Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Výstava Paměť národa Karlovarského kraje míří do Jáchymova

Další z měst představí svým občanů i návštěvníkům putovní výstavu velkoformátových panelů Paměť národa Karlovarského kraje. V pátek 2. června u příležitosti Noci kostelů bude zahájena vernisáží u jáchymovského kostela Sv. Jáchyma a objeví se na ní nový příběh místního pamětníka.

Putovní venkovní výstava vypráví příběhy pamětníků a pamětnic, do jejichž života zasáhly totalitní režimy 20. století. V Jáchymově bude k vidění do konce června. V pátek 2. června ji společně v 18 hodin zahájíme vernisáží v rámci Noci kostelů u jáchymovského kostela Sv. Jáchyma. Poprvé také představí příběh místního pamětníka a rodáka pana Josefa Plíhala, který vzpomíná nejen na pohnuté události srpna ´68, ale také na vzdálenější historii své rodiny, jejíž část právě z Jáchymova pochází. “Říká se, že národ, který nezná svou minulost, nemá budoucnost. Ani našemu městu není lhostejný příběh našich pamětníků a rodáků, ale naopak chceme zachovat jejich vzpomínky pro příští generace. Určitě bychom neměli nikdy zapomenout na bezpráví a příkoří, která s sebou přináší totalitní režimy. Právě město Jáchymov o tom ví své, a proto jsem ráda, že jsme se mohli na této výstavě podílet“, říká Lada Baranek Lapinová, místostarostka města Jáchymov.

Na velkoformátových oboustranných panelech se mohou návštěvníci seznámit s devíti příběhy pamětníků a pamětnic z karlovarského regionu. „Našim cílem je upozornit na autentické osudy lidí, kterých se oba totalitní režimy dotkly a významně tak ovlivnily jejich životy a zároveň prezentovat činnost organizace Post Bellum, která spravuje sbírku Paměti národa, aby tyto osudy nebyly zapomenuty“, říká Lukáš Květoň, ředitel regionální pobočky Paměť národa Karlovarský kraj.

Venkovní výstavu Paměť národa Karlovarského kraje mohli vidět obyvatelé a návštěvníci už v 5 krajských městech a seznámit se tak s konkrétními příběhy z našeho regionu. V Karlovarském kraji vznikla pobočka Paměti národa v loňském roce s jediným cílem – ještě intenzivněji zaznamenávat příběhy pamětníků a pamětnic z našeho regionu. Všechny jsou pak k dispozici na webu www.pametnaroda.cz

Tato výstava vznikla za podpory Karlovarského kraje, města Mariánské Lázně, města Cheb, statutárního města Karlovy Vary, města Jáchymov, Nadace St.Joachim,  společnosti SOT Invent a pana Daniela Chlada.

Zdroj a foto: www.pametnaroda.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *