Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZdraví

Umělá inteligence made in Czech Republic: jak promlouváme do oblasti, která každý den mění svět zdravotnictví?

Umělá inteligence je jedním z nejrychleji rostoucích segmentů zdravotnictví. Včasná a přesná diagnóza by se díky ní v budoucnosti měla stát dostupnější a léčba efektivnější. Některé zdravotnické prostředky využívající umělou inteligenci, které budou lékařům pomáhat diagnostikovat pacienty po celém světě, se zrodily i v České republice. Příkladem je skupina Channel Lab, která společně s novým strategickým partnerem Michalem Pohludkou zakládá platformu spojující výzkum a automatizaci s manažerským know-how s cílem podporovat české vynálezy na poli technologie ve zdravotnictví.

Využitím umělé inteligence ve zdravotnictví se vědci zabývají již desítky let. Už v roce 1970 byl ve Stanfordu testován program schopný odhalit bakteriální infekce přenášené krví.1 Stejně tak se neustále zvyšuje objem dat ve zdravotnictví. Zatím v roce 1950 trvalo přibližně 50 let, aby se zdvojnásobil, v roce 2020 k tomu stačilo 73 dní.2 Takto obrovské objemy dat není v silách jednotlivce zpracovat, a proto přichází ke slovu umělá inteligence, díky níž se učíme více o diagnostice a vývoji onemocnění, ale i o možnostech jejich léčby. Vývoj se posouvá dopředu dramatickým tempem a výrazně do něj promlouvají i čeští vývojáři, kteří nyní spojují síly.

V České republice tak vzniká propojení na poli diagnostiky a v oblasti startupové biomedicíny s cílem posouvat projekty do aplikované praxe v globálním měřítku. Skupina Channel Lab zabývající se umělou inteligencí ve zdravotnictví v rámci ní spolupracuje s novým strategickým partnerem, biochemikem Michalem Pohludkou. Díky propojení laboratorní diagnostiky, klasických medicínských přístupů a Pohludkovy inovátorské společnosti (skupina MikeVision) vzniká spolupráce s potenciálem posunout všechny aktivní projekty obou společností výrazně dopředu. Michal Pohludka zajišťuje vědeckou kapacitu, laboratorní rutinní a výzkumné laboratoře a networking, Channel Lab zase zázemí v oblasti umělé inteligence, know-how a znalost tvorby projektů. Prvním z nich, na kterém skupina spolupracuje, je aplikace Molecula, která bude uživatelům hlídat správné kombinace používaných léčiv s budoucím využitím farmakogenomiky, kterou poskytuje společnost Macromo.

V oblasti umělé inteligence dominuje hloubkové učení
Hodnota celosvětového trhu umělé inteligence byla v roce 2022 odhadem 119.78 miliard dolarů a očekává se, že v roce 2030 dosáhne závratných 1,591.03 miliard dolarů. Složená míra růstu mezi lety 2022 a 2030 se očekává být více než 38 %. Dominantním segmentem v rámci umělé inteligence pak je hloubkové učení, oblast, ve které se umělá inteligence dokáže naučit v rané fázi předpovědět nebezpečí, například vznik nádoru či jiného onemocnění.3

Právě hloubkové učení využívají zdravotnické prostředky, které vyvíjí Channel Lab, skupina stojící za startupy Aireen (software, který lékařům pomáhá s diagnostikou diabetické retinopatie pomocí jediné fotky oka) nebo Neurona (vyvíjející tři produkty, v rámci nichž pomáhá umělá inteligence odhalit počínající známky neurodegenerativních onemocnění či komplikace léčby Alzheimerovy nemoci). Channel Lab je v současnosti jedním z nejvýraznějších subjektů na poli české umělé inteligence ve zdravotnictví. Odhadovaná valuace všech subjektů ve skupině se v současnosti blíží hranici 0,5 miliardy.

Nový partner Michal Pohludka je vzděláním biochemik s doktorátem z molekulární biologie, nyní se profesně zabývá především řízením operativy a obchodu společnosti, zaváděním strategických změn a pro oblast Evropy také trénuje manažerské a obchodní dovednosti. Založil společnost GeneSpector, jeden z nejrychleji rostoucích start-upů v ČR, který během covidových let pomohl mnoha tuzemským nemocnicím a laboratořím s PCR testováním onemocnění COVID-19. Jeho další společnost, spin-off Univerzity Karlovy, GeneSpector Innovations, má za cíl vyvíjet inovativní přístupy v laboratorní diagnostice onemocnění. Vedle toho Pohludka založil společnost Macromo, zaměřující se na personalizovanou preventivní medicínu. Je také členem představenstva Charles University Innovations Prague, a.s., která vynálezy a technologie převádí z akademické sféry do praxe.

Michal Pohludka vstupuje do Channel Labu s vizí vytvořit taková medicínská řešení, která budou pomáhat lidem na celém světě žít delší a spokojenější život.

S přístupem AI do medicíny se otevírají úplně nové možnosti. Jsem přesvědčen o tom, že se nám podaří tyto nové možnosti společnými silami přetvořit v produkty, které budou pomáhat jak lékařům a zdravotníkům, tak především lidem, říká Michal Pohludka.”

Jedním z cílů Channel Labu je pomoci lékařům diagnostikovat pacienty co nejdříve je to možné. K tomu plánuje využívat i takzvanou precizní medicínu, tedy léčbu šitou na míru pacientovi.

Máme velkou radost z toho, že se k nám Michal připojí na naší cestě k dostupnější diagnostice závažných onemocnění. Zakládáme si na tom, že za Channel Labem stojí lidé sdílející odbornou expertízu a vizi do budoucna,“ říká David Navrátil, zakladatel Channel Lab.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *