Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Znáte zásady první pomoci u psů a koček?

Psi i kočky se kvůli své hyperaktivitě často dostanou do maléru. Mnohdy situace vyžaduje okamžité ošetření a není čas čekat na pomoc veterináře. Proto by měl každý majitel čtyřnohého mazlíčka vědět, jak postupovat v případě nouze. K ruce mu může být i praktická lékárnička pro psy a kočky. Zásady první pomoci u psů a koček vysvětluje veterinářka a ambasadorka značky Fitmin Kateřina Franková.

Ačkoliv majitelé na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit, někdy se stane, že se jim úrazy jednoduše nevyhnou. Kvůli své energické a často rozjařené povaze se psi i kočky mohou dostat do potíží a je důležité být na to připraven. Ať už se jedná o chybu z nepozornosti nebo jen náhodu, je dobré vědět, jak se v krizových situacích zachovat.

Lékárnička i pro mazlíčky
Každá domácnost je vybavena lékárničkou pro případ, že by se člověku něco stalo. Ta většinou obsahuje obvaz, náplasti, případně základní léky. Jinak by tomu nemělo být ani u zvířat. Pokud v domácnosti žije kočka nebo pes, vždy se hodí skladovat doma lékárničku i pro ně. „Pes či kočka, kteří se běžně pohybují po zahradě, mají vyšší riziko, že by se jim mohlo něco stát. Obsah lékárničky je tak tvořený prakticky vším, co by majitel mohl potřebovat k základnímu ošetření svého mazlíčka. V cestovním balení nechybí náplast, nůžky, obvaz nebo dokonce obinadlo. Pro lepší manipulaci a pohodlí páníčka jsou k dispozici také rukavice a savá utěrka. Lékárnička byla vytvořena tak, aby se majitel v případě nouze dokázal o svého čtyřnohého kamaráda postarat i v krizové situaci,“ vysvětluje Kateřina Franková, veterinářka a ambasadorka značky Fitmin.

Jaká je první pomoc u koček a psů?
I když máme jako páníčci neustále oči na stopkách, někdy se prostě zranění nevyhneme. A stejně jako nás učí principy první pomoci u lidí, je v tomto případě dobré znát zásady první pomoci i u psů a koček. Jedním z problémů je dušení. Protože jsou psi i kočky velmi zvědaví tvorové a často ochutnávají i to, co nemají, snadno spolknou předmět, který se jim následně zasekne v krku. Pokud má kočka v dýchacích cestách cizí těleso, její první reflex bude zvracení na prázdno a snaha o odstranění předmětu drápy. Tak by si mohla ale ublížit. „Pokud se kočka začne dusit cizím předmětem, měl by jí její majitel přispěchat na pomoc. Je velmi pravděpodobné, že kočka v panice bude útočit, a tak by se měl mít majitel na pozoru. Ideálně za asistence další osoby musí páníček otevřít kočce tlamu a zjistit, co je zdrojem potíží. Za předpokladu, že je předmět dostupný, majitel se může pokusit ho vytáhnout. Pokud to ale nepůjde, je důležité dostat zvíře co nejrychleji k veterináři,“ vysvětluje veterinářka a ambasadorka značky Fitmin.

Pokud se dusí pes a má zacpané dýchací cesty, postup je velmi podobný. Je ovšem důležité mít na paměti, že pes může svému majiteli nechtěně ublížit. „Když se pes dusí, jako první mu musí člověk narovnat hlavu a krk, z tlamy potom vytáhnout jazyk. Díky tomu získáte přehled, co způsobuje vašemu parťákovi problém. Pokud se jedná o těleso, které dokážete vytáhnout, zkuste to. Ovšem pokud ne, okamžitě odvezte psa na veterinu,“ doporučuje Kateřina Franková. Majitel může dát psovi v případě nouze i umělé dýchání. U větších plemen se provádí z úst do nosu, u menších psů a štěňat potom do nosu i tlamy. Vdechy by měly být rovnoměrné a opakovat by se měly zhruba po třech vteřinách. Hlavní je však kontrolovat hrudník psa a vždy po minutě i dech a tep.

Semináře první pomoci nejsou nutností, ale výhodou
Pokud si majitelé chtějí být jistí, že svým čtyřnohým kamarádům dokáží pomoci a budou připraveni na všechny možné situace, mohou se přihlásit na seminář první pomoci. Tam odborníci učí páníčky kromě resuscitace třeba i správnou manipulaci se zraněným zvířetem, zastavení krvácení nebo mnoho dalších užitečných dovedností. „Semináře první pomoci nejsou nutností, ale pokud jsou majitelé ochotni učinit tento krok pro své mazlíčky, je to jedině dobře. Běžnému majiteli ovšem stačí psí a kočičí lékárnička. Pokud máte pocit, že je vaše zvíře jakkoli zraněné neváhejte s ním jet k veterináři, který ho vyšetří a poskytne mu odbornou péči, “ uzavírá Kateřina Franková.

Zdroj a foto: Fitmin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *