Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Jak na jarní údržbu plastových oken a dveří?

Plastová okna i dveře jsou čím dál populárnější. Důvody jsou jasné – disponují skvělými tepelně-technickými vlastnostmi, spoří energii, mají dlouhou životnost a nároky na jejich údržbu bývají minimální. Přesto odborníci radí, aby se jim alespoň jednou ročně dostalo zvýšené péče. A právě jarní měsíce představují ideální příležitost, protože zima dává oknům i dveřím pořádně zabrat!

Okna myjeme ideálně dvakrát ročně anebo pokaždé, kdy se na povrchu profilu objeví výraznější nečistota, která by ve spojení s dešťovou vodou mohla vytvořit usazeninu. Na základní údržbu okenních i dveřních profilů stačí umývání pomocí měkkého hadru a vlažné vody. Jednoznačně není vhodné používat abrazivní čistidla ani zdrsňující houby, hadry nebo kartáče. Je rovněž nezbytné se vyvarovat používání rozpouštědel či ředidel, která by mohla plastový profil narušit. Na nečistoty, s nimiž si voda neporadí, můžete použít speciální čisticí prostředky na PVC profily.

Jak (a čím) optimálně čistit?
„Vyvinuli jsme vlastní řadu prostředků na čištění a údržbu oken s názvem VEKAPRO. Pro běžné čištění doporučuji VEKAPRO DailyClean. Pro odstranění odolných nečistot z bílých nebo barevně fóliovaných okenních profilů se zase hodí přípravky VEKAPRO XtraCare white či XtraCare colour. Po čištění jakýmkoliv prostředkem pak doporučuji okna omýt čistou vodou,“ radí Milan Klepsa, zástupce společnosti VEKA pro ČR a SR. Tato německá rodinná firma patří mezi přední světové výrobce plastových okenních a dveřních profilů nejvyšší třídy A.

Pokud vlastníte okna s bílými rámy, můžete proces čištění završit nanesením přípravku VEKAPRO SuperFinish. Ten vytvoří na okenních profilech ochranný film, který zvyšuje odolnost profilu proti přilnutí dalších nečistot.

Věnujte pozornost těsnění
Plastová okna jsou osazena těsněním s velmi dlouhou životností, které chrání před průvanem, vodou a dalšími vlivy počasí. Přestože těsnění bývá velmi odolné, je každoročně nutné ho zkontrolovat. Při kontrole umyjte těsnění v drážkách vodou, která obsahuje jemný čisticí prostředek. Abyste se vyhnuli škodám způsobeným vlhkostí, raději rovněž zkontrolujte připojovací spáry mezi rámem a zdivem. „Po čištění doporučuji na těsnění nanést přípravek VEKAPRO SealProtect, který udržuje těsnění pružné a odolné proti vlhkosti i zvyšuje jeho životnost,“ říká Milan Klepsa.

Zkontrolujte a promažte kování
Odborná montáž zajistí správné seřízení kování, ovšem kvůli nadměrné zátěži či pohybu zdiva je nutné kování občas seřídit. Zkusit to můžete i sami, ale spíš doporučujeme tento úkol svěřit odborníkům. „Bezchybně nastavená křídla zajišťují optimální těsnost a izolaci proti hluku. I když se to může zdát jako jednoduchá záležitost, je lepší ponechat toto seřízení na odbornících. V praxi se totiž setkáváme velice často s nesprávným seřízením, o které se pokusil zákazník sám, což vede nejen k horším tepelně-izolačním vlastnostem, ale mnohdy to zkracuje i životnost okna či dveří,“ upozorňuje Andrej Šíp, technik společnosti VEKA.

Rovněž doporučujeme na jaře kování promazat tukem či olejem bez kyseliny a pryskyřice a dotáhnout upevňovací šrouby. Alternativou je i promazání multifunkčním olejem ve spreji VEKAPRO EasySpray, který snižuje tření a opotřebení i zamezuje korozi. „Když se o svá okna budete dobře starat, vydrží vám hodně dlouho. Není výjimkou, že při pravidelné péči a servisu mají okna či dveře z plastových profilů třídy A životnost i 50 let,“ uzavírá Milan Klepsa.

Zdroj a foto: www.veka-okna.cz/vekapro/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *