Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Budoucnost nakupování podle Generace Z? Umělá inteligence a virtuální realita

Jak bude vypadat nakupování budoucnosti? Tuto otázku si položila přední světová bankovní, platební a nákupní služba Klarna, která oslovila přes 5 000 spotřebitelů v pěti zemích a vypracovala studii s názvem Future of Retail, zabývající se chováním zákazníků v době za 18 let, kdy bude Generaci Z 40 let a spolu s mileniály budou dominantními spotřebiteli. Výsledky studie odhalují předpovědi, jak nové technologie ovlivní budoucnost nakupování.

Personalizovaná nabídka
Nejdůležitější je pro zákazníky větší personalizace. 65 % oslovených si přeje, aby se v budoucnu nakupování více personalizovalo, a 36 % je přesvědčeno, že se tak stane, a to jak v kamenných prodejnách, tak v onlinu. Pouze polovina oslovených věří, že si oblečení vyzkouší stejným způsobem jako dnes (53 %). Naopak 48 % dotázaných chce využívat virtuální převlékací kabinky, 28 % rozšířenou realitu (AR) a 23 % se chce spolehnout na umělou inteligenci (AI), která jim poradí, jaké oblečení se nejlépe hodí k jejich postavě a módnímu stylu.

Virtuální osobní asistenti a robotičtí poradci
Více než polovina (59 %) zástupců mileniálů a Generace Z je otevřena myšlence, že by měli v prodejně k dispozici robota, který by jim změřil míry a doporučil vhodný styl a dalších 18 % by o tom uvažovalo v závislosti na jeho chování a vzhledu. Tři čtvrtiny dotázaných navíc chtějí mít přístup k virtuálním “osobním nákupčím”, kteří by jim při online nákupech poskytli doporučení na základě jejich stylu a vkusu.

Rozšířená (AR) a virtuální (VR) realita
Drtivá většina (81 %) očekává, že rozšířená realita (AR) zlepší jejich zážitek z nakupování na prodejně, a třetina (37 %) si myslí, že se tato technologie časem stane standardem v celém odvětví, naopak méně než polovina příslušníků generace Z (43 %) věří, že nakupování ve virtuální realitě (VR) v příštích dvaceti letech překoná nakupování v reálném životě.

Bezhotovostní platby
Příslušníci generace Z a mileniálové (64 %) souhlasí s předpovědí, že většina kamenných obchodů bude za 18 let zcela bezhotovostní, a 31 % z nich věří, že k této změně dojde již do 5 let.

Udržitelnost
Kromě technologického pokroku je v popředí zájmu spotřebitelů také budoucnost planety a růst cirkulární ekonomiky. Mladší generace se shodují na tom, že cirkulární ekonomika by měla mít větší podíl v nákupním průmyslu a že móda by měla být více orientována na udržitelnost. 52 % oslovených chce v budoucnu udržitelnější módu a 57 % si přeje, aby cirkulární ekonomika tvořila větší podíl v celém nákupním odvětví. Každý třetí věří, že bude častěji prodávat (26 %) a kupovat (37 %) použité zboží.

Zdroj a foto: Klarna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *