Pražští filharmonici se vrací na Rock for People – vystoupí hned dvakrát!

PKF — Prague Philharmonia se po čtyřech letech opět vrací na Rock for People. Stane se tak díky spolupráci s Komerční bankou, která je generálním partnerem festivalu i tohoto hudebního orchestru. Hráči filharmonie se seskupením Clarinet Factory vystoupí v pátek 9. června v obřím šapitó. Publikum ale už den předem navnadí speciální půlnoční projekt smyčcového kvarteta PKF — Prague Philharmonia String Quartet. Na nepřehlédnutelné Solar stage v progresivní zóně Komerční banky FUTURE FEST 2030 zahraje hity posledních 400 let od Vivaldiho nebo Dvořáka až po cover verze rockových legend jako AC/DC. Na 27. ročníku festivalu se pražští filharmonici představí vedle světových hvězd v čele s MUSE, Slipknot, Machine Gun Kellym nebo The 1975. 

„Máme rádi hudební fúze a experimenty. Letošní dvojí vystoupení na Rock for People jednoznačně zapadá do naší linie překračování hranic. V PKF se takto snažíme oslovit nové publikum. A naopak návštěvníci tohoto festivalu podobná překvapení a nečekaná spojení vyhledávají,“ říká na okraj připravovaného programu Kateřina Kalistová, ředitelka PKF — Prague Philharmonia.

Komerční banka a festival Rock for People letos společně přichystaly zónu s názvem FUTURE FEST 2030. Půjde o místo plné inovativních a udržitelných řešení, která návštěvníkům představí možnou podobu toho, jak budou fungovat města, vzdělávání a trávení volného času nebo jak se promění festivaly a další venkovní akce. V této energeticky soběstačné části festivalu budou dvě scény (zavedená Conference a zmíněná nová Solar stage) poháněné v Česku na podobných akcí rozsahem unikátním fotovoltaickým systémem a energií z vodíkového generátoru. Na místě budou vedle části areálu dobíjet i elektromobily z festivalové flotily i mobilní telefony návštěvníků. Vedle toho zóna nabídne odpovědné a udržitelné pojetí občerstvení a re-use vybavení.

„Nejen snižování uhlíkové stopy a cesta k uhlíkové neutralitě a také popularizace vážné hudby je naším společným tématem, proto na festivalu letos vystoupí PKF — Prague Philharmonia a to bude opravdu zážitek. Komerční banka je hrdým generálním partnerem PKF již šestou sezónu. Těší mě, že podporujeme jeden z nejvíce respektovaných světových orchestrů, který zároveň představuje hodnoty, které považujeme i my za své – ať už je to zpřístupnění uměleckých zážitků nejvyšší kvality co nejširšímu spektru posluchačů nebo podpora mladých uměleckých talentů,“ říká výkonná ředitelka Brand Strategy a Komunikace KB Hana Kovářová.

Program na pomezí rocku, popu, world music, jazzu a klasické hudby – i tak charakterizují očekávané vystoupení Clarinet Factory a PKF — Prague Philharmonia zástupci obou těles. Dramaturgii koncertu tvoří právě písně Clarinet Factory. Ty zaznějí v nových aranžích dirigenta Marka Ivanoviče, které připravil speciálně pro festival Rock for People. Důležitou roli ve výsledném zvuku bude mít i elektronika v rukou Milana Cimfeho. Chybět nebudou ani improvizace nebo zpěv člena Clarinet Factory Vojtěcha Nýdla.

PKF — Prague Philharmonia se na Rock for People úspěšně uvedla v roce 2019 s kapelou Vypsaná fiXa. Letos se opět vrací s relativně netradičním programem: orchestr, který v sezoně 2023/2024 oslaví již třicet let od svého založení, tak opět dokazuje, že špičkové výkony umí podávat i za hranicemi vážné hudby. Jako jedinečné interprety klasické hudby přitom zná PKF — Prague Philharmonia celý svět, a to jak díky zájezdům do Japonska, Číny nebo USA, tak díky bohaté a ceněné diskografii.

Napříč žánry se pak zcela suverénně pohybuje soubor Clarinet Factory. Úspěšná čtveřice již spolupracovala například s Bobby McFerrinem, Ivou Bittovou, Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou nebo s Tata Bojs. Na koncertě zaznějí jejich starší písně, ale i skladby z nejnovějšího alba Pipers.

„Takzvaný vážnohudební soubor se objevuje v našem programu každý rok. Nejde o kýč nebo nějaké úlitby, ale vždy speciální projekt reagující na program Rock for People. Spíše to interně nazýváme dialogem napříč žánry a částečně i generacemi. Ostatně, v publikum máme vždy spousty návštěvníků s klasickým vzděláním. A naopak, řada muzikantů současných stylů se ke ´klasice´ vrací – pasivním poslechem i aktivní tvorbou,“ doplňuje Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People.

ROCK FOR PEOPLE 
27. ročník festivalu Rock for People se uskuteční 8. – 11. června v hradeckém multifunkčním areálu Parku 360 a bude největší ve své historii. Navazuje na loňský vyprodaný ročník, který přinesl mnoho úspěchů včetně zařazení mezi TOP 10 středních evropských festivalů a TOP 10 promotérů podle European Festival Awards nebo titul Akce roku 2022 v Anketě Žebřík, a posouvá laťku opět výše. Nabídne čtyři dny plné jedinečných zážitků a kromě headlinerů se mohou fanoušci těšit například na Simple Plan, Papa Roach, Billy Talent a dalších devět desítek zahraničních či tuzemských hvězd. Kromě hudebního programu Rock for People připravuje i pestrý doprovodný program v podobě divadla, tance a poutavých přednášek na aktuální témata.

Festival je průkopníkem v oblasti ekologie a společenské odpovědnosti. Klade důraz na obnovitelné zdroje – využívá stage poháněné vodíkem (v roce 2021 česká premiéra), solárními panely a větrem. Na festivalu se měří uhlíková stopa a třídí 17 druhů odpadů. Festival je bezbariérový. Areál Parku 360 má v plánu být do roku 2030 energeticky soběstačný. Nejen snižování uhlíkové stopy a cesta k uhlíkové neutralitě a také popularizace vážné hudby je společným tématem Komerční banky a Rock for People, proto na festivalu letos vystoupí PKF – Prague Philharmonia.

PKF — PRAGUE PHILHARMONIA
PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci. PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.

CLARINET FACTORY
Počátky čtyřčlenného hudebního tělesa Clarinet Factory se datují do roku 1994, do doby studií všech členů na pražském AMU. Tehdy byla doménou čtveřice Jindřich Pavliš, Vojtěch Nýdl, Luděk Boura a Petr “Pepíno” Valášek především interpretace klasiky a jazzu. Clarinet Factory se ale brzy posunuli k experimentům napříč hudebními žánry, od aranžování ke komponování, k touze hudbou sdělovat a komunikovat nezávisle na žánrech či generační příslušnosti.

Clarinet Factory během své dosavadní kariéry spolupracovali také s Bobby McFerrinem, Janou Koubkovou, Filharmonií Brno, PKF-Prague Philharmonia, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Radkou Fišarovou, Ivou Bittovou; s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou ve společném projektu Eternal Seekers, ale i Tata Bojs, Floexem či Joe Achesonem z Hidden Orchestra. V řadě site specific vystoupení spolupracovali s intermediálním umělcem Petrem Niklem a legendárním perkusionistou Alanem Vitoušem. Clarinet Factory jsou prvním českým souborem, který se nominoval na showcase Classical: NEXT v Rotterdamu (2019), na kanadský Mundial Montréal (2018) a na legendární WOMEX (2015). Stal se také vítězem Classic Prague Awards v kategorii Crossover (2017) a zvítězil v mezinárodní soutěži International Songwriting Competition v Nashvillu (2005).

Foto: archiv PKF-Prague Philharmonia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *