Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Extrémní fotograf Petr Jan Juračka vydá novou knihu Něha Himaláje. Ve hře je i vznik filmu a audiokniha

Petr Jan Juračka začátkem května spustil kampaň na Hithitu. V předprodeji na crowdfundingové kampani prodal již téměř 500 výtisků knihy Něha Himaláje. Hlásí tak dobytí základního tábora. Tím ale jeho výprava zdaleka nekončí. Dalšími milníky kampaně jsou vznik filmu mapující zážitky ze tří expedicí, kterých se Petr Jan Juračka účastnil mezi lety 2019 až 2022. Průvodcem i kamarádem mu na výpravách byl Honza ‘Tráva’ Trávníček a další horolezci a cestovatelé. Kampaň trvá až do 22. června a poslední metou je vydání audioknihy. Něha Himaláje vyjde u DIY BWT Books v listopadu 2023. Výhodně předobjednat lze nyní na Hithitu.

Petr Jan Juračka je přírodovědec, fotograf, autor tří úspěšných knih a několika pořadů. S rodinou žije v Pardubicích, ale s dronem a fotovýbavou kromě Evropy procestoval část Afriky, Asie, Grónska, či střední a Jižní Ameriky. Dron, fotoaparát a kamarád kameraman nemohli chybět ani při jeho dosud největším dobrodružství. Čemu se jim naopak nedostávalo, byl kyslík – pro výstup na vrchol dvou himalájských velikánů Ama Dablam (6 812 m n. m.) a Manáslu (8 163 m n. m.) tahle parta totiž zvolila variantu vlastních sil bez kyslíku.

Dojímání nad krásnými výhledy tak přerušují scény jak z filmů Quentina Tarantina, které jsou thrillerem i hořkosladkou groteskou zároveň. Zachytí je jak kniha s více než sedmdesátkou unikátních fotografií, ale také film. K vybrání cílové částky pro jeho vznik chybí totiž už jen opravdu málo. Petr Jan Juračka je přitom již ostříleným tvůrcem dokumentárních pořadů.

Na Fameplay (dříve Mall.TV) je vysílána série Ze života fotografa, na TV Nova je tvůrcem Petrovy divočiny, společně s Magdalénou Fukanovou z Czech Vibes a Vojtou Kosobudem vytvořili dokument Malinká zachycující  potápění s volně žijící delfíní samicí. Podílel se na oscarovém filmu režisérky Marie Dvořákové – Who’s Who in Mycology (Kdo je kdo v mykologii), na seriálu Srdcaři na cestách (Prima Zoom), na dokumentu Jany Počtové K2 vlastní cestou o horolezkyni Kláře Kolouchové a na filmu Petra Horkého Dobrá zpráva o konci světa.

Nový himálajský film má na starosti stejný tvůrčí tým, který připravil již zmiňovanou Malinkou, v čele s Magdalénou Fukanovou z Czech Vibes: „Mám fakt velkou radost, že na filmu pracuje právě Magdaléna, protože jsem od ní ještě doposud neviděl jedinou odbytou práci. Známe se dlouhé roky a moc si váží toho, že si po čase zase odskočí ze světa hudebních klipů k dokumentu,“ říká na adresu tvůrkyně Petr Jan Juračka. Magdaléna Fukanová pracovala např. na videoklipech skupin Lake Malawi a Vesna, která se dostala do povědomí nedávnou reprezentací ČR v rámci Eurovize. Hudba Vesny rovněž doprovází trailer k plánovanému filmu.

Specifikem himalájské „Něhy“ ve filmu pak bude, že velké množství záběrů vzhledem k extrémním podmínkám natočil Petr Jan Juračka sám. Na první výpravu na Ama Dablam se s týmem však vypravil i kameraman Honza Šimánek, jehož záběry se ve filmu také objeví.  Film bude v první fázi distribuován odběratelům, kteří jej podpoří v rámci HitHitu, a následně bude promítán na vybraných cestovatelských akcích a filmových festivalech.

Záštitu a oficiální podporu nad filmem převzali Nikon, Hanibal, High Point, Adventure Menu, Lowepro a Manfrotto.

ANOTACE KNIHY: NĚHA HIMÁLAJE – Očima extrémního fotografa
Pokud se dospělý člověk, otec dvou malých dětí, vydá na vysoce nebezpečnou cestu za svým dětským snem, jistě to můžeme považovat za sprostý a sebestředný hazard. Ale co když to udělá znovu? A pak ještě jednou? Je to jen pokoušení osudu, a nebo jde o něco víc? Pro fotografa Petra Jana Juračku, přírodovědce Univerzity Karlovy a profesionálního fotografa, představuje Himálaj neodolatelné lákadlo ani ne tak k překonávání svých výzev, ale jako divadlo těch nejkrásnějších přírodních scenérií naší planety. Nejvyšší velikáni modré planety pnoucí se do čistého nebe plného vzdálených galaxií, nedotčená malebná příroda v kontextu extrémního sportovního výkonu a přátelství, která přetrvají až do smrti. Petrovým himálajským průvodcem nebyl nikdo jiný než Honza Tráva, který sám stanul na vrcholu hned pěti osmitisícovek bez pomocného kyslíku a je tak jasné, že o zábavu, velké příběhy ani o nádherné fotografie nebude v této knize nouze.

O AUTOROVI
Petr Jan Juračka má za sebou již tři úspěšné knižní tituly pojednávající o životě profesionálního fotografa a přírodovědce na cestách světem. Jeho oborem jsou fotografie, které mnohdy ukazují nečekané příběhy a fenomény, kterým se Petr mj. věnuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jako přírodovědec, ale taky jako prostý milovník dobrodružství a výzev, procestoval s fotografickou a filmařskou technikou kromě Evropy značnou část Afriky, Asie, Grónska, či střední a Jižní Ameriky. Na svém kontě má také několik krátkých přírodovědných filmů a seriálů. Nejznámějším filmovým počinem, na kterém se podílel, byl film Who’s Who in Mycology, poněkud nezvyklý hraný film režisérky Marie Dvořákové, který získal prestižního studentského Oscara v Las Vegas. Je autorem knih Ze života fotografa a Ostrovy Atlantiku. Svou práci má rád.

Zdroj a foto: http://petr.juracka.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *