kurzu pro mírně pokročilé chtěli se mnou dále ve výuce pokračovat a až do doby vzniku tohoto kurzu již neměli jak. A tak jsem to pojala ve velkém a kurz pro středně pokročilé trvá opravdu celý rok a nabízí mým studentům možnost pravidelné a dlouhodobé spolupráce! 

Studenti, kteří se hlásí do tohoto kurzu již vědí, že hraní na klavír je dlouhodobá záležitost a neobejde se bez pravidelného cvičení, investice energie i času.

Protože však cvičit doma samostatně po vlastní ose může vést k prokrastinaci, tento kurzu nabízí možnost udržet si motivaci i pravidelnost ve cvičení v dlouhodobém měřítku. 

Zároveň nabízí možnost pustit se do závažnějších klavírních děl od velkých mistrů, jako byl Bach, Beethoven, Mozart, Chopin, Liszt a další. 

Součástí kurzu je opět intenzívní podpora, takže studenti, kteří v tomto kurzu jsou, mohou po celý rok pracovat efektivně na svém hraní na klavír, hrát již opravdu nádherný pokročilejší klavírní reperotár, který pokrývá všechna významná hudební období, a konzultovat své hraní na klavír a dále na sobě pracovat. 

 Výuka hry na klavír pro děti
Svět klavíru dětskýma očima mě nepřestává fascinovat. Děti rády objevují, a být spolu s nimi u klavíru a pomáhat jim objevovat možnosti, kterými mohou skrze klavír vyjadřovat své emoce a realizovat svou fantazii, je pro mě jako pedagožku opravdový zážitek.

Metodika výuky malých dětí od počátků hry na klavír je však poměrně náročná disciplína a není divu, že mnoho klavírních pedagogů se výuce malých dětí spíše vyhýbá, protože mají strach, aby malého klavíristu nějak “nepokazili” pro jeho budoucí vývoj.

Já s dětmi pracuji velmi ráda, protože mě baví nahlížet do jejich světa a komunikovat s nimi u klavíru skrze jejich fantazii a objevovat svět klavírní hudby společně s nimi. Pro klavírní začátky považuji za nejlepší věk u dětí mezi 5 a 7 lety, a této věkové skupině je také věnovaná moje Klavírní škola pro děti. 

První výukový materiál, který jsem kdy vytvořila v rámci mého online projektu, je věnovaný právě dětem. Je jím e-book Pohádkové čtení not pro malé klavíristy.

Důvod vzniku
Z vlastní zkušenosti i od mnohých svých kolegů vím, že problémy se čtením not má velké množství dětí. I přestože jsou muzikální, milují hudbu, touží poznávat svět klavíru a baví je učit se nové skladby, brzdí je čtení not ve vývoji a pokrocích.

Není se čemu divit, protože právě čtení not je tím nejnáročnějším úkolem, který musí děti při výuce hry na klavír zvládnout. Děti často cítí při pohledu do not, které neumí rychle a správně přečíst, bezmoc a strach ze selhání. Začnou mít pocit, že hraní na klavír je nesmírně náročné. To však nejsou emoce, které by měly být součástí hraní na klavír! Hraní na klavír by mělo dětem přinášet do života radost a naplnění. Proto jsem vytvořila e-book, se kterým se děti naučí číst plynule noty hravou formou.

E-book
Každá nota je jedna pohádková postava, a celý notový systém dohromady tvoří napínavý příběh. Díky tomu si děti ke každé notě vytvoří mnemotechnickou pomůcku, takže si noty snadněji zapamatují. Nově naučené noty si děti hned vyzkoušejí přečíst a zahrát ve cvičných skladbičkách.

E-book obsahuje i podrobný návod pro rodiče, jak s ním mají děti pracovat. Děti od 6-7 let věku by měly být schopné s e-bookem pracovat úplně samostatně. U dětí, které neumějí číst, je potřeba asistence rodiče, ale úplně stačí, pokud jim jen přečte všechny texty na jednotlivých listech e-booku. O splnění úkolů se malý pianista již postará samostatně, vše je napsané tak, aby děti samy pochopily, co mají udělat.

Vše je řazeno za sebou podle promyšleného metodického systému tak, aby děti získávaly znalosti o čtení not postupně a vždy si měly možnost po krátkých úsecích zopakovat, co se již naučily a mohly na to navázat dalšími poznatky.

Benefity
Když se děti naučí plynule číst noty, dokážou nejen samostatně přečíst a nacvičit novou skladbu, ale čas, který tráví čtením nových skladeb, se sníží na minimum. Díky tomu si zahrají více krásných skladeb. S oporou v notách se dětem také zlepší hudební paměť při hraní zpaměti a budou se cítit sebevědomější při hraní na klavír. A především jim hraní na klavír nebude připadat náročné a budou z něj mít větší radost.

Zdroj a foto: www.evalorenc.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *