Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Chřestová sezóna opět v plném proudu. Zařaďte i vy tuto superpotravinu do svého jídelníčku

Věděli jste, že v Česku právě začíná chřestová sezóna? Trvá jen od poloviny dubna do konce června. Možná právě proto zapomínají mnozí z nás tuto superpotravinu zařazovat do svých jídelníčků.  Přitom díky mnoha benefitům, které se s chřestem pojí, se mu již delší dobu právem přezdívá král zeleniny a české zlato. Může se chlubit nejen vynikající chutí, ale také řadou blahodárných účinků v podobě velkého množství vlákniny a vitamínů.

Cesta chřestu na český talíř
Blahodárné účinky chřestu znali již staří Egypťané a své místo v kuchyni si udržel i v dobách Rakouska – Uherska. Na česká pole se chřest začal znovu ve větší míře vracet na konci 90. let, nejprve byl však převážně dovážen. To samozřejmě není ideální, protože právě u této zeleniny je čerstvost jedním z důležitých aspektů, který má vliv na chuť. Nyní se situace zlepšuje, a to i díky velké farmě v Polabské nížině na Mělnicku. Zásluhou farmy Český chřest začala být tato unikátní potravina dostupnější a její obliba začala stoupat. Český chřest dnes seženete v Kauflandu pod značkou K-Jarmark.

Proč je chřest králem české zeleniny?
Je dokázáno, že chřest pomáhá snižovat obsah cholesterolu v krvi, podporuje trávení a díky vysokému obsahu vitamínu E posiluje imunitní systém. Dlouhodobá konzumace přispívá ke snížení krevního tlaku, reguluje hladinu cukru v krvi a má protizánětlivé účinky. Dále působí preventivně proti infekcím močových cest. Díky tomu, že neobsahuje tuk, má minimum kalorií, tudíž se může stát bez výčitek součástí jídelníčku.

Zkuste chřest k snídani
Díky čerstvému chřestu od místních dodavatelů můžete připravit vynikající pokrmy. Tato nenahraditelná surovina se skvěle hodí například do salátů nebo ke grilovanému masu. Vyzkoušet ovšem můžete i lehkou snídani – chřest s vajíčkovou omeletou. Výhodou je jednoduchá příprava a zaručený výsledek. K tomu vám postačí 3 vejce, lžíce oleje, sůl, pepř a 6 stonků zeleného chřestu. Do rozmíchaného vejce přidejte ideálně zelený chřest, který v první řadě zbavíte tvrdých konců. Na pánvi rozehřejte olej a chřest krátce orestujte. V pánvi následně rozpusťte máslo. Pak vlijte vaječnou směs a vařečkou nebo stěrkou ji stahujte od okrajů směrem ke středu pánve. Jakmile jsou vejce uvařená, míchat přestaňte a teplotu snižte. Ve chvíli, kdy je spodní strana omelety pevná, ale horní ještě lehce nedovařená, ji překlopte. Omeletu přesuňte na talíř a podávejte společně s orestovaným chřestem. Celé jídlo můžete doplnit bylinkami z řady K-Jarmark a čerstvou zeleninou.

Lehká a výborná večeře? Vařený chřest se šunkou K-Jarmark
Inspiraci můžete díky chřestu čerpat i v průběhu dne. Skvělým tipem k večeři je vařený chřest se šunkou K-Jarmark. Na jednu porci budete potřebovat 1 kg bílého chřestu K-Jarmark, 400 g nových brambor, 1 balení šunky K-Jarmark, 100 g jogurtu, 50 g másla, 2 žloutky, pomerančovou šťávu, sůl, pepř a pažitku. Tu v nejčerstvější kvalitě opět seženete pod značkou K-Jarmark. Brambory oloupejte a uvařte doměkka v osolené vodě asi 20 minut. Chřest očistěte, zbavte konců a oloupejte po celé délce škrabkou. Do vroucí osolené vody přidejte chřest a povařte asi 15 až 20 minut na skus. Následně ve vodní lázni vyšlehejte žloutky a pomerančovou šťávu do světlé pěny. Postupně zašlehejte i zbylé máslo nakrájené na menší kostky. Přidejte jogurt, pažitku a dochuťte solí, pepřem a špetkou cukru. Vařený chřest podávejte společně s bramborami, šunkou a pomerančovou omáčkou.

Tip na čerstvý chřest!
Jak poznáte ten nejčerstvější chřest? Zaměřte se na pevně sevřené hlavičky, čerstvé výhonky nejsou svraštělé ani okoralé, naopak hezky voní. Bílý a zelený chřest z české produkce naleznete v prodejnách Kaufland pod značkou K-Jarmark, tak dobrou chuť s lokálními surovinami!

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *