Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Astaxanthin – tajemný pigment. Jaké má účinky a využití?

Astaxanthin je látka, která se nachází v některých druzích řas, jako je Haematococcus pluvialis a řadě mořských organismů, krevet, krabů, humrů, lososů nebo pstruhů, pro které jsou vodní řasy potravou. Nejsilnější koncentrace Astaxanthinu se nalézá právě v řase Haematococcus pluvialis, ze které se nejčastěji extrahuje. Díky tomuto antioxidantu dokáže přežít v náročných podmínkách.

Řasy se nejprve sklízí, suší a poté se extrahují pomocí různých metod. Extrahovaný astaxanthin se pak používá jako přísada v potravinových doplňcích nebo v kosmetickém průmyslu pro výrobu krémů a dalších produktů pro péči o pleť.

„Tento přírodní karotenoid je známý pro své pozitivní vlastností na lidské zdraví. Astaxanthin má protizánětlivé a antioxidační účinky.  Chrání tělo před oxidativním stresem a poškozením buněk způsobeným volnými radikály“. Říká Dušan Sedláček vedoucí vývoje ve společnosti Aveflor, která se v současnosti zabývá novou technologií získávání vysoce koncentrovaného astaxanthinu vhodného pro další zpracování v léčivých přípravcích, kosmetice případně v potravinových doplňcích.

Zlepšuje zdraví kůže – Astaxanthin může přispět ke zdravější pokožce a předcházet vzniku různých kožních problémů, jako jsou akné, ekzémy a psoriáza. Je schopný redukovat záněty a zlepšovat hydrataci a elasticitu kůže. Díky svým výrazným antioxidačním schopnostem chrání buňky pokožky před poškozením volnými radikály způsobenými slunečním zářením a znečištěním životního prostředí. Tím napomáhá snížení pigmentových skvrn, vrásek a dalších příznaků stárnutí pokožky.

Podporuje zdravé stárnutí – může pomoci při boji s negativními dopady stárnutí. Jednou z příčin procesu stárnutí jsou oxidativní stres a chronická zánětlivá onemocnění. Podle některých studií může astaxanthin pomoci při prevenci kognitivního úpadku, zlepšit paměť  a podpořit celkovou kvalitu života.

Zlepšuje zdraví srdce a podporuje imunitu – má schopnost snižovat hladinu triglyceridů a zvyšovat hladiny HDL riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou infarkt myokardu, mrtvice nebo ateroskleróza. Studie prokázaly, že astaxanthin může zvýšit produkci bílých krvinek, které bojují proti infekcím.

Podporuje zdraví očí – může pomoci chránit oči před škodlivými účinky UV záření a oxidačního stresu, předcházet zrakovým problémům spojeným s věkem, jako je degenerace sítnice a makulární degenerace.

Zlepšuje sportovní výkon – může zlepšit výkon při tréninku a sportu tím, že snižuje svalovou únavu a záněty. Tím, že snižuje stresové poškození buněk a tkání, podporuje astaxanthin rychlejší regeneraci a minimalizuje svalové bolesti.

Foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *