Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZdraví

Miliardový byznys – obliba energetických nápojů u Čechů roste, pije je každá třetí domácnost

Moderní hektický život si mnohdy žádá rychlý a dlouhotrvající přísun energie. Proto v posledních letech stále stoupá obliba kvalitních energetických nápojů. Jsou obohacené o kofein, taurin, rostlinné extrakty a další přísady, které podporují koncentraci a zvyšují vytrvalost. U nás si energetické nápoje kupuje téměř každá třetí domácnost. Od roku 2020 do roku 2022 se jedná o nárůst prodaného zboží o 27 %. Jen minulý rok dosáhly tržby přes 2 miliardy korun.[1]

Energetické nápoje představují snadný a rychlý způsob, jak docílit zvýšení energie kdykoli během dne. Zabraňují únavě a mohou dobře posloužit i sportovcům před náročným fyzickým výkonem.

Jako jeden šálek kávy
Stěžejní je dodržet doporučenou denní dávku a dostatečný pitný režim. Doporučený denní příjem kofeinu stanovený v souladu s Evropskou unií je 32 miligramů na 100 mililitrů, což znamená, že plechovka energetického nápoje o objemu 250 ml obsahuje přibližně 80 mg kofeinu. To odpovídá množství kofeinu v šálku středně silné kávy. Evropský úřad pro bezpečnost potravin provedl rozsáhlou studii, které se zúčastnilo přes 60 000 osob. Ze studie vyplynulo, že konzumace kofeinu v množství maximálně 400 mg denně nepředstavuje zdravotní rizika pro běžnou dospělou populaci. Množství přijímaného kofeinu by však měl každý individuálně posoudit na základě svého zdravotního stavu.

„Kofein se přirozeně vyskytuje v kávě, kakaových bobech, zeleném čaji nebo například v guaraně. Kofein stimuluje centrální nervový systém, zvyšuje bdělost a snižuje ospalost. Nejčastěji jej přijímáme orálně a stimulační účinky nastoupí asi do 30 minut. Účinek kofeinu pak z těla vyprchá v řádu několika hodin, zpravidla v rozmezí 2 až 8 hodin. Závisí to však na mnoha faktorech, jako je věk nebo tělesná hmotnost,” říká PharmDr. Jana Doleželová.

Kvalita nad kvantitou
Opravdu kvalitní energetický nápoj by se měl z 90 % skládat z vody a obsahovat přírodní cukr. Cukr je dobrým zdrojem energie, v přiměřeném množství je potřebný pro svaly, krev a mozek. Obsah cukru v kvalitním energetickém nápoji by se měl pohybovat kolem 11 g/ 100 ml. Pro srovnání – například v čokoládové tyčince je to až 55 g cukru/ 100 g.

Mezi další možné přísady patří rostlinné extrakty či tělu prospěšné látky, jako je třeba taurin a L – karnitin, které napomáhají ke zlepšení koncentrace[2]. Nedílnou součástí jsou také vitaminy, nejčastěji ze skupiny B. Ty jsou nejvíce ceněny pro svou schopnost podporovat správnou funkci metabolismu a nervového systému. Kvalitní energetické nápoje by navíc neměly obsahovat žádné konzervanty.

Obliba roste mílovými kroky
Energy drink dokáže tělo rychle a účinně ‚nakopnout‘ a dodat potřebnou dávku energie před důležitou a náročnou cestou, zkouškou nebo fyzickým výkonem. Není proto žádným překvapením, že jsou hojně oblíbené zejména mezi velmi aktivními lidmi. Své příznivce si získaly i díky velmi příjemné chuti. Nápoje se hojně prodávají celý rok, nejvíce jdou ale na odbyt v letních měsících. Dle průzkumu společnosti NielsenlQ se v roce 2020 prodalo téměř 70 milionů litrů energetických drinků v celkové hodnotě přes 3 miliardy Kč.[3]

[1] https://www.zboziaprodej.cz/2023/02/27/zboziprodej-1-2-2023-u-energetickych-a-sportovnich-napoju-jde-hlavne-o-chut/
[2] https://aktin.cz/energy-drinky-kdy-pomahaji-kdy-skodi-a-kolik-jich-maximalne-muzete-vypit
[3] https://www.cerpacka.cz/2022/06/21/vetsina-trzeb-v-nealkoholickych-napojich-putuje-za-znackovymi-energetaky/

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *