Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Jak se zbavit strachu z vlastních chyb? Přečtěte si novou knihu Umění neúspěchu

Nebát se neúspěchu a naučit se s ním pracovat. To ukazuje nová kniha Umění neúspěchu, kterou napsalo autorské duo – děkan Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, profesor Josef Hynek a inovátor Tomáš Studeník. V Česku je neúspěch pořád tabu. Češi o něm neradi mluví, úspěšným lidem často závidí a cítí se méněcenně. Jak pracovat s neúspěchem nikdo neřeší. První českou knihu, která se zabývá vědou o selhání, vydalo nakladatelství Albatros a v audioverzi také společnost Insane Business Ideas.

Autoři Josef Hynek a Tomáš Studeník chystají veřejné čtení na červnové FuckUp Night, která se bude konat 14. června od 19.00 hod. na střeše Domu Radost v Praze. Série pravidelných setkání tak opět pozve známé osobnosti, aby mluvily o věcech, které se jim moc nepovedly. Více informací je na stránkách www.vedaoselhani.cz.

Umění neúspěchu nabízí netradiční, vědecko-zábavný pohled na život včetně desatera, jak jej žít šťastně. Namísto slepé honby za úspěchem doporučuje přijmout a vytěžit náhody, nehody, vlastní chyby a zbavit se strachu a nízkého sebevědomí.

Že je neúspěch normální a nikdo úspěšný se bez něj neobejde, ukazují i příběhy a zamyšlení 13 slavných osobností, které jsou součástí knihy Umění neúspěchu. Patří mezi ně filozof a ekonom Tomáš Sedláček, spisovatelé Petr Stančík, Dominik Landsman a Michaela Duffková, scénárista Marek Dobeš, režisér Václav Marhoul, kajakář Vít Přindiš, podnikatelka Zuzana Ceralová Petrofová, akademička Hana Machková, aktivista Jan Bareš, publicista Bob Kartous, módní návrhářka Beata Rajská a lékař Tomáš Šebek.

„Knihou Umění neúspěchu chceme poukázat na to, že neúspěch, omyl a selhání jsou běžnou součástí našeho života. Chybám se nevyhnul Karel IV. ani matka Tereza a i populární Leoš Mareš má za sebou věci, které se prostě nepovedly. Radujte se z toho, co máte, a při tom se nebojte zkoušet nové věci. Nebojte se neúspěchu, protože se mu stejně nevyhnete,” říká spoluautor Josef Hynek, který s Tomášem Studeníkem v Česku založil nový vědecký obor – věda o selhání.Science of Failure” se vyučuje v USA, Švýcarsku a od roku 2021 i na královéhradecké univerzitě.

Ubíjející hořký pocit z neúspěchu není jen problémem v osobním životě. Organizace a firmy, které dnes více než jindy potřebují chrlit nové produkty a služby, zabíjejí inovační potenciál svých týmů tím, že nepodporují otevřenou diskusi o chybách a selhání svých zaměstnanců. Nezdar je totiž pramenem inovací i v komerčním světě,” doplňuje Tomáš Studeník.

Sociální sítě jako falešné zrcadlo
Cílem knihy je popularizovat obor věda o selhání a naučit lidi se vyrovnávat s neúspěchem. Na něj totiž autoři pohlíží empiricky i fenomenologicky. V jedné z kapitol Jak přežít neúspěchy druhých se zabývají i vlivem sociálních sítí, v nichž většina dnešní společnosti uvízla a trpí. Dříve se lidé srovnávali jen se svým okolím, rodinou nebo přáteli, v současnosti je to s celým světem. Mnoho lidí však nemůže přijít na to, co dělají špatně a trpí depresemi z vlastní nedokonalosti a nedostatečnosti ve srovnání s miliony hubených, bohatých, úspěšných a šťastných.

Jak z toho ven? Člověk si podle Josefa Hynka musí nastavit vlastní životní priority a svou definici úspěchu. Ne každý se hodí na to, aby žil život miliardáře nebo celebrity, zejména pokud nikde nevidíme jeho temné stránky. „Nenechte si vnutit představu, že se všichni kolem vás mají lépe, jsou úspěšnější a šťastnější. Není to tak! A rozhodně nechtějte být jako oni – máme jen jeden život, tak proč ho žít podle někoho jiného?” dodává Josef Hynek.

Kniha Umění neúspěchu je jiná než ostatní motivační knihy. Podle autorů existuje mnoho děl pojednávajících o cestách k bohatství, ale rad k vyrovnání se s neúspěchem, kterého je přece násobně více, je poskrovnu. A přitom je jich potřeba nejvíce. Cílem díla je proto zbavit Češky a Čechy strachu pouštět se do nových věcí a díky příběhům slavných osobností a společností ukázat, že neúspěch je běžnou a cennou součástí života a nikdo „úspěšný” se mu nevyhnul.

Foto: archiv autorů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *