Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 19. a 20. května

Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově. Po oba dny pro vás budou otevřena odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po oba dny 9 až 18 hodin, v pátek a sobotu večer navíc za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledem. Doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky či pro rodiny s dětmi – hvězdárna je krásná a zajímavá.  Vstup i doprovodný program zdarma.

Program:

 • Prohlídka Perkova dvoumetrového dalekohledu – největšího dalekohledu v České republice. Hlavní přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, hmotnost 83 tun), informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků.
 • Prohlídka Slunečního oddělení: sluneční patrola, horizontální dalekohled HSFA 2 (průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů – POZOR: bude přístupný pouze v pátek) a sluneční radioteleskop o průměru 10 metrů.
 • Prohlídka Mayerova dalekohledu o průměru 65 cm Oddělení meziplanetární hmoty.
 • Prohlídka dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení.
 • Komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů (bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů – to vše s komentářem. Odchod s průvodcem od Muzea V. Šafaříka každou sudou hodinu (10, 12, 14 a 16). Některé termíny jsou shodné i pro Školu hledání meteoritu, viz dále.
 • Prohlídka dvou historických kopulí, v případě dobrého počasí pozorování dalekohledem v historické Západní kopuli.
 • Otevřeno muzeum V. Šafaříka – historické přístroje a dokumenty, historická expozice přístrojů pro výzkum Slunce používaných na naší observatoři.
 • Ústavní knihovna přístupná pro čtení, posezení a diskuse.

Doprovodný program po oba dny:

 • Po setmění pozorování oblohy dalekohledem ze Západní kopule historické hvězdárny. Pouze za jasného počasí.
 • Ve 22:22 a 23:23 před historickou Centrální kopulí “Seznámení s oblohou nad námi aneb planetárium naživo“. Malý kurz orientace na obloze – pod skutečnou hvězdnou oblohou. Ukážeme si souhvězdí nad námi a povíme si řadu zajímavých věcí. Pouze za jasného počasí.
 • Škola hledání meteoritu – v pátek v 16 a v sobotu v 10 a 16 hodin

V tomto případě modelu skutečného meteoritu Žďár nad Sázavou z 9. prosince 2014, jehož pád v podobě bolidu byl zachycen našimi bolidovými kamerami. Dostanete mapku pádové oblasti a můžete začít s hledáním. Jak se hledá 40 g meteorit? To poznáte. Škola hledání bude navazovat na výklad u expozice meziplanetární hmoty. Není třeba se registrovat, přijďte prostě na sraz k Muzeu V. Šafaříka, odkud odcházejí exkurze do Oddělení meziplanetární hmoty. Programem a hledáním s návodem vás provede Dr. David Čapek z Oddělení meziplanetární hmoty. Program a tedy i komentovaná prohlídka expozice meziplanetární hmoty bude v těchto termínech přizpůsobena i dětem.

V pátek:
Přednáška 19. května od 18:00 
Mgr. Michal Bursa, Ph.D. – Co astronomie přinesla lidstvu, aneb bude levnější chleba?
Astronomie je věda zabývající se výzkumem vesmírných těles, dějů ve vesmíru i vesmírem jako celkem. Přináší však studium nebeských dějů společnosti nějaký ryze praktický užitek? Odpověď možná překvapí – s původně astronomickými technologiemi se setkáváme doslova každý den a mnohdy si ani neuvědomujeme, že za ně vděčíme právě astronomii.

V sobotu: 
Dětský program pro malé i větší – před kopulí Perkova dalekohledu

 • Vesmírný stopař.
 • Hrátky s tekutým dusíkem.
 • Posílání pohlednic do vesmíru – soutěž. Po skončení Dnů otevřených dveří vybereme tři nejlepší pohlednice a autorům pošleme malé odměny.
 • A rodiče s dětmi si zde také budou moci zacvičit jogínský Pozdrav slunci.
 • Mobilní planetárium s programem pro malé i velké

V sobotu od 10 do 18 hodin bude v areálu hvězdárny postaveno mobilní planetárium. Pořady jsou vhodné pro rodiny s dětmi a začínají každou celou hodinu počínaje 10. hodinou, poslední je od 17 hodin. Rezervace neprovádíme, ale myslíme si, že se na všechny dostane. Zdarma, ale POZOR – koná se pouze za pěkného počasí. Při dešti nebo větru nebude možné mobilní planetárium instalovat. Sledujte předpověď počasí, případně náš Facebook, kde uvedeme aktuální stav. Mobilní planetárium přiveze PLANETUM (www.planetum.cz) z Prahy a my za to moc děkujeme.

Občerstvení
V sobotu od 10 do 17 hodin občerstvení v budově Slunečního oddělení. Firma “Ondřejovský koláč” nabízí nejen svoje poctivé koláče, ale také slané a teplé občerstvení, nápoje a zmrzlinu.

Zvířata u hvězdárny
V sobotu od 9 do 18 hodin v prostoru hřiště u hvězdárny, hned vedle parkoviště VÝSTAVA DROBNÉHO ZVÍŘECTVA – holubů, králíků a drůbeže – pořádaná Základní organizací Českého svazu chovatelů v Ondřejově. Bohatá tombola. Vstupné dobrovolné.

Upozornění: z této akce budou pořizovány fotografie a videozáznamy pro účely archivace a propagace.

V muzeu si můžete zakoupit turistickou známku a další upomínkové předměty.

Podrobný program na

Zdroj a foto: Astronomický ústav AV ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *