Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

Jiří Mádl natáčí nový film Vlny, ukáže také unikátní archivní záběry

Po několika letech příprav začal režisér a scenárista Jiří Mádl natáčet svůj dosud největší film Vlny.

Napínavé dobové drama z konce šedesátých let vypráví o dvou bratrech, jejichž životy ovlivní nečekaná zkouška, která prověří jejich sourozenecké pouto i charaktery. Většině diváků film zároveň odhalí skutečný příběh skupiny korespondentů mezinárodní redakce Československého rozhlasu, kteří se svým odhodláním přinášet nezávislé zprávy, i odvahou a statečným vzdorem, zapsali do dějin. Štáb bude na různých pražských lokacích natáčet až do konce června. Producentem filmu je společnost Dawson Films, koproducenty jsou Český rozhlas, Česká televize, Barrandov Studio a.s., Wandal Productions a RTVS. Film vzniká za podpory Státního fondu kinematografie ČR a Audiovizuálneho fondu SK.

O distribuci snímku, jehož kinopremiéra je plánovaná na rok 2024, se postará Bontonfilm.

 Scenárista a režisér Jiří Mádl vypráví příběh dvou sourozenců, kteří se v Československu v bouřlivé době šedesátých let musí rozhodnout, co je pro ně v životě důležité a je třeba chránit.

„Naši dva bratři jsou naprosto rozdílní, navíc je dělí deset let. Tomáš chce zůstat v naprosté šedi, stranou všeho společenského dění, zatímco Pájova zpupnost době začíná ohrožovat jejich křehkou domácnost. Vztah mezi oběma bratry je ale pilířem celého filmu. Sílu vzájemného pouta poznají ve chvíli, kdy je navzdory dramatickým okolnostem, zásadní postarat se jeden o druhého, a ochránit smysluplný život. I za cenu toho, že budou muset mnohé obětovat. Věřím, že s Tomášem se lze snadno identifikovat, a společně s ním prožít i situaci, kdy je tak těžké se rozhodnout. Chci natočit divácký hit, dynamickou a napínavou podívanou. Málo se totiž ví, že roky 1967 a 1968 zrodily v Československu také hrdiny, kteří se nebáli vyvolávání strachu a demonstrování síly vzdorovat,“ říká Jiří Mádl.

Klíčovým místem příběhu je Československý rozhlas a jeho Zahraniční redakce vedená Milanem Weinerem, která navzdory cenzuře posluchačům nabízela nezaujaté pohledy na dění v cizině a pozvedla tak úroveň zpravodajství a publicistiky té doby.

„Rozhlas byl vlivným médiem, poslouchali ho všichni, byl vlastně tehdejším Facebookem či Instagramem. Přestože byl mocenský dohled všude přítomný, našla se právě zde skupina lidí, která ve chvíli jednoho z nejikoničtějších momentů naší novodobé historie prokázala odvahu čelit obrovskému nátlaku a postavila se armádě, což vedlo až k památnému vysílání v době, kdy už Prahou projížděly tanky. Dosud se tomu na pozadí Invaze nikdo blíž nevěnoval, Rozhlas byl přitom jednou z nejdůležitějších institucí, kterou bylo tehdy potřeba umlčet. V našem příběhu se v rádiu, přímo v centru dění, ocitne i Tomáš. V dějové lince se ale díváme také na období několika měsíců před touto událostí. Bylo totiž zásadní pro pochopení a formování mezilidských vztahů v redakci, silných natolik až nakonec pomohly k hrdinské rebélii, jenž nám může být dodnes inspirací,“ dodává autor a režisér filmu, který pracoval i s osobními vzpomínkami původních členů Redakce mezinárodního života ČsRo.

Většina tehdejších originálních záznamů Redakce byla zničena, přesto tvůrci dohledali archivní video materiály, jde o dosud neviděné autentické záběry lidí, kteří v srpnu 1968 dění u rozhlasu natáčeli.

„My archivní záběry barvíme pomocí umělé inteligence a zároveň dotáčíme s herci konkrétní úseky, které na ně navazují. Archivy zpracované novou technologií vedou k úplně novému diváckému zážitku,“
prozrazuje producentka Monika Kristl z Dawson Films a ještě doplňuje: „Československo na konci šedesátých let žilo dobou změn, novým přístupem i vzdorem proti zkostnatělosti staré doby. Chuť lidí žít svobodně a dle vlastních představ se odrazila nejen v politice, ale i v módě, hudbě nebo designu. Ozvěny této atmosféry jsou ostatně patrné dodnes, kdy je pro nás osobní svoboda už samozřejmá. Zachycujeme konec šedesátek pohledem mladého muže, který si teprve hledá svou vlastní cestu, a je navíc konfrontován s celospolečenskou situací. Náš hrdina musí vystoupit ze své komfortní zóny, aby udělal pro něj jedinou správnou věc. Vyprávíme lidský příběh obyčejných kluků, na pozadí velkých dějinných událostí, jež ovlivnily budoucnost doslova nás všech.“

Hlavní roli svěřil režisér Vojtěchovi Vodochodskému, v těch dalších diváci uvidí mimo jiné Stanislava Majera, Igora Bareše, Martina Hofmanna, Tomáše Maštalíra, Vojtěcha Kotka, Ondřeje Stupku, Táňu Pauhofovou nebo Mariku Šoposkou.

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *