Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

David Švehlík znovu jako Josef Formánek ve filmu podle jeho knihy. Snímek Dvě slova jako klíč se točil po celém světě

Uprostřed léta, 27. července 2023, vstoupí do kin celovečerní film Dvě slova jako klíč, volné pokračování diváckého hitu Úsměvy smutných mužů. Stejně jako „Úsměvy“, které získaly Cenu filmových fanoušků v rámci Českého lva 2018, ho natočil režisér Dan Svátek podle knihy Josefa Formánka, v hlavních rolích se představí David Švehlík a Ivan Franěk.

Dvě slova jako klíč sleduje osudy různých lidí na několika kontinentech, které se postupně prolínají, a nakonec se spojí v jeden příběh. Film vznikal po celém světě v reálném prostředí, kromě Česka natáčel štáb také ve Francii, Dánsku, Indii, Himalájích, New Yorku, Japonsku nebo v Indonésii na ostrově Siberut, jenž ve svých knihách přiblížil právě Josef Formánek.

Josef nás vzal přímo tam, kde jeho dechberoucí knihy vznikaly, ke kmenům v džungli, u nichž přebýval. Stal se prostředníkem mezi dvěma světy a nám najednou jeho knihy ožily před očima,“ vzpomíná režisér Dan Svátek.

Vedle Davida Švehlíka se ve svých rolích z Úsměvů smutných mužů vrátí Jaroslav Dušek, Ivan Franěk a Marika Šoposká, v dalších rolích se pak objeví také zahraniční hvězdy Daniel Olbrychski, Pierre Richard, Gen Seto nebo Jana Nagyová. Film vstoupí do kin 27. července 2023.

Větší prostor ve filmu dostává postava Ivana Fraňka, herce, jenž se naposledy představil ve francouzském velkofilmu Tři mušketýři, hrál v oscarové Velké nádheře Paola Sorrentina, ve Válce policajtů s Gerardem Depardieuem či z v Anny Luca Bessona.

Na několika kontinentech se odehrávají příběhy o vztahu rodičů a dětí, o osudu a o neznámých silách, které řídí naše kroky. Japonský byznysman se chce smířit s dcerou, kterou jako malou opustil, a vydává se na cestu smíření do Himalájí, svobodná matka v Česku dostane záhadný dopis, malíř a vyléčený alkoholik potkává krásnou ženu a s ní i možnost rodinného života, spisovatel bere svého kamaráda a jejich vnitřní démony na výpravu do indonéské džungle, kněz v New Yorku se musí vypořádat se zvláštními sny a na samotě kdesi na břehu Baltského moře čeká starý muž na návštěvu syna.

Každý z hrdinů stojí před zásadní změnou ve svém životě a jejich kroky mohou ovlivnit příběh toho druhého. Jejich samostatné cesty se začnou prolínat, a nakonec se spojí do jednoho velkého příběhu života.

Uvidíš film, který nezapomeneš. Film, který se ti opře do srdce,“ vyprávěl Jaroslav Dušek po shlédnutí filmu během jednoho svého vystoupení. „Můžu vám s naprostou jistotou říct, že je to něco, co tady dlouho, a Bůhví jestli v české kinematografii vůbec někdy, nevzniklo. Blbé je, že to hodně to probrečíš. Ale ne, že by to bylo smutný, ale protože je to tak silný.“

Producentem filmu je společnost Holiday Films, koproducenty IS Produkce, Filmový uzel, Czech Press Group, Statutární město Zlín, SPŠK, Galen Clinic a Česká televize. Distributorem je Bontonfilm.

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *