Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

150 let firmy slaví Mattoni Muzeum významným rozšířením expozice

Mattoni Muzeum v Kyselce ve své osmé sezóně připomíná bohatou historii značky, která letos slaví 150 let od svého založení obchodníkem a vizionářem Heinrichem Mattoni. Muzeum při příležitosti výročí významně rozšířilo svou expozici o historické láhve a etikety, reklamní materiály a originální předměty rodiny Mattoni.

Mattoni Muzeum se poprvé otevřelo veřejnosti v červenci roku 2016. Předcházela tomu rozsáhlá rekonstrukce budovy, ve které sídlí. Ta nese jméno Dr. Josefa Löschnera, spolupracovníka zakladatele Heinricha Mattoniho při propagaci léčivých účinků minerálních vod. Po Löschnerovi byl pojmenován i pramen, který zde sloužil jen jako doplňkový zdroj minerální vody. Později jeho využití z důvodu nízké vydatnosti a zastaralého jímacího zařízení zaniklo, a následně se přestala využívat i budova. V roce 2013 zahájila Mattoni 1873 její rekonstrukci a od roku 2015 v ní firma začala připravovat muzeum.

„Před letošní sezónou jsme významně rozšířili expozici o rozsáhlou soukromou sbírku Ladislava Sýkory, který ji do letoška vystavoval ve svém muzeu v Nejdku a přijal nabídku spojit a spravovat obě expozice u nás v Löschnerově pavilonu,“ říká Lutfia Volfová, mluvčí Mattoni 1873. Expozice je průběžně doplňována, a rozrostla se o řadu vzácných předmětů, jako jsou historické láhve nebo dobové reklamní materiály. Mezi nové exponáty v muzeu patří i historická fotografie rodiny Mattoni, restaurované dopisní pečetidlo Heinricha von Mattoni nebo osobní pečetidlo jeho manželky Willhelminy. Za povšimnutí stojí také láhev, která byla poslední stočenou lahví minerální vody v Löschnerově stáčírně z 25. srpna 1972.

Muzeum se stále vyvíjí tak, aby lákalo k opětovné návštěvě a vždy nabídlo nový pohled na historii značky. „Na příští sezónu připravujeme tematickou výstavu o vývoji etikety značky. Nabídne mimo jiné více než 25 zcela veřejnosti neznámých patentních návrhů z pozůstalosti Heinricha Mattoniho. Naším cílem je muzeum neustále rozvíjet, aby bylo co nejvíce autentické a zprostředkovávalo jedinečný zážitek spojený s bohatým dědictvím rodiny a firmy Mattoni,” popisuje nový ředitel muzea Ladislav Adalbert Sýkora.

Ladislav Adalbert Sýkora (Ředitel Mattoni Muzea v Kyselce)
Ladislav Adalbert Sýkora se narodil 24. září 1985 v Ostrově nad Ohří v Karlovarském kraji. Absolvoval Střední lesnickou školu a Střední odbornou školu obchodu a provozu hotelů. Dvacet let provozoval soukromé muzeum, nejprve ve Vojkovicích nad Ohří a od roku 2016 v R vile v Nejdku u Karlových Varů.

Již od dětství se zabýval sběratelstvím etiket a artefaktů spojených se značkou Mattoni. Je vlastníkem 90 % dochovaných předmětů z archivu rodiny Mattoni a původního muzea firmy Mattoni. Historii firmy a rodiny Mattoni se věnuje již přibližně 15 let.

Od 1. března 2023 je novým kurátorem a ředitelem Mattoni Muzea v Kyselce, kam zapůjčil předměty ze své rozsáhlé sbírky.

MATTONI MUZEUM
OTEVÍRACÍ DOBA
od 1. 4. do 31. 10. 2023
denně od 9–17 hodin, pondělí zavřeno.
poslední prohlídka v 16 h

ADRESA:
Kyselka č. p. 64,
Stáčírna Löschner, 362 72 Kyselka
GPS: 50.2626633N, 13.0045736E

TELEFON: +420 602 522 615
E-MAIL: muzeum@mattonimuzeum.cz
FB: https://www.facebook.com/MattoniMuzeum

CENY VSTUPNÉHO
Základní vstupné (1 osoba starší 15 let): 80 Kč
Rodinná vstupenka (2 dospělí, 1-3 děti): 200 Kč
Skupinová vstupenka (10 a více osob bez rozdílu věku): 50 Kč/osobu
Zvýhodněné vstupné (osoby nad 65 let a děti do 15 let): 60 Kč/osobu
Školní skupiny: 40 Kč/osobu
Děti do dvou let zdarma

Zdroj a foto: www.mattonimuzeum.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *