Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Pár vombatů už si na sebe zvykl. Jejich den oslaví Zoo Praha v neděli

Po divokém spojování už je atmosféra v expozici vombatů obecných o poznání klidnější. Kousance, cenění zubů a hlasité výskání vystřídala pravidelná setkání a očividný zájem jednoho o druhého. S prvním párem těchto atraktivních vačnatců v Česku – samcem Cooperem a nově příchozí samicí Winkleigh – se mohou návštěvníci dobře seznámit v neděli 11. června při bohatém programu Dne s vombaty Zoo Praha.

„Já bych řekl, že nyní jsou ve fázi vzájemné tolerance, která se pomalu blíží náklonnosti. Winkleigh nově dovoluje Cooperovi sdílet s ní noru, což je ve vombatím světě jasným projevem sympatie,“ popisuje situaci chovatel David Vala.

Winkleigh, která do zoo dorazila v dubnu a po povinné měsíční karanténě obydlela v květnu expozici v Darwinově kráteru, si navíc dobře zvyká i na svůj nový domov. „Stále častěji chodí do výběhu, ačkoliv na rozdíl od laxnějšího Coopera trochu lumpačí. Vyšplhala například do jednoho z květináčů, jehož zeleň pak zdevastovala. Coopera nic takového za půl druhého roku, co je v Praze, nenapadlo,“ dodává Vala. Ukazuje se tak i vysoká míra individuality jedinců.

Lidé zastihnou vombaty ve venkovním výběhu nejlépe hned po otevření zoo či naopak v podvečerních hodinách. V neděli ve 14 hodin ale čeká návštěvníky jejich speciální komentované krmení. To bude součástí pestrého Dne s vombaty, který byl inspirován výzkumem „vombatího chlapce“ Petera J. Nicholsona. Ten jako patnáctiletý v 60. letech v Austrálii sesbíral úctyhodné poznatky o životě těchto vačnatců a jeho studentská práce položila základ dalším vědeckým výzkumům.

Jeho činnost si vyzkouší zájemci v neděli na Veselovského louce v dolní části areálu. Celou řadu tematických aktivit včetně hrabání a měření nor, hledání pokladů, vombatí řeči i netypického způsobu obrany budou malí průzkumníci zaznamenávat do Deníku badatele a získávat za splnění úkolů drobné odměny. Návštěvníky čekají zdarma i komentované prohlídky Darwinova kráteru od 10, 13 a 15 hodin.

Celý nedělní program naleznete na webu https://www.zoopraha.cz/aktualne/akce-v-zoo-praha/14177-den-s-vombaty.

Winkleigh se narodila v Tasmánii a stejně jako samec Cooper tak patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného. Ten se vyznačuje menším vzezřením i vyšší odolností vůči chladnějšímu podnebí. Samice Winkleigh, si na svůj nový domov v Zoo Praha zvyká stále lépe. Výběh prozkoumává nejčastěji hned ráno a poté v podvečerních hodinách. První seznámení Winkleigh a Coopera bylo divoké a nebyla nouze o kousance a vrčení. Nyní už spolu sdílejí i noru a projevují si stále větší náklonnost. Deník badatele dostanou malí průzkumníci v Zoo Praha už tuto neděli. V rámci Dne s vombaty je čeká řada aktivit, úkolů a rébusů.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *