Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Zájem o psychoterapie zdarma se zdvojnásobil a díky sbírce pomohly už 700 lidem z Ukrajiny. Přispívat lze i nadále

Již půl druhého roku sužuje Ukrajinu ruská agrese. Díky sbírce se dostalo bezmála 700 ukrajinským občanům v Česku psychoterapeutické pomoci od více než 300 odborníků. Na 2 290 terapeutických sezení pomohli uskutečnit dárci, kteří dohromady přispěli částkou převyšující 630 tisíc korun. Zájem o bezplatnou psychoterapii se letos zdvojnásobil a s příchodem podzimu očekávají lidé ze spolku #delamcomuzu další vlnu žádostí. Proto dárci stále mohou dobročinnou sbírku #hlavunadvodou podpořit na portálu Donio.cz.

V Česku nyní pobývá přes 360 tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny, přičemž většinu z nich tvoří ženy a děti. Lidem, kteří psychický nápor nezvládají sami, stále nabízí pomoc psychoterapeut, zakladatel projektu #delamcomuzu a portálu Terapie.cz Pavel Pařízek: „Zájem o psychoterapeutickou pomoc je pořád veliký. Po vypuknutí války jsme lidem poskytovali podporu především v podobě krizové intervence a ošetření akutních psychických problémů. Od té doby se poptávka po odborné psychologické pomoci nemění a stále je vysoká. Vlivem stále trvajícího konfliktu očekáváme další vlnu s nástupem nového školního roku a příchodem podzimu.“

Společně s dalšími 300 kolegy z řad psychoterapeutů nabízí zdarma terapie lidem v těžké životní situaci, kteří prchli před válkou. Na webu Donio.cz navíc stále probíhá sbírka #hlavunadvodou, v níž mohou dárci podpořit zabezpečení dlouhodobé psychoterapeutické pomoci. Díky jejich finančním darům se podařilo realizovat už 2 290 sezení pro téměř sedm set uprchlíků z Ukrajiny, a zájem je tedy oproti loňskému roku dvojnásobný.

„Neposkytujeme krátkodobou krizovou pomoc zaměřenou na jedno sezení. Místo toho nabízíme krátkodobou terapii sestávající z 12 sezení, což přispívá k hlubší stabilizaci tématu. Sezení lze absolvovat osobně, online či telefonicky, což je ideální i pro ty, kteří se vrátili do své země nebo jsou na návštěvě u příbuzných v zahraničí,“ vysvětluje Pavel Pařízek a současně dodává, že se projekt neobejde bez dalších finančních prostředků, které by umožnily pokračování bezplatné psychologické pomoci uprchlíkům. O ni lze požádat na portálu Terapie.cz, kde odborníci poskytují sezení v ukrajinštině, ruštině, běloruštině a angličtině, takže ani jazyková bariéra v tomto případě není problém.

„Nyní na sezeních převažuje druhotné trauma, kdy hovoříme hlavně o obtížích spojených s hledáním práce v cizí zemi, stigmatizaci utečenců či problémech s dětmi a jejich adaptací ve školách,“ vyjmenovává psychoterapeut Pavel Pařízek nejčastější témata, která zaznívají na sezeních. Jejich předmětem je také vyhoření, stres, psychosomatika a problémy se spánkem.

Bezplatné terapie jsou určeny lidem z okupovaného území Ukrajiny, jež bezprostředně zasáhla válka. Využít je mohou všichni uprchlíci, kteří se potýkají s pocity úzkosti, tlaku, bezmoci, obavami o zajištění svých blízkých, problémy se soustředěním nebo také se šikanou.

Pomoc ze sbírky #hlavunadvodou směřují psychologové tam, kde je to aktuálně nejvíce zapotřebí. Nejdříve to byli během covidové pandemie pracovníci z první linie i běžní občané a následně ti, kdo byli postiženi tornádem na Moravě. Nyní se z darů zajišťuje pomoc lidem zasaženým situací na Ukrajině a kontinuálně přitom finance umožňují realizovat také psychoterapie pro matky samoživitelky, seniory nebo osoby s minimálními příjmy.

Nezisková organizace #delamcomuzu vznikla v roce 2020 v reakci na složitou situaci v jarní vlně koronaviru. Stovky terapeutů poskytovaly po celé jaro zdarma psychologickou pomoc pracovníkům v první linii, ale i všem ostatním, na které krize dolehla. Na podzim pak spustila portál Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít toho správného psychoterapeuta. Sdružuje 400+ ověřených terapeutů, ze kterých si může každý snadno vybrat dle svých preferencí. Pomáhá také firmám, které mají zájem se starat o psychickou pohodu svých zaměstnanců. Zároveň poskytuje terapeutickou pomoc i lidem, kteří by si ji nemohli dovolit, a to díky sbírce #hlavunadvodou, kterou alokovala na pomoc lidem postiženým válkou na Ukrajině.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *