KOOJON vystavil současné české umění v netradičním prostoru chléva a krytu, exkluzivně jen na dva dny

Díla ze sbírky KOOJON byla k vidění na další netradiční výstavě. Instalována byla jen na dva dny v suterénních prostorách Haly 36 v pražské Holešovické tržnici v rámci festivalu Open House Praha. I přesto výstavu za tuto dobu navštívilo rekordních 1 300 návštěvníků.

Prostory bývalých Ústředních pražských jatek se otevřely o víkendu 20. a 21. května 2023 v rámci 9. ročníku festivalu Open House Praha. Návštěvníci ale dostali příležitost vidět je v nečekaně tajemném pojetí a obydlené současným českým uměním, podpořené hudebním doprovodem. Některá díla, umístěná v krytu civilní obrany, si například museli objevit za pomoci zapůjčené svítilny. Významnou součástí byla také audiovizuální díla, která naopak temný prostor chodeb a chléva rozzářila. Prostor zaplnila bezmála stovka děl.

„Základní osu prezentace sbírky KOOJON na této výstavě tvořily objekty, plastiky, prostorové instalace a audiovizuální díla, která jsme doplnili malířskými intervencemi a kresbami v monumentálních instalacích. Koncepce sestavená převážně z děl sbírky KOOJON představila téměř stovku děl od čtrnácti uměleckých osobností. Mezi nimi nechyběla Tereza Štětinová, umělecká skupina Rafani, Julius Reichel, umělecké duo Marek Delong & Anna Sláma, Jakub Jansa, Martin Salajka, Marie Lukáčová, Tomáš Roubal, Jiří Franta & David Böhm, Hynek Alt či Luděk Rathouský. Současně byla vystavena iniciační díla sbírky KOOJON od legendy české plastiky Olbrama Zoubka. Výstava tak naplnila cíl být mezigenerační multimediální a kreativní prezentaci tuzemského progresivního výtvarného umění, současně vytvářela kontrast mezi precizními instalacemi a negalerijními prostory“ říká k pojetí výstavy její kurátor Pavel Kubesa.

„Mám radost, že se nám společnými silami podařilo z několika netradičních festivalových objektů nakonec vybrat právě chlév a kryt v Holešovické tržnici a navázat tak na loňskou úspěšnou instalaci umístěnou v industriálním objektu Pragerovy centrální kotelny VFN. Organizátorům výstavy se letos opět podařilo vytvořit atraktivní a neotřelý koncept, promyšlený do každého detailu a posunout tak laťku pro další roky,“ komentuje spolupráci festivalu Open House Praha a sbírky KOOJON kreativní ředitelka festivalu Open House Praha Andrea Šenkyříková.

„Ambice sbírky KOOJON nejsou malé a prezentace děl široké veřejnosti s netradičním zážitkem, který posiluje a prohlubuje myšlenky, které umělecká díla nesou, je jen jedním z pilířů, které budeme dále rozvíjet. Už nyní plánujeme koncept dalších výstav na letošní podzim a jaro roku 2024. Zároveň pracujeme na projektu, který má za cíl podpořit zástupce nejmladší generace začínajících českých umělců a také projekt, který naopak pomůže obdivovatelům umění investovat do vlastních děl nebo dokonce s vytvořením koncepce vlastní sbírky včetně samotných uměleckých akvizic,“ odhaluje plány sbírky KOOJON její zakladatelka Iva Bízová.

Sbírka KOOJON
Sbírka KOOJON je kurátorovanou reflexí aktuálních trendů v současném výtvarném umění. V dlouhodobém horizontu sleduje a podporuje etablující se české a slovenské umělce, se kterými rozvíjí umělecké a výstavní aktivity, jejichž cílem je přibližovat podobu a otázky současného umění široké veřejnosti. KOOJON se zaměřuje především na sbírání uměleckých sérií. V současné době jsou v kontinuálně se rozrůstající sbírce stovky děl od desítek česko-slovenských autorek a autorů.

KOOJON byl založen Ivou Bízovou v roce 2016 ve snaze vytvořit nejen unikátní uměleckou sbírku, ale také dlouhodobě a koncepčně podporovat nejzajímavější postavy nastupující generace mladých českých a slovenských umělců. V současné době Ivu v činnosti sbírky podporují i její přátelé a kolegové z agentury LOOSERS – Helena Šídová, Pavel Bureš a Jakub Kesl. Kurátorem projektu je od roku 2020 Pavel Kubesa.

Výstava v Holešovické tržnici v rámci festivalu Open House Praha byl druhým projektem v řadě, který obohatil pražské architektonicky zajímavé prostory o umělecký zážitek. Během minulého ročníku festivalu se vybraná díla objevila instalována mezi funkčními kotly Centrální kotelny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Výstavu v roce 2022 navštívilo 800 příznivců umění a architektury.

Propagace sbírky KOOJON i produkce výstav je finančně, kreativně a produkčně podporována agenturou LOOSERS. Ta patří mezi nejúspěšnější české strategicko-kreativní agentury a stará se o komunikaci významných českých i nadnárodních značek.

Zdroj a foto: www.koojon.art

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *