Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Až 85 % lidí trápí aknózní projevy pleti. Často přitom může pomoci správná péče

Mastnou a problematickou pleť řeší mnoho lidí po celém světě. Během života se s akné potýká až 85 % populace[1]. Ačkoli je tento problém nevítaným společníkem, existuje řada způsobů, jak s ním lze bojovat. Jak je o takovou pleť vhodné pečovat radí odborná konzultantka BENU lékáren PharmDr. Ivana Lánová.

Podle studie Southwest Medical University trápí akné až 85 % populace ve věku 12–25 let. Ve věku 25–29 let se s ním pak setká přibližně polovina mladých dospělých[2]. K příčinám mastné a aknózní pleti vedou často hormonální změny, genetická predispozice, nezdravý životní styl, znečištěné ovzduší, léky nebo přílišné a nešetrné vytlačování pupínků. Ve vážnějších případech je nutné konzultovat problémy s dermatologem, často se ale stačí zaměřit na správnou péči o pleť a celkově o životní styl.

Důsledná péče je základ
Mastná pleť vzniká v důsledku nadměrné aktivity mazových žláz, které vylučují více kožního mazu, než je třeba. Nadbytek mazu se hromadí na povrchu pokožky a vytváří mastný film. Kvůli tomu může docházet k následnému ucpání pórů, který má za následek vznik akné. Proto mezi základní péči o pokožku patří především její čištění, a to ráno i večer. V případě problematické pleti je dobré zařadit tzv. double cleanse. Pokožku nejdříve vyčistíme odličovačem nebo/a pak čistícím gelem. Zbavujeme jí jak nečistot, tak i make-upu a kožního mazu. „Snažte se vyhledávat přípravky s obsahem niacinamidu, zinku, panthenolu, kyseliny hyaluronové, kyseliny salicylové, zeleného čaje, mědi nebo koloidního stříbra. Naopak buďte obezřetní při používání agresivních mýdel, nebo čistících gelů s obsahem alkoholu. Ty mohou pokožku mechanicky poškodit a přesušit, na co pak reagují mazové žlázy ještě vyšší tvorbou mazu. Jejich časté používání proto nebývá zrovna vhodné,“ vysvětluje Lánová.

Po čištění je pokožce také třeba navrátit její přirozené pH. K tomu přispějeme tonizací a výživou pleti správně zvoleným sérem s vysokým obsahem aktivních látek. „Tonizační voda pleť zklidňuje, zvlhčuje, pomáhá obnovovat přirozenou kožní bariéru a zvyšovat efektivitu dalších přípravků, jako jsou séra. V případě problematické pleti je vhodné zařadit taková tonika, která obsahují adstringentní a antibakteriální látky, např. výtažky z vilínu, čajovníku, rozmarýnu, šalvěje nebo kopřivy,“ radí Lánová.

Důležitá je i dostatečná hydratace pleti. S tou nám mohou pomoci vhodné krémy, případně masky, které pleť hydratují do hloubky. „Lidé s problematickou pletí krém často vynechávají v domnění, že jejich pleť bude ještě více mastná. U pleti s aknózními projevy bývá však právě dostatečná hydratace tím správným krokem. Jako denní krém zvolte spíš lehčí gelový hydratační krém, který může být i s SPF. Důležitá je totiž i fotoprotekce, protože UV záření vede ke ztluštění rohové vrstvy pokožky a tím může vést i ke zhoršení aknózních projevů pleti. Vzhled pleti lze opticky vylepšit různými „kamuflážními“ přípravky. Pro mastný typ pleti jsou obvykle nejvhodnější minerální make-upy. Noční krém by měl být naopak vyživující a regenerující,“ říká Lánová. Při problémech s aknózními projevy pleti bychom se měli vyhnout přílišnému dotýkání se obličeje a mačkání pupínků. To totiž může způsobit přenášení nečistot a bakterií z rukou na pleť a vést tak k zanícení nebo vzniku jizev.

Správný výběr dermokosmetiky je vhodné zkonzultovat s odborníkem. Ve vybraných lékárnách BENU lze potkat vyškolené dermoporadkyně, které dokáží pomoci vybrat vhodnou dermokosmetiku.

Zdravý životní styl není výjimkou
Zdraví a stav pokožky ovlivňuje i naše výživa. Je tedy dobré dbát na kvalitní vyváženou stravu s dostatečným množstvím potřebných vitamínů a minerálních látek. „Negativní vliv na výskyt aknózních projevů pleti a jeho četnost bývá spojován se stravou s vysokým glykemickým indexem a konzumací průmyslově zpracovaných potravin, které často obsahují velké množství cukru a soli. Proto se doporučuje vyhnout se uzeninám a jednoduchým cukrům, a naopak do stravy zařadit vyšší množství vlákniny a bílkovin. Také se má za to, že problémy pleti mohou mírnit omega-3 mastné kyseliny, které jsou součástí ořechů nebo tučných mořských ryb,“ radí Lánová. Výhodná mohou být též probiotika a prebiotika. Důležitý je samozřejmě i dostatečný pitný režim, který pleť hydratuje a pomáhá správným procesům v organismu, včetně kůže.

Pleti obecně a té aknózní zvláště neprospívá kouření a konzumace alkoholu. Kouření totiž pravděpodobně podněcuje zánětlivé procesy, které se na aknózních projevech pleti podílejí. Alkohol zase působí jako diuretikum: „Zvyšuje produkci moči, což může vést až k dehydrataci organismu. Mazové žlázy na obranu před dehydratací mohou zvýšit produkci mazu, který následně ucpává vývod mazové žlázy, a tím přispívá k vyvolání zánětu v ní. Alkohol může také snižovat funkce našeho imunitního systému. Člověk tak může být náchylnější k bakteriálním infekcím, které se mohou podílet na vzniku aknózních projevů pleti,“ vysvětluje Lánová.

Zapomínat by se nemělo ani na kvalitní spánek a omezení stresu. „Aknózní projevy pleti se mohou zhoršovat i působením stresu, při kterém tělo obvykle tvoří více hormonu kortizolu, na což reaguje i naše pokožka,“ uvádí Lánová a dodává: Pacienti se sklonem k aknózním projevům pleti často mívají méně vitamínu D a zinku, proto je obzvláště třeba dbát na jejich dostatečný přísun. Opět nejlépe v pestré a vyvážené stravě.“

Zdroj: Benu, foto: arch
[1] Contemporary PEDS Journal, 2021
[2] Huang Y, Liu L, Hao Z, Chen L, Yang Q, Xiong X, Deng Y. Potential roles of gut microbial tryptophan metabolites in the complex pathogenesis of acne vulgaris. Front Microbiol. 2022 Jul 27;13:942027.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *