Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZe života

Digitální revoluce: Více Čechů podalo letos poprvé daňové přiznání online než na papíře

Finanční správa eviduje přes 2,2 milionu daňových přiznání za rok 2022 podaných fyzickými osobami. Ti je mohou odevzdávat elektronicky už třetím rokem a oblíbenost tohoto způsobu stále roste. Jen v porovnání s minulým rokem se počet elektronických podání zvýšil o více než 97 % na 1 282 772 podání.

Zatímco v loňském roce podalo své přiznání online 31 % fyzických osob, letos to už bylo 57 %. Z pohodlí domova si mohou lidé vyřídit daně jednoduše a intuitivně prostřednictvím portálu MOJE daně. Jedním z důvodů rostoucí popularity elektronických daňových přiznání je bankovní identita, přes kterou se k online portálu finanční správy přihlásilo 72 % občanů.

„Letošní data Finanční správy ukazují, že digitalizace v Česku opravdu může začít fungovat. Občané chtějí využívat online služby státu, stačí jim dát příležitost. Nejde ale jen o komfort lidí, kteří daňové přiznání podávají. Jde také o velké usnadnění práce úředníků, kteří místo papírování mohou věnovat svůj čas složitějším případům,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel Bankovní identita, a.s.

Digitalizace přináší výhody jak pro samotné občany, tak pro stát. Zjednodušuje a zrychluje komunikaci mezi lidmi a institucemi. V případě daní pak umožňuje efektivnější zpracování daňových přiznání. Je samozřejmě nezbytné zajistit lidem dostatečnou edukaci a podporu, aby elektronické podání zvládli a plně tak využili výhod digitálních technologií.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *