Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Odpočinek v srdci přírody. Jak vybrat chatu či chalupu svých snů?

Příchod teplých měsíců znamená pro mnoho z nás únik z každodenního shonu a vytoužený čas strávený v přírodě. Co kdybyste ale mohli prchat na to své místo přesně podle svých představ? Jestli zvažujete nákup chaty či chalupy, poradíme, na co se při výběru zaměřit, na co si dát pozor a chybět nebudou ani tipy, jak v případě nutnosti objekt zrekonstruovat, tak, aby vám poplatky neruinovaly rodinný rozpočet.

Nákup víkendového domečku sice není jaderná fyzika, pokud ale v tomto směru nemáte zkušenosti, může vám výběr pořádně zamotat hlavu. Podívejte se na sedm důležitých oblastí, které je třeba zvážit před tím, než si svůj vysněný rekreační objekt pořídíte.

Určete si své potřeby a představy
Předtím, než se ponoříte do výběru chaty či chalupy, je vůbec nejdůležitější si ujasnit, co od ní očekáváte. Někteří sní o romantické chatě na samotě, zatímco jiní preferují moderní chalupu s veškerým komfortem. „Každý má jiné požadavky a přání. V první řadě je třeba určit umístění rekreačního objektu, velikost i jeho stav. Dále je důležité zvážit, co všechno by měl rekreační dům nabízet, jak velký prostor potřebujete, co určitě nechci, aby chybělo a jaký styl se vám líbí. Dobré je vytvořit si seznam priorit a při výběru se jím řídit,” říká Ing. Helena Palatková, která se věnuje stavařině. Z takového seznamu se nám pak vytvoří další věci, o kterých musíme při výběru chaty a chalupy přemýšlet.

Zvažte stáří a stav objektu
Při plánování nákupu rekreačního objektu chtějí skoro všichni hlavně to jediné – hned po koupi ho začít používat. Proto je největší zájem o nové domy nebo o ty po renovaci, a jejich cena je tak často přehnaná. Mnohem výhodnější je nákup rekreačního domu před rekonstrukcí, ten je ale třeba velmi pečlivě prověřit.

Některé objekty je z ekonomických i technických důvodů lepší zdemolovat než se pouštět do rekonstrukce. „V tomto případě kupující nenese žádná rizika spojená s technickým stavem domu, stačí si jen zjistit na stavebním úřadě v územním plánu obce případné změny zastavěnosti v okolí pozemku,“ radí stavařka.

Pokud uvažujeme o staré chalupě, například postavené před sto padesáti a více lety, a to v původním nezrekonstruovaném stavu, tak velkou hodnotu nemá. Pak můžeme variantu demolice stavby s následnou stavbou nového považovat jako elegantní a jednoduché řešení,“ dodává.

Při koupi byste se měli také zaměřit na stav budovy včetně základních konstrukčních prvků, elektrického, vodovodního a odpadního vedení, střechy, fasády a dalších důležitých prvků jako je například vlhkost. „Plísní a vlhkosti se špatně zbavuje a její odstranění bývá finančně nákladné a zdlouhavé,“ komentuje Palatková.

Pokud nejste zkušenými profesionály, je vhodné si nechat provést odborný posudek stavu nemovitosti, který nebude subjektivně ovlivněný. Popřípadě se hodí nechat si stavbu prohlédnout ode vícero expertů, kteří nechají emoce doma a zhodnotí nákup realisticky a až kriticky.

Zamyslete se nad lokalitou
Vybrat správnou lokalitu, kam budete jezdit odpočívat, je zásadní. Zvažte blízkost krajiny, kterou máte rádi, a zároveň přístupnost k potřebným službám. Mějte na paměti, že určité lokality mohou být v sezóně přeplněné turisty, jinde je blízko třeba rušná silnice. Důležité je také zvážit přístup k dopravní infrastruktuře a dostupnost obchodů, restaurací a dalších potřebných služeb. Další komplikace můžou nastat, když nebude pozemek napojený na obecní silnici a bude se muset vyřešit nová příjezdová cesta. Nezapomeňte vzít v úvahu i případná rizika spojená s přírodními živly, jako jsou povodně, sesuvy půdy nebo lesní požáry.

Ujasněte si, jakou chcete zahradu
O využití zahrady na chatě či chalupě má každý jiné představy. Jestli chcete na zahradě hlavně relaxovat, měla by být vaší prioritou snadno udržovatelná, spíše kompaktní zahrada se zdravou, vzrostlou vegetací či už existujícím zahradním přístřeškem. Pokud pokukujete po pěstování ovoce, zeleniny či květin, zajímejte se o orientaci pozemku, kvalitu půdy i množství srážek a slunečního svitu. Je potřeba si uvědomit, jak se bude slunko pohybovat na obloze v zimě a jakpak v létě. Předchází se tím komplikacím třeba s velkými stromy, které by při špatném postavení mohly zahrádku dost nepříjemně stínit.

Poraďte se s odborníky
Nákup chaty či chalupy je velkou a dlouhodobou investicí. Proto není na škodu vaše plány a představy konzultovat s odborníky. Důležité je oslovit realitního makléře, architekta nebo stavaře, kteří vám poskytnou cenné rady a doporučení založené na zkušenostech a znalostech trhu. Spolupráce s profesionály vám může pomoci minimalizovat rizika a zajistit, že vyberete v souladu s vašimi potřebami a představami. Nesmíme také zapomenout na odborníky na financování, kteří připraví také kalkulace na jednotlivé varianty rekonstrukce i demolice. Platí ale zákonitost, že čím lépe objekt vypadá, tím vyšší bude i jeho cena.

Prověřte si sousedy a obec
Stejně jako sousedi v místě našeho domova, i na chatě nebo chalupě jsou to lidé kolem nás, kteří mohou vytvořit pohodu, nebo peklo na zemi. Až dorazíte na obhlídku, zkuste s nimi prohodit pár slov a třeba se jich zeptat na atmosféru v obci i na případná omezení nebo předpisy. Důležitá je rovněž blízkost sousedních chat a chalup a případný nežádoucí hluk i zápach z okolí.

Nezapomeňte na budoucnost (a rodinný rozpočet)
Víkendový dům je velká radost, která vám může přinést spoustu nezapomenutelných zážitků. Jde ale také o velkou starost. Kromě povinností s údržbou a opravami vás zvlášť u starších nemovitostí můžou nemile překvapit účty, které dorazí za energie. Už při nákupu takového objektu je tedy dobré myslet na finanční rezervu, jíž využijete na rekonstrukci na energeticky šetrnější objekt. „Kvalitní zateplení obvodových stěn sníží náklady na vytápění o až 70 % a tepelné úniky o 25 %. Návratnost investice se přitom v tuhle chvíli pohybuje okolo deseti let, s využitím státní dotace dokonce jen let osm. Moderní trojvrstvá okna mají až čtyřikrát nižší tepelné ztráty, letní tropické teploty zase efektivně utlumí vnější stínění,“ radí Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Úsporná chata = lepší investice i nižší úvěr
Pro úsporná opatření hovoří i skutečnost, že díky nim významně zhodnotíte svoji nemovitost. Nemluvě o tom, že je o takové objekty daleko vyšší zájem a snáze si drží cenu než ty nehospodárné. Financování úsporných rekonstrukcí je navíc nyní skutečně dostupné. Pomáhá s ním jednak dotační program Nová zelená úsporám, kde můžete třeba na zateplení starších domů získat dotaci až 650 tisíc, na výměnu zdrojů tepla až 140 tisíc a na fotovoltaiku 200 tisíc.

O úsporné rekonstrukce se už před nějakou dobou začaly zajímat také finanční instituce, které nabízejí hypotéky a půjčky se zvýhodněnými podmínkami. „Žadatelé u nás navíc získají slevu 30 % na pojištění nemovitosti a dalších 30 % na zhotovení průkazu energetické náročnosti budovy,“ doplňuje Martin Vašek.

Vlastnit chatu či chalupu je vzrušující, ale také náročné a nákladné rozhodnutí. Ujasněte si své potřeby, zvažte lokalitu, a nebojte se poradit s odborníky. A také myslete na úsporná opatření, která budou přívětivá jak k vaší peněžence, tak i k přírodě. S pečlivým průzkumem a správným přístupem najdete své ideální útočiště, které vám poskytne klid a radost z relaxace v přírodě.

Úsporné bydlení v číslech

  1. Zateplení snižuje náklady na energie až o 90 %, životnost stavby tím naopak prodloužíte o až 30 let.
  2. Kvalitní izolace střechy o tloušťce 18–38 cm dokáže snížit tepelné ztráty o až 70 % a zvyšuje tepelný komfort nejen v zimě, ale i v létě.
  3. V případě zateplení obvodových zdí lze snížit náklady na vytápění o až 70 % a tepelné úniky o 25 %. S využitím státní dotace se vám investice vrátí za 8 let.
  4. Moderní trojvrstvá okna mají až 4x nižší tepelné ztráty, návratnost investice je jen 5–10 let.
  5. Vlastní fotovoltaická elektrárna může uspořit až 20 tisíc ročně, s využitím dotací je přitom návratnost od 5 let. Životnost panelů přitom dosahuje tří dekád.
  6. Až 2/3 nákladů umí ušetřit tepelné čerpadlo, kde se vám původní investice vrátí za zhruba 6 až 8 let.
  7. Nemalé množství vody ušetříte sběrem dešťovky. Vlastní kompost na bioodpad vám zase zajistí nejen nejkvalitnější hnojivo, jaké můžete sehnat, ještě ale zabráníte vzniku velkého množství skleníkových plynů, které vznikají při jeho rozkladu na skládkách.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *