Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníZdraví

Klimatizace a zdraví: Jak si užít letní komfort s co nejmenšími riziky?

Klimatizace je běžnou součástí moderního života. Platí ale, že aby bylo její použití pro organismus přínosem a ne naopak, je třeba ji používat správně. Jak lze co nejlépe předejít zdravotním problémům, které mohou být s použitím klimatizace spojené, radí odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.

Klimatizované prostory mohou být v letních měsících příjemným úkrytem před horkem, které umí působit zdravotní komplikace, a to nejen starším a nemocným osobám. Pro komfort v práci, při cestování nebo i v domácnostech je klimatizace významným pomocníkem. Její používání má však svá pravidla a zásady, které pomáhají minimalizovat její možné negativní dopady na naše zdraví. Špatně udržovaná klimatizace totiž může přispět k šíření bakterií, virů a alergenů, což zvyšuje riziko respiračních onemocnění anebo i alergických reakcí.

VÝHODY A MOŽNÁ ZDRAVOTNÍ RIZIKA KLIMATIZACE
Jedním z nejčastějších zdravotních problémů, které bývají s klimatizací spojovány, je letní rýma, k jejímuž vzniku mohou přispět větší teplotní výkyvy mezi venkovním a klimatizovaným prostředím. „Tento jev totiž může snižovat imunitu, a viry tak mají lepší příležitost napadnout vysušenou nosní sliznici. Pomoci může léčba volně prodejnými nosními kapkami nebo spreji, které pomáhají nosní sliznici zvlhčovat a zmírňovat její otok. Doporučuje se také podpora přirozených funkcí imunity, a to prostřednictvím zdravé a vyvážené stravy, zejména s dostatkem vitaminu C, pravidelným pohybem a obecně dodržováním zdravého životního stylu,“ radí Ivana Lánová.

Dalším nepříjemným jevem, který s používáním klimatizací bývá někdy spojován, je tzv. syndrom suchých očí. „Ten často vzniká vlivem proudění suchého vzduchu v místnosti, což přispívá k nedostatku slz, a obvykle se projevuje nepříjemnými pocity, pálením, zarudnutím, pocitem písku v očích a jejich únavou. Pro mírnění těchto obtíží bývají obvykle používány běžně dostupné oční kapky, tzv. umělé slzy. Podrážděné oči se při pobytu venku také doporučuje chránit slunečními brýlemi s dostatečným EPF (Eye protection factor), což je mezinárodně uznávaný faktor, jehož číslo určuje, kolikrát je oko lépe chráněno proti slunečnímu záření, než by bylo bez slunečních brýlí,“ říká Lánová. Suchý vzduch může také způsobit problémy spojené s vysušováním pokožky nebo vlasů. Nejen v horkých letních dnech lze k hydrataci a osvěžení použít dermální vodu ve spreji, kterou je možné použít i k fixaci make-upu. Dermální voda je vhodná nejen na obličej, ale i na celé tělo. Na trhu jsou k dostání i termální vody, některé v kombinaci s kyselinou hyaluronovou.

Proudění chladného vzduchu z klimatizace může působit obtíže i našemu hlasu. „Studený vzduch negativně působí na pohyb řasinkového epitelu v dolních dýchacích cestách, zejména přispívá k jeho zpomalování, což může vést k vysychání sliznic nebo také ke hromadění hlenu v oblasti hrtanu a hlasivek. To vše můžeme pocítit jako ochraptění. Úlevu od něj pak mohou poskytnout třeba nejrůznější volně prodejné cucavé pastilky“ doplňuje Lánová. Mezi některé další zdravotní problémy, které bývají spojované se studeným prouděním vzduchu, patří i angína, zánět trojklanného nervu, bolesti kloubů, bolest krční páteře, bolest hlavy a suchý kašel.

Při používání klimatizace je vždy zásadní myslet na čistý filtr. Pokud není pravidelně měněn, může používání klimatizace organismu uškodit: „Ve filtru jsou totiž zachycovány bakterie, roztoči a plísně, které se zde dále mohou množit. Tyto částice společně s prachovými mohou způsobit zhoršení alergických reakcí. Osoby s astmatem a chronickými dýchacími potížemi by měly být zvláště opatrné, klimatizace důkladně čistit a klimatizované místnosti pravidelně větrat,“ vysvětluje Lánová.

SPRÁVNÉ POUŽÍVÁNÍ KLIMATIZACE JE KLÍČEM K PREVENCI MOŽNÝCH ZDRAVOTNÍCH RIZIK
Existuje několik zásadních doporučení, která mohou pomoci co nejvíce minimalizovat možné negativní dopady používání klimatizace na naše zdraví. První z nich je dodržování přiměřeného rozdílu mezi venkovní teplotou a teplotou v klimatizovaném prostoru. „Vysoké letní teploty někdy lákají k nepřiměřenému snížení teploty, třeba až na 18 stupňů. To může způsobit víc škody než užitku. Příliš velký rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou může negativně ovlivnit fungování dýchacích cest i našeho imunitního systému. Doporučuje se proto udržovat rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou maximálně ve výši 5 °C,“ radí Lánová a dodává: „Je také vhodné se co nejvíce vyvarovat přímého proudu chladného vzduchu, který může způsobit svalové napětí a nepohodlí, zejména pokud jste mu vystaveni přímo a po delší dobu. Ujistěte se, že klimatizace je nastavena tak, aby proud vzduchu nebyl směřován přímo na osobu, ale spíše vycházel do prostoru.“ Opatrní bychom měli být i v nastavení vlhkosti vzduchu. Ta by měla být v rozmezí 40–60 %.

Zdroj a foto: Benu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *