Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sex a vztahy

Sexuální problémy v Česku: ženy nejčastěji řeší ztrátu sexuální touhy, muži poruchu erekce, tvrdí průzkum

Sexuální problémy trápí více než polovinu českých párů. Zatímco ženy nejčastěji řeší ztrátu sexuální touhy, bolestivý sex a neschopnost dosáhnout orgasmu, u mužů převládají problémy s erekcí a předčasnou ejakulací. Vyplývá to nejnovějšího průzkumu, který si nechal zpracovat e-shop Ruzovyslon.cz výzkumnou agenturou Behavio. Problémy v sexu pak lidé nejčastěji řeší se svými partnery nebo na internetu.

Přestože problémy se sexem trápí mnoho párů v České republice, nemusí se výhradně týkat všech. To potvrzuje i nový reprezentativní průzkum, dle kterého 42 % českých žen a 48 % mužů nikdy žádný sexuální problém neřešilo. Naopak necelých 60 % žen a více než 50 % mužů přiznává, že nějaké problémy v sexu zažívají.

Ženské problémy: ztráta sexuální touhy a bolestivý sex
Z průzkumu vyplývá, že obecně Češky nejvíce trápí ztráta sexuální touhy (31 % žen). Čtvrtina žen pak řeší bolestivý sex a neschopnost dosáhnout orgasmus. Nízkou sexuální vzrušivostí trpí pětina žen a odpor k sexu někdy zažilo 11 % žen. V každé věkové kategorii u žen lze přitom nalézt drobné rozdíly ve vnímání problémů se sexem.

Více než třetina mladších žen ve věku 18-34 let zažívá bolestivý sex (37 %), ztrátu sexuální touhy (35 %) nebo neschopnost dosáhnout orgasmus (35 %). Třetinu žen věku 35–44 let rovněž trápí bolestivý sex, menší třetina pak ztráta sexuální touhy a 27 % neschopnost dosáhnout orgasmu. Pro 37 % žen ve věku 45–54 let je primárním problémem ztráta sexuální touhy. Téměř čtvrtina žen v tomto věku není schopna dosáhnout orgasmu a prožívá nízkou sexuální vzrušivost. Čtvrtina žen starších 55 let pak nejvíce prožívá ztrátu sexuální touhy.

„Obecně se může zdát, že mladší ženy trpí problémy v sexu daleko častěji než starší. Se zvyšujícím se věkem lze ale očekávat, že lidé mají menší ochotu bavit se o sexu a přiznávat problémy v této oblasti,“ komentuje výsledky Veronika Kubíčková, sexpertka z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Mužské problémy: porucha erekce a předčasná ejakulace
Podle aktuálního výzkumu 22 % Čechů zažívá poruchu erekce a předčasnou ejakulaci. 18 % mužů má zkušenost se ztrátou sexuální touhy, 15 % s nízkou sexuální vzrušivostí a 13 % s neschopností dosáhnout orgasmu. Také u mužů lze v každé věkové kategorii najít nepatrné rozdíly v pojetí sexuálních problémů.

Necelých 30 % mladších mužů ve věkové skupině 18-34 let zažívá předčasnou ejakulaci. V menší míře potom ztrátu sexuální touhy (19 %). Pětina mužů ve věku 35–44 let přiznává problémy s předčasnou ejakulací (20 %), o něco méně mužů (18 %) potom ztrátu sexuální touhy. Necelých 30 % mužů ve věku 45–55 let řeší poruchu erekce. Pětina mužů pak předčasnou ejakulaci a ztrátu sexuální touhy (obě skupiny 21 %). Muži starší 55 let se potýkají s poruchami erekce (29 %). Necelá pětina (18 %) pak přiznává problémy s ejakulací.

„U mužů můžeme obecně vidět snižující se počet problémů s předčasnou ejakulací a neschopností dosáhnout orgasmus. Na druhou stranu se zvyšujícím se věkem narůstá počet mužů, kteří zažívají poruchy erekce,“ shrnuje výsledky Veronika Kubíčková.

Ženy i muži řeší sexuální problémy podobně
Průzkum se také zaměřil na způsoby, jakými sexuální problémy lidé řeší. Z výsledků vyplývá, že muži i ženy se s problémy vypořádávají obdobně. Téměř v polovině případů ženy své problémy rozebírají s partnerem (46 %). Více než třetina Češek si k tomuto tématu dohledává informace na internetu (38 %). Pětina žen za řešení považuje nákup erotické pomůcky (20 %), léků nebo doplňků stravy (19 %). Zhruba 16 % žen se obvykle radí s blízkou osobou.

Muži v téměř polovině případů řeší své sexuální problémy s partnerkou anebo vyhledáváním na internetu (v obou případech 46 %). Více než třetina mužů si jako řešení sexuálních problémů pořízuje léky nebo doplňky stravy. Odbornou pomoc pak vyhledává 16 % mužů a stejné množství si také kupuje erotickou pomůcku.

O průzkumu
Průzkum byl realizován výzkumnou agenturou Behavio v dubnu 2023 na vzorku české populace 1 000 lidí (502 žen, 498 mužů) ve věku 18–65 let. Průzkum byl reprezentativní s ohledem na pohlaví, věkovou strukturu, region, velikost místa bydliště a vzdělání obyvatel ČR.

Zdroj: Ruzovyslon.cz, foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *