Problémy, o kterých se po porodu nemluví: Pětině žen ztěžuje život anální inkontinence
Přestože bývá narození dítěte pro většinu žen tím nejkrásnějším okamžikem v životě, porod sám o sobě často přináší nepříjemné až traumatické zážitky. A život po něm pro řadu žen znamená četné zdravotní komplikace. Zatímco močová inkontinence je poměrně známým problémem, anální inkontinence zůstává stále tabuizovaná. A to i přesto, že se s ní dle nového výzkumu potýká 1 z pěti žen, které rodily vaginálně.
Podle nedávné studie odborníků z britské University of Warwick se zhruba každá pátá žena po vaginálním porodu potýká s anální inkontinencí. „Anální inkontinence je definována jako nechtěný únik obsahu konečníku, který vede k nepohodlí dané osoby. Může jít jak o plyny, tak hlen nebo stolici,“ vysvětluje Kamila Žižková, lékařka v oboru gynekologie a porodnictví, s tím, že převážnou část pacientů potýkajících se s tímto nepříjemným problémem tvoří právě ženy.
13 % žen trpí po porodu oběma druhy inkontinence
„Vedle chronické zácpy, análních a rektálních karcinomů, vrozených vývojových vad, sexuálního zneužití, neurologických problémů či vlivu některých léků se mezi rizikové faktory anální inkontinence řadí právě porody, zejména porody protahované, operační – tedy s použitím kleští nebo zvonu – či porody s rozsáhlým porodním poraněním. Udává se, že až 13 procent žen má po porodu anální a zároveň močovou inkontinenci,“ dodává lékařka. Riziko se dle jejích slov zvyšuje s věkem rodičky, vliv má také obezita a délka hráze. Hrozba poranění pánevního dna a svěračů roste také při vyšší porodní hmotnosti dítěte.
Jen čtvrtina žen se svěří lékaři
Nechtěný únik stolice je zdravotní problém, který s sebou nese výrazný negativní dopad na kvalitu života, ale i psychiku, sexuální život. Ženy, jež se s ní potýkají, přiznávají deprese, úzkosti, pocity studu a často i sociální izolaci. Dle studie se navíc shodují na tom, že o riziku tohoto problému neměly před porodem tušení, což se týká nejen prvorodiček, ale i vícenásobných matek. „V současnosti totiž panuje o vlivu porodu na anální inkontinenci nedostatečné povědomí i mezi zdravotníky, řada žen se rovněž stydí se svými potížemi svěřit, samy se s nimi svému praktickému lékaři svěří jen v asi 25 % případů,“ uvádí Veronika Kubíčková, sexpertka z e-shopu Ruzovyslon.cz.
Problém se přitom nemusí projevit ihned. Dle výše uvedené studie se u pětiny postižených žen příznaky projevily v prvních pěti letech po vaginálním porodu, u jiných se ale symptomy projevily až s příchodem menopauzy. I vlivem menších porodních poranění, která unikla pozornosti jak lékařů, tak samotných žen, se totiž mohou s postupujícím věkem rozvinout závažnější obtíže.
Prevence je možná, záleží i na snaze zdravotníků
Odborníci tak volají po větší osvětě mezi pacientkami i zdravotníky. Ženám by po porodu měla být dopřána odpovídající péče a podpora. Postoj „to se prostě po porodu stává, je potřeba to vydržet“ je jednoduše špatně. Budou-li ženy o rizicích inkontinence dostatečně obeznámeny, mohou už před porodem přistoupit k prevenci, například masáži hráze během těhotenství. „Při porodu je pak ze strany zdravotnického personálů důležité udržovat rodičku během porodu ve vhodné poloze, kdy je na hráz vyvíjen co nejmenší tlak, v případě nástřihu je pak šetrnější nástřih mediolaterální, ten totiž nesměřuje přímo k řitnímu otvoru a hrozí při něm menší riziko poškození svěrače. Stejně tak je důležité rozpoznání možných komplikací a adekvátní ošetření poranění ihned po porodu,“ popisuje Kamila Žižková. „Léčba anální inkontinence je poté individuální podle stupně postižení: od úpravy stravy, nácviku defekace, posílení pánevního dna až po operační řešení,“ doplňuje.
K silnému pánevnímu dnu pomohou i erotické hračky
Posilování pánevního dna se přitom ženám doporučuje provádět po celý dospělý život. Posílené svaly přinášejí řadu benefitů pro zdraví i sexuální život. Trénink je možný pomocí známých Kegelových cviků, pomoc a mnohdy i větší efektivitu cvičení však nabízejí speciální pomůcky. „Venušiny kuličky, vaginální činky, vaginální kužely, vibrační vajíčka a další podobné pomůcky již dávno nejsou vnímány jako pouhé sexuální hračky, ale jako účinné nástroje pro intimní zdraví. Posílené pánevní dno ženám dopřeje více rozkoše a vzrušení při milostných hrátkách, silnější orgasmy a zároveň jim pomáhá předcházet mimo jiné právě i komplikacím spojeným s porodem, jako je inkontinence či prolapse dělohy a dalších orgánů,“ upřesňuje k tématu sexpertka Veronika Kubíčková, avšak připomíná, že pokud se ženy zotavují z vážnějších porodních poranění nebo je trápí další intimní problémy související s porodem, měly by používání těchto pomůcek konzultovat se svým gynekologem či fyzioterapeutem.
Zdroj: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0287779, Ruzovyslon.cz, foto: archiv