Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Světoví kutilové míří na Maker Faire Prague 2023! Největší přehlídka kreativity v Česku bude mezinárodní, nabídne přes 130 projektů

Šestý ročník Maker Faire Prague se uskuteční v druhém červnovém víkendu v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha. Pořadatelům se ke dnešnímu datu přihlásilo přes 130 makerských projektů, které představí širokou škálu disciplín a technologií, od 3D tisku, elektroniky a robotiky po umělecké instalace, interaktivní prezentace a experimentální design. „Maker Faire Prague je každoročně příležitostí pro setkání makerů nejen z Česka, ale ze všech koutů světa. Proto jsme rádi, že letos naše pozvání opět přijalo několik pozoruhodných zahraničních hostů,“ komentuje pestrý program hlavní organizátor Vojtěch Kolařík.

Zahraniční makeři na Maker Faire Prague 2023
„Fantastická zvířata“ Exoot (NL)
Tvůrci a designéři z Holandska přivezou na Maker Faire Prague velkoformátové interaktivní objekty Animal Troniek. Jedná se o mnohovrstevnatou audiovizuální instalaci složenou ze 3D dřevěných puzzle, kterou podpořilo Velvyslanectví Nizozemského království.  Autor instalace Tristan Kruithof komentuje svůj projekt následovně: „Animaltroni jsou objekty, které pouze vzdáleně připomínají živé organismy. Veškeré mechanismy jsou přímo viditelné, takže divákovi je jasné, že se jedná o roboty. Přesto na ně publikum reaguje jako na živé. Je fascinující, jak lidský mozek reaguje při rozpoznávání obrazu a pohybů a na základě toho pak akceptuje to, co vidí. Mysl sama sebe přesvědčí a usoudí, že je to realistické, ač není. Otázka zní: Co je ten moment, kdy mozek takto reaguje?“

Miniroboti a kyvadlové hodiny (JAP)
Japonec Yoshi Matsuoka patří k předním fanouškům pražského Maker Faire a opakovaně se na něj se svými projekty vrací. „Návštěvníkům ukážu balanční roboty, kteří mají pouze dvě kola a snaží se udržet rovnováhu pohybem těla dopředu a dozadu. Postavíme malé fotbalové hřiště s robotem a zájemci si mohou zkusit vstřelit míč do branky. Ukážeme si také projekt automatické ladičky hodin. Zařízení synchronizuje staré kyvadlové hodiny s internetových časem (NTP) nastavením doby cyklu kyvadla,“ říká Matsuoka.

Zahraj si (obří) Tetris (DE)
Maker Martin Oehler z Německa přiveze na Maker Faire Prague obrovské interaktivní světelné Tetris. „V centru pozornosti je velký LED válec s 1680 LED diodami zobrazující krásné animace a umožňující až 4 hráčům hrát proti sobě Tetris. Tento válec je ovládán pomocí Raspberry Pi, Teensy 4 nebo PixelBlaze,“ doplňuje Oehler.

Jak si postavit vlastní kajak nebo kánoi (PL)
Nadace Bobrowe Żeremia z Polska představí kajaky a kanoe postavené technikou Skin on Frame, která kombinuje moderní a staré technologie. Jedná se o vynikající projekt pro individuální i skupinovou stavbu. „Děti se při projektu mohou naučit dovednosti jako vázání, žehlení a šití. Kajaky vytváříme ručně s velkou pečlivostí, abychom zajistili vysokou kvalitu a odolnost,“ vysvětluje autor projektu Marcin Bober.

„Maker Faire Prague je festivalem s nezaměnitelným charakterem. Není to business veletrh, není to festival s pár umělci, není to ani pouť s atrakcemi, a přesto mají naše akce zábavný charakter toho všeho. Jde především o setkávání a stírání hranice mezi makerem-vystavovatelem a návštěvníkem, který se rychle makerem může stát.  Stačí přijmout pomyslnou pozvánku a zapojit se. Tato pozitivní zkušenost v lidech prokazatelně zůstává a motivuje je k dalšímu tvoření. V centru naší pozornosti je člověk-tvůrce,“ říká rozvojový manažer festivalu Ondřej Kašpárek

Nově v Křižíkových pavilonech Výstaviště
Maker Faire Prague se letos uskuteční v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha, které prošly kompletní rekonstrukcí a nabízejí jedinečný prostor pro světovou přehlídku kreativity. Výstaviště Praha je zároveň spolupořadatelem akce. Dalšími partnery festivalu jsou Hlavní město Praha, PRUSA Research, Škoda Auto, STMicroelectronics a další.

Vstupenky jsou už ke koupi na webu makerfaire.cz a návštěvníci festivalu, kteří si své lístky koupí v předprodeji za výhodnou cenu, se zařadí do slosování o 3D tiskárnu Prusa MINI+. Slosování a předání výhry proběhne přímo na Maker Faire Prague.

V rámci celostátní sítě festivalů Maker Faire můžou fanoušci novodobého kutilství navíc před pražskou akcí navštívit 28. května Maker Faire v Rychnově nad Kněžnou.

O festivalu Maker Faire
Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu i rodinám s dětmi – kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, design a vědu. Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř všechno si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy tu prezentují tzv. makeři. V České republice pořádá festivaly od roku 2018 organizace Make More, letos zavítají celkem do jedenácti měst. Sdružení kromě festivalu Maker Faire připravuje rovněž celosvětovou konferenci otevřených dílen FAB2025, konzultuje vznik otevřených dílen a FabLabů, tvoří vzdělávací videoworkshopy Postavte si a věnuje se rozvoji české komunity makerů.

Zdroj a foto: makerfaire.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *