Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Technologie

Světlo z displejů chytrých telefonů ohrožuje naše zdraví. Objevte funkce HONOR 90, které vás ochrání

Kolik hodin trávíte denně sledováním displeje chytrého telefonu? Napovíme vám: v průměru jde o 40 % našeho bdělého času. Tím si ovšem můžeme zhoršit zrak, zadělat na problémy se spánkem, a dokonce i na rychlejší stárnutí. Viníkem je škodlivé modré světlo z obrazovek, před kterým chrání jen některé prémiové smartphony. Průlom v dostupné střední třídě přinesl až nový HONOR 90.

Ve světě bez elektroniky by na nás modré světlo působilo jen ze slunečního záření. S blížícím se večerem modrého světla ubývá a v lidském těle se začíná vyplavovat hormon spánku melatonin. Díky němu následuje kvalitní spánek, organismus se připraví na nový den a s východem sluníčka se vrací i přirozené modré světlo.

Počítače a chytré telefony ale změnily přírodě plány. Modré světlo nám z elektroniky září do očí i dlouho po západu slunce, produkce spánkového hormonu je nižší a v těle se mohou projevit různé negativní změny. Od unavenějších očí přes problémy se spánkem až po potíže s krevním tlakem, srdečním tepem nebo s celkovou únavou.

Proto se výrobci smartphonů začali zaměřovat na vývoj funkcí, které by naše oči před negativní stránkou displejů ochránily. Některé prémiové chytré telefony sice jsou ke zraku šetrnější, finančně dostupnější smartphony ale tyto funkce postrádají. Průlom přinesl až nový HONOR 90, který cenovkou spadá do střední třídy, výbavou ale sahá spíše do prémiové kategorie.

Profesor neurovědy Glen Jeffery z University College London se již zaměřil na funkce vlajkového smartphonu HONOR Magic5 Pro, přičemž stejnou výbavu k ochraně zraku právě přináší i nový, finančně dostupnější HONOR 90.

Dynamické stmívání displeje
Jednou ze špičkových funkcí smartphonu HONOR 90 zaměřených na pohodlí očí je dynamické stmívání displeje. Funguje v harmonii s přirozeným slunečním světlem a přizpůsobuje intenzitu modrého světla z obrazovky denní době. To potvrdil i profesor Jeffery, který došel k jasnému závěru: tato funkce pomáhá zmírnit únavu očí o 18 % po 45 minutách používání. Jefferyho zjištění navíc naznačuje, že funkce může mít dobrý vliv i na krevní tlak, srdeční tep a metabolismus.

Cirkadiánní noční režim displeje
Cirkadiánní rytmus našeho těla funguje jako vnitřní hodiny, které určují, kdy máme spát a kdy bdít. Funkce Circadian Night Display v telefonech HONOR 90 a HONOR Magic5 Pro upravuje jas obrazovky tak, aby odpovídal našemu biorytmu, a redukuje modré světlo o téměř 40 %. Laboratorní testy navíc potvrdily, že produkce melatoninu se během 3 hodin může díky této funkci zvýšit až o 20 %, což má velký vliv na náš spánek. Oba modely značky HONOR dostaly za tuto funkci prestižní certifikaci TÜV Rheinland.

Displej bez nebezpečného blikání
Displeje mohou při běžném pohledu zdánlivě svítit bez přerušení, ve skutečnosti ale většina z nich bliká, a to tak rychle, že nejsme schopni blikání očima zachytit. Blikání patří k dalším škodlivým stránkám displeje, protože může unavovat naše oči. Displej HONOR 90 si i na tento problém posvítil a nebezpečné blikání odstranil[1].

Obraz displeje HONOR 90 tak působí živě, naprosto ostře a zároveň přináší očím pohodlí bez zbytečné únavy i při nízkém jasu. A ještě dobrá zpráva na závěr: dynamické stmívání, cirkadiánní noční displej a certifikaci TÜV Rheinland za snížení modrého světla a vyšší ochranu očí nabízí i ještě dostupnější HONOR 90 Lite. Smartphone ohleduplný k očím a celkovému zdraví si proto můžete vybrat přesně podle svých představ a možností.

Cena a dostupnost
HONOR 90 si v Česku můžete až do 23. července zakoupit v předprodeji, navíc s tabletem HONOR Pad X8 v hodnotě 4 990 Kč jako dárek. Od 24. července pak bude běžně dostupný, a to za cenu 13 490 Kč s pamětí 8 + 256 GB a verze s pamětí 12 + 512 GB za 14 990 Kč. Model HONOR 90 Lite si můžete již dnes pořídit za doporučenou cenu 7 290 Kč.

[1] Technologie stmívání HONOR 90 s 3840Hz ultravysokou frekvencí PWM má certifikát TÜV Rheinland Flicker-free a dosahuje bezrizikové úrovně stmívání, která se projeví až při obnovovací frekvenci 120 Hz. Testovací standard pro certifikaci TÜV Rheinland Flicker-free se řídí korelací mezi úrovní rizika blikání a frekvencí blikání v normě IEEE Std 1789-2015, která definuje úroveň bez blikání, pokud je frekvence stmívání vyšší než 3125 Hz. Tento chytrý telefon není zdravotnické zařízení a nemá terapeutickou funkci.

Zdroj a foto: www.hihonor.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *