Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZábava

Průzkum: Děti potřebují rozvíjet svoji přirozenou zvídavost, rodiče jim však nevěnují dostatek času

Děti v raném věku jsou přirozeně zvídavé a otevřené učit se novým věcem. Chtějí poznávat svět a zjišťovat, jak všechno kolem nich funguje. Rodiče a vzdělávací instituce jsou hlavními průvodci dětskou zvídavostí a mají klíčový vliv na jejich rozvoj. Podle průzkumu společnosti LEGO® mezi učitelkami z mateřských školek však dětem doma chybí dostatek prostoru pro osvojení nových dovedností, které si odnesou ze školky. Podpora ze strany rodičů je pro ně velmi důležitá a výrazně přispívá k rozvoji získaných schopností.

ZVÍDAVOST JE KLÍČEM K RANÉMU VÝVOJI DĚTÍ
V prvních letech života mají děti zvýšenou schopnost učení a často si samy od sebe osvojí nespočet nových dovedností. K úspěchu dětem pomáhá hlavně zvídavost, touha objevovat a hledání odpovědí na neznámé. Podle průzkumu společnosti LEGO® však otázky od dětí nepřichází zcela spontánně, ale vždy je potřeba, aby téma nastolili rodiče a tím podpořili dětskou zvídavost. „Děti v předškolkovém věku jsou přirozeně zvídavé a rodiče často zapomínají na to, že touhu zjišťovat nové věci musí v dětech neustále udržovat a podporovat. Přicházet s novými náměty, nastolovat otázky, mít na ně odpovědi a téma poznání a chápání světa hravou formou vysvětlovat. Pak se brány dětské zvídavosti otevřou a ony postupně pochopí, jaké procesy se kolem nich odehrávají, shodují se učitelky mateřských školek ve studii značky LEGO zaměřené na hraní dětí, kterou realizovala společnost Kantar.

Vzdělávací instituce s dětmi otevírají aktuální témata, zastřešují je různorodými aktivitami, aby podpořily poznávání a chápání nejrůznějších mechanismů, kterým děti zatím tolik nerozumí. To, co jim instituce poskytnou, pak děti přenáší domů a očekávají, že rodič rozšíří jejich poznatky. Dle průzkumu však podle učitelek z mateřských škol děti  doma narazí na nedostatek času ze strany rodičů, aby mohly nové dovednosti rozvíjet. „Rodiče mají pocit, že se děti všechno naučí ve školce a zapomínají, že dítě musí neustále udržovat zvídavé a dbát na osvojení nových schopností a dovedností, které se v raném věku učí mnohem snáz,“ dodávají učitelky z mateřských školek.

TIP: Najděte si pár minut a sedněte si společně s vaším dítkem třeba na koberec a povídejte si, sdílejte každodenní zážitky a naslouchejte mu. Povídání vede k prohlubování vztahu mezi rodičem a dítětem, podpoře fantazie, rozšíření slovní zásoby a zlepšení vyjadřovacích schopností. Pro ještě větší zábavu si můžete každodenní aktivity společně rovnou přehrávat na vašich oblíbených hračkách. Skvěle poslouží například stavebnice Bio farmářský trh z řady LEGO® DUPLO®.

SPOLEČNÁ HRA PŘIPRAVUJE DĚTI NA REÁLNÝ ŽIVOT
V dnešní době se vytrácí také společné hraní s dětmi a rodiče volí cestu vzdělávacích aktivit se zkušeným lektorem. Volná hra však dětem pomáhá ve vývoji a učí je dovednosti, které se pak promítají do běžného života. Společná hra, kde si děti zrcadlí situace ze svých rodin a domácností, podle učitelek z mateřských školek děti připravuje na budoucnost zejména z hlediska vzájemného respektu, sociálních vazeb a rolí.

Rodič, který pro děti představuje průvodce, může podpořit jejich zvídavost nejrůznějšími aktivitami. Může se jednat o různé hádanky, zábavné hry a hračky, díky kterým mohou malí badatelé získávat odpovědi na svoje otázky a přicházet tak věcem na kloub. Skvělou didaktickou pomůckou pro domácí hraní jsou také nové stavebnice z řady LEGO® DUPLO®, které nejen pomáhají poznávat svět, ale zdokonalují také dětskou motoriku. „Hraním se stavebnicemi LEGO DUPLO se děti učí spolupráci, rozvíjí se jejich představivost a dokonce si osvojují základy fyzikálních a matematických principů,“ doplňují ve výzkumu učitelky z mateřských školek edukativní výhody stavebnic LEGO®.

Společným hraním se stavebnicemi se děti nejen seznámí s novými poznatky, ale zároveň se naučí tvořit, plánovat, naslouchat a objevovat své silné stránky, na kterých pak mohou stavět v běžném životě.

TIP: Představujte a osvětlujte dětem každodenní situace prostřednictvím společného hraní se stavebnicemi, které jsou zaměřené na konkrétní činnosti běžného života. Stavebnice z řady LEGO® DUPLO® pomáhají dětem poznávat svět a seznamují je s různými tématy. Prostřednictvím hry tak třeba pochopí, jak se pěstuje zelenina, jak se pracuje na staveništi nebo jak to chodí na farmářském trhu.

POZNÁVEJTE SVĚT SPOLEČNĚ S DĚTMI A NOVINKAMI Z ŘADY LEGO® DUPLO®

LEGO® DUPLO® Pěstování mrkve (10981) / od 1,5 roku
Tato vzdělávací stavebnice je navržena tak, aby seznámila nejmenší děti se soběstačným životním stylem, zatímco budou skládat kostky na sebe, aby jejich mrkev rostla. Ukažte si, jak funguje počasí v podobě sluníčka a mráčku, které poskytují rostlině to, co potřebuje. A aby jí opravdu nic nechybělo, mohou ji děti zalévat pomocí konve. Překvapený výraz mrkve prozrazuje, že voda musela být opravdu studená!

LEGO® DUPLO® Traktor se zeleninou a ovocem (10982) / od 1,5 roku
Malí stavitelé se připojí k mladému farmáři, který sklízí ovoce a zeleninu s pomocí traktoru a třídí plodiny do přívěsů různých barev. Děti si tak při skládání kostek na sebe užijí spoustu zábavy, až budou zjišťovat, jak se pěstuje zelenina a ovoce a jak plodiny rostou. Stavebnice přináší zábavné příběhy, pestré barvy, zajímavé postavy a spoustu detailů, které podnítí rozvoj dovedností malých stavitelů.

LEGO® DUPLO® Bio farmářský trh (10983) / od 1,5 roku
Tato stavebnice inspiruje děti a dospělé k společnému interaktivnímu hraní, ve kterém se z jednoho stane stánkař s ovocem a zeleninou a z druhého zákazník. Stavebnice tak umožní rodičům a malým dětem sdílet vzácné vývojové milníky, zatímco si spolu hrají a staví. Děti mohou vážit potraviny, platit mincemi různých hodnot a nosit jídlo domů v rozkošné látkové tašce. Nechybí model melounu, citronu, ředkvičky a jahody s různými výrazy.

LEGO® DUPLO® Moje první bio zahrádka (10984) / od 1,5 roku
Stavebnice je plná doplňků a funkcí, které rodičům pomohou seznámit děti s konceptem ekosystému a vysvětlit jim, jak se pěstuje zelenina a ovoce, prostřednictvím barevných dílků, které se skládají na sebe. Malé ručky toho budou mít spoustu k objevování, včetně rajčete, mrkve, melounu, stromků, květin, hmyzu a kostek počasí. Dílky inspirují k sebevyjádření a naučí je rozeznávat různé emoce, zatímco si s nimi budou užívat nekončící tvůrčí zábavu.

LEGO® DUPLO® Pojízdný rodinný vůz (10986) / od 2 let
Se stavebnicí Pojízdný rodinný vůz se děti vydají za dobrodružstvím společně se 2 figurkami, které se vejdou do auta a budou si tak hrát na rodinný život na cestách. Vyrazit mohou na pohodovou dovolenou se společným posezením u táboráku, kde si lze vyprávět příběhy a popíjet horkou čokoládu. Na cestě mohou potkat spoustu zajímavých lidí, najít si nové přátele a užít si společně s nimi nekonečné množství zábavy.

LEGO® DUPLO® Staveniště (10990) / od 2 let
Tato stavebnice s řadou funkcí je nabitá detaily, které inspirují k nápaditému hraní a pomáhají s rozvojem schopností sebevyjádření. Malé děti od 2 let se naučí pracovat v týmu na příkladu trojice dělníků na stavbě, kteří ovládají 3 vozidla. Buldozer přiveze balvan, jeřáb ho uchopí a přenese do žlabu, kterým sklouzne do míchačky na cement. Až bude dílo hotovo, mohou si za odměnu dělníci na stavbě pochutnat na pizze. Mňam!

Zdroj a foto: www.LEGO.cz/DUPLO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *