Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Chraňte své mazlíčky před klíšťaty účinně

Věděli jste, že existuje až pět nemocí, kterými klíště může nakazit vašeho mazlíčka? Jsou to borelióza, encefalitida, anaplazmóza, babesióza a ehrlichióza. Všechny mohou být pro zvířata velmi nebezpečné, a proto je důležité je chránit a v případě příznaků nemoci vyhledat neprodleně veterinární pomoc. Připravili jsme pro vás malého průvodce, jak mazlíčka nejen před klíštětem chránit, ale také jak rozpoznat jednotlivé nemoci.

Nejčastější nemoci
Klíště je parazit, které se přichytí v srsti psa (případně kočky) a přisaje se k jeho kůži, přičemž může dojít k přenosu různých onemocnění. Nejčastějším z nich je borelióza, kterou způsobuje bakterie Borrelia burgdorferi, klíště je jejím hostitelem. Borelióza se projevuje bolestí kloubů a jejich otokem, zvýšenou teplotou, únavou, nechutenstvím i dalšími příznaky. Včasná diagnóza a léčba jsou velmi důležité, aby se zabránilo vážnějším komplikacím. Pozorujte proto své zvíře a nenechte nic náhodě.

Encefalitidu způsobují viry, symptomy jsou podobné chřipce. V závažných případech může dojít k poškození mozku, dokonce i smrti. Anaplazmóza je nemoc vyvolaná bakterií Anaplasma phagocytophilum, kterou klíště přenáší. Symptomy jsou zvýšená teplota, zvracení, průjem, únava, slabost a další. Onemocnění zvané babesióza je způsobeno parazitem Babesia canis. Projevuje se horečkou či zvýšenou teplotou, zvětšenými mízními uzlinami, ztrátou chuti k jídlu, slabostí  a dalšími příznaky. Poslední z nemocí, které může klíště přenášet, je ehrlichióza, příčinou je bakterie Ehrlichia canis. Projeví se opět zvýšenou teplotou, zvracením, průjmem, slabostí, útlumem, nechutenstvím i dalšími příznaky. Všechny tyto nemoci mohou být pro domácí zvířátko velmi nebezpečné, proto je důležité pečlivě kontrolovat srst a ihned odstraňovat přisátá klíšťata. Pokud se objeví jakékoliv příznaky, pak co nejdříve vyhledat veterinárního lékaře.

Prevenci nepodceňujte
Ať už se chystáte na procházku do lesa, do městského parku nebo na víkend strávený na horách či na chatě, měli byste se mít na pozoru. Klíšťata se vyskytují v přírodě od jara do podzimu. Ke svému životu totiž potřebují relativní teplo a vlhkost, a tak suché letní počasí není nic pro ně. Nicméně na podzim, až do doby než začne mrznout, jsou opět velice aktivní. „Chraňte své mazlíčky a na nic nečekejte. Vhodné je přidávat do krmiva doplňky stravy v podobě pivovarských kvasnic Marp, mají antiparazitický účinek. Kromě toho díky jim bude mít zvíře krásnou a zdravou srst. Vedle přírodní ochrany pořiďte pejskovi ochranu v podobě antiparazitického obojku anebo pipety. Pokud možno se vyvarujte tablet a chemických doplňků stravy, které mohou zapříčinit silnou alergickou reakci,” doporučuje Martin Pučálka, odborník ze společnosti Krmiva Pučálka. A dodává: „V případě, že si nejste jistí jak svého mazlíčka chránit, obraťte se na veterináře či jiného odborníka.”

Chraňte sebe i své mazlíčky
Jdete na výlet nebo procházku do přírody? Dbejte vždy na správnou volbu oblečení. Vhodné jsou dlouhé kalhoty, vysoké boty a ideálně i svršek s delšími rukávy. Také nezapomeňte, že na světlém oblečení půjdou klíšťata lépe vidět. Další možností ochrany jsou repelenty a také pravidelné užívání vitamínu B, jeho pach parazity odpuzuje. Při teplejším počasí je potřeba chránit i domácí mazlíčky a v tom případě je na výběr hned několik druhů ochrany.  „Nejběžnější jsou obojky, pipety nebo spreje či šampóny. Produktů je na trhu celá řada a v principu fungují na podobné bázi. Obojky obsahují chemické látky, které se postupně uvolňují do srsti a kůže. Pipety se aplikují jednorázově, případně s opakovanou aplikací po několika týdnech. Účinnosti nabývají po několika dnech, kdy se účinná látka rozprostře po celém těle,“ radí Pučálka. „Pokud se ale chcete vyhnout chemii”, je taktéž z čeho vybírat. Existují i přírodní verze obojků a pipet – na bázi rostlinných extraktů, například z citrusů. V posledních letech se prosazují jako přírodní antiparazitikum pivovarské kvasnice, které se přidávají do krmiva. Dobře fungují proti vnějším parazitům, jako jsou klíšťata, blechy, komáři nebo mouchy. Pivovarské kvasnice mají i další benefit – zlepšení celkové imunity nebo zlepšení kvality kůže a srsti,” sděluje Pučálka. Už víte, jakou ochranu zvolíte?

Obnova ochrany proti klíšťatům
Nejdelší dobu ochrany mají obojky, až osm měsíců, nicméně bývají dražší. Aplikace pipety vydrží cca jeden měsíc, poté je nutné znovu použít. „Nezapomeňte, že pokud se rozhodnete pro pipety či obojky, musíte  si dát záležet na správné aplikaci! V opačném případě  ochrana fungovat nebude. Například není vhodné psa koupat pár dní před a zhruba týden po aplikaci. To platí jak pro obojky, tak i pipety. Účinná látka musí mít dostatek času, aby se mohla rozšířit po celém těle. Velmi důležité je pak prostudovat příbalový leták či pokyny výrobce, kde se dozvíte všechny důležité informace, “ uzavírá Pučálka. Jestliže máte dilema, co je pro vašeho chlupáče nejlepší, porovnejte účinnost, dobu trvání účinnosti, cenové relace, způsoby aplikace, ale třeba i „přírodnost” produktu. Díky tomu si pak snadno zvolíte správnou ochranu pro vašeho psa či kočku.

Tip: Když už se klíště objeví, buďte připraveni a vybaveni speciální pinzetou na klíšťata. Díky ní parazita snadno vytáhnete celého. Nezapomeňte poté místo i pinzetu vydezinfikovat.

Tip: Pivovarské kvasnice MARP jsou kvalitní doplněk stravy, který je možné použít pro psy jakéhokoliv věku. Při pravidelném přimíchání do krmiva působí jako antiparazitikum, díky čemuž se klíšťata vyhnou vašemu psovi obloukem. Pivovarské kvasnice jsou bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, minerálních látek a stopových prvků. Pomáhají především při problémech se zažíváním, vytvářejí a udržují zdravou střevní mikroflóru. Zároveň pomáhají zvyšovat chuť k jídlu. Příznivě působí na kvalitu srsti a přispívají k dobré kondici imunitního systému. Snadno je přimícháte do krmiva. Prodávají se ve  100g balení za 99 Kč anebo 500g balení za 199 Kč na www.krmiva-pucalka.cz.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *