Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZábavaZe života

Filmová režisérka EVA VIK, dříve Doležalová, převzala příjmení Vik po své babičce

Eva Vik (narozená 5. května 1991) je mezinárodně oceňovanou českou režisérkou, scénáristkou a producentkou. Proslavila se snímkem Serpentine, nominovaným na X Award na Tribeca Film Festivalu, do kterého obsadila Barbaru Palvin, Soo Joo a Lukea Brandona Fielda. Snímek vysílá video kanál Nowness a získal cenu za Nejlepší krátký žánrový film na Mammoth Film Festivalu. Film byl sponzorovány značkou Bulgari.

V roce 2021 se Eva objevila v prestižním žebříčku magazínu Forbes, „30 pod 30“. Eva Vik hovoří anglicky, francouzsky, česky a italsky. Eva je podepsána a součástí celosvětové filmové kreativní skupiny Ridleyho Scotta. A v České Republice pod Stink Films.

Strmě stoupající kariéra Evy Vik zahrnuje filmy obsazené hvězdami, jako je Sean Penn, Suki Waterhouse, Jack Kilmer, Dylan Sprouse, či Barbara Palvin, které byly promítány v pařížské Nadaci Centre Pompidou, premiérově vysílány na Mubi, Nowness, Dazed, Amazon Prime Video nebo Vogue, a oceněny mnoha mezinárodními cenami. Z nejnovějších děl můžeme jmenovat sci-fi body-horor Serpentine pojednávající o transformujícím se hadím kultu, kterému se konečně podařilo prolomit genetický kód a vytvořit začátek nového mezidruhu lidstva a serpentů. Za zmínku stojí i snímek Raven, o vztahu mezi nepozemskou inteligencí a lidstvem, který v roce 2023 uvedl magazín Vogue.

Eva Vik je stálou režisérkou projektů a reklam pro značku Bulgari, ve kterých se objevila třeba Cailee Spaeny či Barbara Palvin. Eva hovoří pěti jazyky a jeden rok studovala na Královské akademii dramatických umění (RADA). Poté si uvědomila, že jí to táhne směrem k psaní a režii.

Eva Vik je také ambsádorkou neziskového hnutí, potlačujícího násilí proti ženám a dětem, White Ribbon USA. (Další informace naleznete na Evině profilu na WIKIPEDII.)  

Eva Vik, dříve Doležalová, autorka a režisérka snímku Serpentine, převzala příjmení Vik, po své babičce. Evino rodné příjmení je Doležalová. V dubnu 2023 se však rozhodla převzít příjmení své babičky, Vik. Eva otevřeně komentuje důvody skryté za změnou příjmení.

„Už jsem se nadále nechtěla přizpůsobovat patriarchální struktuře, kdy jsou ženám přidělována příjmení po mužích. Nebylo to momentální rozhodnutí, vždy jsem ve skrytu duše toužila tuto změnu udělat. Nikdy jsem se k tomu ale neodhodlala, protože jsem cítila vazbu k příjmení, které mi bylo při narození přiděleno a nechtěla jsem ani přijmout umělecký pseudonym, který by pro mě nic neznamenal, jak je v Hollywoodu zvykem. Postupně jsem však o změně začala přemýšlet, až jsem došla k přesvědčení, že na tento krok nebylo pozdě.

„Ženy z mé rodiny, jako má matka se kterou jme si blízké, nebo moje babička, jsou a byly velmi silnýmisebevědomými a nezávislými ženami. Obzvláště to platí v případě mé babičky, jejíž dívčí jméno jsem se rozhodla převzít. Během 2. světové války se musela ukrývat a nikdy nepřiznat svoji pravou identitu. Po válce, i navzdory nepříznivým okolnostem a předsudkům, se stala uznávanou návrhářkou klobouků.

„Vzhledem k tomu, že otec součástí naší rodiny nebyl, neměla jsem k jeho příjmení nikdy opravdovou vazbu a nechtěla jsem už nadále nosit jeho jméno. Spíše jsem chtěla být pokračovatelkou klanu silných žen naší rodiny.

„Nezříkám se svého českého původu, jsem hluboko v srdci patriotkou a považuji se za Češku. Nicméně žiji a pracuji v Los Angeles a nosit jméno někoho, koho vlastně skoro neznám s příponou –ová na konci mi nedávalo smysl.

Eva Vik získala v roce 2021 Cenu za nejlepší režii za svůj krátký film Maestro (hrají Karel Dobrý a Clara McGregor) na ISA Awards USA a Cenu poroty za nejlepší drama. Snímek vzdal a vysílá Amazon Prime Video. Tento snímek byl pro autorku určitým rozuzlením a je opatřen věnováním „Na památku mého žijícího otce. Vik nazývá tento krátký film „uzavřením“ vztahu s otcem.

Eva Vik aktuálně píše scénář k jejímu celovečernímu filmu a připravuje limitovaný televizní seriál pro (USA).

Eva Vik režírovala také další projekt pro značku Bulgari, který bude představen v polovině roku 2023.

WEBOVÉ STRÁNKY & SOCIÁLNÍ MÉDIA:
Sociální sítě: Instagram EVA VIK
Eva Vik IMDb: https://www.imdb.com/name/nm1748384/
Zastoupení Ridley Scott Associates: https://rsafilms.com/us/directors/eva-vik

Zdroj: https://www.evavik.com/, foto: Kiva Photography

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *