KOOJON vystaví současné česko-slovenské umění v bývalých Ústředních pražských jatkách – Holešovické tržnici
Privátní sbírka KOOJON vystaví v suterénních prostorách Haly 36 v pražské Holešovické tržnici netradiční kolekci děl současného českého umění. Výstava proběhne v rámci letošního ročníku festivalu Open House Praha o víkendu 20.–21. května a naváže na loňský velmi úspěšný výstavní projekt v prostorách Pragerovy Centrální kotelny VFN.
Koojon na Open House Praha 2023
„Výstavní projekt bude zasazen do tajemných sklepních prostor Haly 36 památkově chráněného areálu Pražské tržnice. Z povahy jednotlivých podzemních chodeb a místností, mezi nimiž je jak bývalý chlév, tak i spletitý a hermeticky uzavíratelný kryt civilní obrany, vychází multimediální koncepce celé výstavy, která na dané prostory reaguje,“ představuje koncept víkendové výstavy zakladatelka sbírky Iva Bízová. Objekty, plastiky, prostorové instalace a audiovizuální díla tvoří základní osu prezentace a jsou doplněny třemi netradičními a monumentálními malířskými intervencemi a kresbami. Koncepce sestavená převážně z děl sbírky KOOJON prezentuje čtrnáct uměleckých osobností a vyzdvihuje charakter a atmosféru historicky významného areálu.
„Letos nabídneme mezigenerační multimediální a kreativní prezentaci tuzemského progresivního výtvarného umění. Mezi vystavenými autory se objeví umělci Tereza Štětinová, umělecká skupina Rafani, Julius Reichel, umělecké duo Marek Delong & Anna Sláma, Jakub Jansa, Martin Salajka, Marie Lukáčová, Tomáš Roubal, Jiří Franta & David Böhm, Hynek Alt či Luděk Rathouský. Současně budou vystavena iniciační díla sbírky KOOJON od legendy české plastiky Olbrama Zoubka,“ komentuje podobu výstavy její kurátor Pavel Kubesa.
V prostorném vstupním koridoru, vedoucím do podzemních prostorů, budou představeny dvě plastiky Putifarka (1979) a Myšlenka vítězí (1971) sochaře Olbrama Zoubka, výrazného představitele české poválečné umělecké generace. Dvojice děl, jejichž akvizice stojí na počátku sbírky KOOJON, bude tak společně vystavena vůbec poprvé. Z audiovizuální oblasti budou prezentována díla Marie Lukáčové, autorky pracující s médiem kresby a 3D animace, umělce Jakuba Jansy, jehož video Club of Opportunities – Epizoda 8: Opening Ceremony reprezentovalo Českou republiku v evropském parlamentu v rámci českého předsednictví v Radě EU, fotografa, vizuálního umělce a pedagoga Hynka Alta či legendární skupiny Rafani, která svá videa doplňuje holografickými projekcemi. Instalacemi a objekty je sbírka KOOJON reprezentována díly od sochařky Terezy Štětinové, umělecké dvojice Marek Delong & Anna Sláma, sochařem Tomášem Roubalem a duem Jiří Franta & David Böhm, které je známé především svými kresebnými intervencemi. Médium malby zastupují malíř Martin Salajka, pedagog a post-konceptuální malíř Luděk Rathouský a jeden ze zásadních autorů sbírky KOOJON, malíř a tvůrce rozšířených obrazových objektů Julius Reichel.
Sbírka KOOJON
Sbírka KOOJON je kurátorovanou reflexí aktuálních trendů v současném výtvarném umění. V dlouhodobém horizontu sleduje a podporuje etablující se české a slovenské umělce, se kterými rozvíjí umělecké a výstavní aktivity, jejichž cílem je přibližovat podobu a otázky současného umění široké veřejnosti. KOOJON se zaměřuje především na sbírání uměleckých sérií. V současné době jsou v kontinuálně se rozrůstající sbírce stovky děl od desítek česko-slovenských autorek a autorů.
KOOJON byl založen Ivou Bízovou v roce 2016 ve snaze vytvořit nejen unikátní uměleckou sbírku, ale také dlouhodobě a koncepčně podporovat nejzajímavější postavy nastupující generace mladých českých a slovenských umělců. V současné době Ivu v činnosti sbírky podporují i její přátelé a kolegové z agentury LOOSERS – Helena Šídová, Pavel Bureš a Jakub Kesl. Kurátorem projektu je od roku 2020 Pavel Kubesa.
Ústřední pražská jatka – Holešovická tržnice a festival Open House Praha
Areál Holešovické tržnice vznikl koncem 19. století původně pro Ústřední jatka královského města Prahy. U hlavního vchodu dodnes najdete dvě monumentální plastiky Muže s býkem a Mladíka s býkem, zvané jako alegorie Jatek a Trhu. Byly zde chlévy pro různé druhy jatečního dobytka, jateční burza, hostinec, ale také podzemní chladírny, konírny a další technické prostory jako kotelna, strojovna, vodárenská věž se studnou a hasičská zbrojnice. Svému účelu jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudována na tržnici. Vybrané prostory tržnice budou o víkendu zpřístupněny v rámci festivalu Open House Praha, největšího pražského festivalu architektury, který návštěvníkům otevře celkem 109 budov a prostorů po celém městě.
Zdroj a foto: archiv Koojon na Open House