Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Kolagen: mýty a fakta

Hovězí kolagen nakupují zákazníci první lékárny na českém internetu Lékárna.cz  2,5násobně víc než ten mořský. Často si totiž myslí, že je výživný pro jejich klouby a kosti. Není tomu tak. Odbornice a lékárnice online poradny Lékárna.cz PharmDr. Kamila Horníčková vysvětluje mýty a fakta o populární a jedné z nejkupovanějších komodit dnešní doby.

MÝTUS č. 1: Mořský kolagen je na krásu, hovězí a vepřový na klouby
Meziročně vzrostl zájem o doplňky stravy s hovězím kolagenem na stránkách Lekárna.cz o 43 %. Explicitní dělení na „ten pro pleť“ a „ten na klouby“ ale úplně neplatí. „Kolagen hraje roli v každé buňce našeho těla, ale výživnější je pro nás určitě hovězí či vepřový, protože má větší složení aminokyselin než mořský. Zjednodušeně to znamená, že tělo si samo vybere, co potřebuje. U každého je to individuální a neznamená to, že bychom ten mořský měli začít ignorovat. I ten přináší pro náš organismus benefity,” vysvětluje Kamila Horníčková.

MÝTUS č. 2: Kolagen užívají hlavně sportovci a přemotivované krásky
„Je jedno, jestli jsem žena s potřebou hladké pleti, nebo muž sportovec. Kolagen je nutné doplňovat ve stravě a určitě vhodné i v podobě jejích doplňků zhruba po třicítce. Je důležitý samozřejmě i v dětském věku, avšak ve formě stravy, například kvalitních domácích vývarů,“ vysvětluje lékárnice. Přirozená produkce kolagenu u žen podle ní po 30 letech života výrazně klesá, takže je dobré na něj myslet co nejdříve. Je prospěšný nejen pro zdraví a vitalitu pohybového aparátu, ale také vlasů a pleti. Hraje velmi důležitou roli v hydrataci organismu.

MÝTUS č. 3: Mořský kolagen je vhodnější pro vegetariány
Vegetariáni nejedí převážně ani ryby, takže pokud se rozhodnou užívat kolagen jako doplněk stravy, nemusí být zrovna mořský první volba. „Pro ně je důležité sestavit si jídelníček tak, aby obsahoval potřebné aminokyseliny, ze kterých si tělo bude vyrábět vlastní kolagen,“ říká lékárnice Horníčková. Při kontrole zdravého životního stylu je možno lépe spíše sledovat, zda je daný produkt „grass fed“, tedy pocházející od volně pasoucích se zvířat. „Takový kolagen se považuje za nejkvalitnější a je to na výsledku opravdu znatelné,“  doplnila farmaceutka.

Lékárnice radí, proč kolagen jako doplněk stravy nepodceňovat
Trendy nákupů doplňků stravy s kolagenem na stránkách Lékárna.cz ukazují, že zvýšený zájem o něj je vždy na začátku roku a pak na jaře, což může být spojeno s předsevzetím, pohybem, zvýšenou péčí o sebe. Farmaceutka Kamila Horníčková vysvětluje, proč jeho příjem opravdu nepodceňovat během celého roku.

FAKT č. 1: Je extrémně důležitý pro naše střeva a trávení
Špatná nálada, chronická únava, potravinové alergie, nespavost či deprese mohou být spojeny s problémy střev! Kvalitní hovězí kolagen zde hraje velmi důležitou roli. “Stravou způsobený syndrom propustného střeva (Leaky gut), kdy toxiny ze střeva “prosakují” střevními stěnami do krevního řečiště, je velmi dobře snášený právě se stravou s dostatkem kolagenu a L-glutaminu, což jsou aminokyseliny obnovující střevní výstelku,” říká lékárnice.

FAKT č. 2: Kolagen SNIŽUJE glykemický index!
Je tomu opravdu tak. Kamila Horníčková jej popisuje jako velmi dostupnou štěpenou bílkovinu s hodnotným výživovým aspektem, která snižuje glykemický index ve výsledné potravině. Neváhejte si jej v práškové neochucené formě dávkovat do smoothie, kávy, jogurtu či snídaňové kaše.

FAKT č. 3: Doplňujte kolagen spolu s vitamíny
Vitamin C, bílkoviny a aminokyseliny podporují syntézu vlastního kolagenu v těle, proto není třeba podceňovat ani doplňování vitamínů a minerálů. Ať už v přirozené formě nebo výživovými doplňky. „Velkou roli zde hraje i vitamin D. Pro správnou syntézu vitaminu D v kůži je třeba se slunci vystavovat pravidelně, i když jen na pár minut. Syntézu v kůži podporují kromě stravy také potravinové doplňky s obsahem EPA a DHA – rybí olej a krill,“ vysvětluje dále lékárnice.

Předávkování je ojedinělé, odbornou radu nepodceňujte, vybírejte kvalitu
„Na stránkách Lékárna.cz je dnes tak široký výběr doplňků stravy s kolagenem, že nemůže být problém si vybrat. Jsou jich stovky a my s nimi pracujeme v rámci výběru, zařazení, popisu a odborného poradenství tak, aby si zákazník našel to nejlepší, co aktuálně výrobci nabízejí. I zde však doporučuji poradit se s lékárníkem, i když vedlejší účinky či předávkování jím je opravdu ojedinělé. Nepodceňujme však ani pestrou stravu,” uzavírá Kamila Horníčková.

Zdroj: Lékárna.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *