VELUX otevřel vizionářskou udržitelnou vesničku Living Places
Zdravé bydlení s dostatkem přirozeného denního světla a čerstvého vzduchu, cenově dostupné a zároveň udržitelné, s minimální uhlíkovou stopou. Na těchto stavebních kamenech vyrostla v Kodani – letošním hlavním městě světové architektury – vizionářská vesnička sedmi dřevostaveb Living Places. Společnost VELUX ji společně s ateliérem EFFEKT architects otevřela počátkem léta.
Stavebnictví se v současné době podílí ohromujícími 34 % na celosvětové spotřebě energie a zároveň generuje 37 % celosvětových emisí CO2. Skupina VELUX, globální lídr v oblasti střešních oken, proto iniciovala stavbu několika prototypů dřevostaveb, které definují udržitelné stavební principy: Každý materiál, každý stavební postup a technologie byly posuzovány a vybírány tak, aby snížily dopady na životní prostředí a minimalizovaly emise uhlíku. Výsledkem jsou objekty Living Places s téměř třikrát nižší produkcí CO2 (3,8 kg CO2 na m2/rok), než vykazují průměrné novostavby v Dánsku (11,1 kg CO2 na m2/rok). Jejich cena je navíc pod cenovou hladinou, za kterou se staví v Česku – odhadované náklady dosahují v přepočtu 39 až 45 tis. Kč/m2 oproti českému průměru 50 tis. Kč/m2.
Compass – navigace pro architekty a projektanty
Modelový projekt VELUX Living Places s pěti pavilony, sloužícími jako místa pro setkávání či výstavy, a dvěma vzorovými rodinnými domy ukazuje, že udržitelné stavební postupy jsou dosažitelné s materiály, řešeními a znalostmi, které máme k dispozici již dnes. Architekti studia EFFEKT + MOE engineering ve spolupráci se společností VELUX provedli spousty studií, spočítali LCA faktor (Life Cycle Assessment) každého materiálu, od základové desky přes obvodovou konstrukci až po střechu, a stanovili tzv. benchmark – srovnávací kritérium pro tradiční skandinávský bungalov se čtvercovým půdorysem a strmou střechou se sklonem 60°. Poznatky z těchto studií a výpočtů jsou pak shrnuty do principů Compass, jakési ideové navigace pro architekty a projektanty, podle které byly postaveny Living Places.
„Tento soubor sedmi principů je pro architekta jakýmsi vodítkem, jak navrhnout udržitelný dům pro budoucnost nikoli za spoustu peněz, ale za rozumnou cenu. Bude to dům se zdravým vnitřním prostředím postavený ze zdravotně nezávadných a obnovitelných materiálů, s dostatečným přísunem přirozeného denního světla i čerstvého vzduchu. Dům flexibilně přizpůsobitelný různým životním etapám jeho obyvatel, který využívá potenciál komunity a komunitního bydlení a vytěží maximum z dané lokality, ať už svým vzhledem či použitými materiály,“ vysvětluje architekt společnosti VELUX Česká republika Marek Petrík.
Kromě již vyjmenovaných principů sleduje Compass i hospodaření s energiemi a vodou, propojení interiéru s exteriérem, akustickou pohodu či možnost prefabrikace. „Každý princip je pak detailně rozpracován. Třeba když se bavíme o udržitelnosti, je to o výběru materiálů. Jde o to, zda zvolíme polystyrén, nebo udržitelnou dřevovláknitou izolaci. Zda budeme v záporných číslech ještě dříve, než kopneme do země, nebo vybereme biogenní materiál, jako je dřevo, které dokáže ukládat uhlík a díky kterému jsme na startu v plusu oproti klasickému bungalovu.”
Hlavním materiálem pro Living Places je proto dřevo – borovicové dřevo, CLT panely, tedy křižně lepené dřevo, překližka, tepelná izolace z celulózy, dřevovláknité a sádrovláknité desky. V interiéru byly položeny podlahy z přírodního dřeva a linoleum, na povrchové úpravy byl použit přírodní olej.
90 % času ve zdravém vnitřním prostředí
Projekt Living Places využívá denní světlo a čerstvý vzduch jako klíčové složky zdravého vnitřního klimatu. Vždyť 90 % času trávíme uvnitř budov, takže to, jak stavíme a žijeme, přímo ovlivňuje naše fyzické i duševní zdraví. Tvar domu, půdorysy jednotlivých pater a promyšlené rozmístění fasádních i střešních oken byly v Living Places navrženy s ohledem na náš cirkadiánní rytmus, tak aby v každé denní době byl v domě dostatek přirozeného světla.
„U bungalovu bývá problém prosvítit hloubku dispozice. Domy z projektu Living Places jsou navrženy jako třípodlažní, hmota mezi patry je různě prokrájena a nabízí různé průhledy. Díky tomu distribuuje přirozené světlo mezi patry a do hlubších dispozic. Je důležité vnímat světlo v kontextu celého dne, a to tento dům dokáže díky střešním i fasádním oknům a orientaci stavby. Čili ráno mě sluníčko budí, v poledne okna pustí světlo až do centra dispozice a ještě i večer při západu slunce má dům přirozené světlo. Pro člověka je velmi důležité zažívat tyto proměny světla v čase, aby si uvědomil, v jaké části dne se nachází,“ pokračuje Marek Petrík, architekt společnosti VELUX ČR.
Výhody šikmé střechy pro interiér i sousedy
Přístupu světla nahrává i šikmá střecha, která nabízí několik výhod jak pro vnitřní prostředí, tak pro okolní stavby. Přirozené denní světlo rozptýlené střešními okny může pronikat hlouběji do interiéru, díky otevřeným prostorům mezi patry se dostane i do nižších dispozic, čímž se zvyšuje pocit pohody, interiér působí vzdušněji a zároveň se snižuje potřeba umělého osvětlení. Šikmý sklon střech je oproti těm plochým zároveň ohleduplnější k sousedům, protože přímé sluneční záření dopadá blíže k patě domu. Nestíní tedy tolik sousední objekty, což umožní vyšší hustotu zástavby a podporuje jeden z dalších principů, a to komunitní bydlení. „Šikmé střechy mají výhodu i v tom, že když začnete přibližovat domky k sobě, tak si tolik necloní, pořád máte dostatečný výhled,“ doplňuje Marek Petrík.
Střešní okna a světlíky VELUX nezlepšují pouze světelné podmínky pro nižší patra, ale přispívají ke zdravému klimatu i dostatkem čerstvého vzduchu. Podporují tzv. komínový efekt přirozeného větrání, kdy v otevřeném prostoru vzduch volně stoupá z přízemí vzhůru a střešními okny je odváděn ven. Okna jsou napojena na senzory sledující v interiéru množství CO2, vlhkost a teplotu. Inteligentní systém automaticky otevírá a zavírá okna, aktivuje venkovní rolety a reguluje proudění vzduchu tak, aby nedocházelo ani k přehřívání interiéru, ani ke zbytečným tepelným ztrátám. Současně zajišťuje kvalitní vnitřní klima po celý rok.
V projektu Living Places byl využit celý sortiment střešních oken a světlíků VELUX, včetně sestav tří oken v jednom rámu VELUX GGLS 3v1 či střešního balkonu VELUX GDL.
Nereplikujme pouze domek, ale následujme myšlenku
Podobné modelové projekty staví VELUX od Evropy přes Asii až po Severní Ameriku už od 90. let. „Společnost VELUX je velkým inovátorem, který dlouhodobě inspiruje a sdílí své poznatky s ostatními,“ uzavírá architekt společnosti VELUX ČR Marek Petrík: „Nesnažme se ale replikovat jen tento typ domu, následujme celou myšlenku. Pojďme stavět podle Compass modelu, tzn. přemýšlejme nad uhlíkovou stopou jednotlivých materiálů, ze kterých stavíme, a používejme obnovitelné, cenově dostupné zdroje. To je poselství Living Places.“
Zdroj a foto: www.velux.cz