Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Jak letos budou Češi cestovat na dovolenou? Nejčastěji se chystají autem a skoro třetina se někam vydá dvakrát

41 % Čechů plánuje strávit letošní letní dovolenou v zahraničí, příliš nezaostává ani počet těch (38 %), kteří se rozhodli v létě zůstat v České republice. 56 % ze všech oslovených vyrazí na cesty autem, asi pětina z nich patří k těm, kteří se rozhodli jet autem, přestože o rok dříve nejeli vůbec nebo využili jiný dopravní prostředek. Vychází to z dat exkluzivního průzkumu veřejného mínění agentury IPSOS zadaného platformou pro sdílení aut mezi lidmi HoppyGo z inovačního centra Škoda X. Ta navíc zaznamenává rekordní zájem o předrezervace vozidel v letní sezóně.

Přes 80 % Čechů, kteří budou cestovat do zahraničí, zamíří k moři, zatímco jen desetina z nich se zajímá o horskou dovolenou a ještě méně volí městskou turistiku. Pokud jde o nejžádanější destinace, nepřekvapí, že Chorvatsko stále zaujímá první místo a v těsném závěsu následují Řecko a Itálie. Vzhledem k ekonomické situaci a rostoucí inflaci je naopak překvapující, že i nadále se našlo skoro 30 % oslovených, kteří si plánují dopřát dovolené hned dvě, téměř desetina respondentů cestuje třikrát a zhruba 5 procent i vícekrát ročně.

Ekonomické dopady se přesto projevily v jiném ukazateli. 27 % Čechů se rozhodlo změnit způsob dopravy na dovolenou a jako nejčastější důvod uváděli finanční situaci a nutnost úspor. Místo letecké dopravy se proto mnohdy rozhodli pro levnější automobilovou. Pro tu se nově rozhodl téměř každý druhý, který měnil svůj návyk.

Co se týče celkových čísel o způsobu dopravy na dovolenou, podle průzkumu se 7,5 % respondentů rozhodlo pro autobus, 10 % dává přednost vlaku a téměř 26,5 % se vydá na letní dovolenou letecky. Nejčastějším řešením je ale pro 52 % Čechů stále sbalit rodinu do svého osobního vozu, 1 % využívá obytného vozu a další 3 % lidí si plánují využít služeb autopůjčovny či carsharingu.

Že je pro čím dál větší skupinu lidí lákavou možností automobil na dovolenou půjčit, dokazují i čísla platformy pro sdílení aut mezi lidmi HoppyGo. Už nyní mají její uživatelé na letní období rezervovaný rekordní počet automobilů na rekordní počet cest, meziročně toto číslo vzrostlo o 35 %, přičemž auta budou na cestách v průměru 10 dní.

“Meziročně nám proti loňské letní sezóně narostl počet předrezervací o 35 %. Je to rekordní množství a potvrzení rostoucí důvěry našich uživatelů. Velkou výhodou je i to, že s automobily na HoppyGo se dá cestovat bez problému do zahraničí i na delší cesty. Už nyní jsou na léto desítky cest naplánované na více než 20 dní,” říká manažer HoppyGo pro ČR a Slovensko Jakub Erben.

Růst zájmu o HoppyGo se odráží i na průměrných výdělcích majitelů aut. Už teď mají jistotu, že si z předrezervovaných cest vydělají dohromady téměř 1,5 milionu korun. A pokud budou počty zápůjček růst oproti loňskému roku i po celou letní sezónu, pak platforma HoppyGo odhaduje, že na konci léta budou majitelé počítat výdělky přesahující 10 milionů korun, tedy hranici, kterou se dosud nepovedlo v létě překročit.

Nejčastější kategorií předem rezervovaných automobilů jsou MPV a konkrétní prototyp nejčastěji půjčovaného vozu je Škoda Fabia s průměrným stářím 10 let. Vzrostl také zájem o elektromobily, které se v minulém roce dopředu téměř nerezervovaly. Nejpoptávanějším elektroautem je Škoda Enyaq Coupé RS iV.

Zdroj a foto: HoppyGo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *