Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Češi jako národ pohodářů? Stresu máme málo, ale rádi bychom ještě zpomalili

Dvě třetiny Čechů ve svém životě nemají problém se stresem. Aktivně proti němu bojujeme a hledáme cesty, jak zabránit vyhoření a mít více klidu. Tato pozitivní zjištění přinesl průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti. Polovina Čechů přesto přiznává, že je na ně současný životní rytmus moc rychlý a v dlouhodobé perspektivě cítí nejistotu.

Zdravý duch je základem zdravého těla, dalo by se otočit známé sokolské heslo. Psychická rovnováha člověku pomáhá žít déle, ale také si život lépe vychutnat. Nenadálým a nechtěným změnám se v životě vyhnout nedá, důležité ale je, jak se v danou chvíli dokážeme vyrovnat se vzniklým stresem.

Čerstvý mezinárodní průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti zahrnul 11 zemí světa a ukázal, že Češi jsou na tom se stresem relativně dobře. 65 % reprezentativního vzorku dospělé české populace uvedlo, že ve svém životě nepociťuje téměř žádný nebo jen malý stres. Zbylých 35 % Čechů je stresu vystaveno občas nebo velmi často, což je ve srovnání s ostatními zeměmi pod průměrem.

Nejlepší obrana je klid
I když Češi vycházejí z mezinárodního průzkumu jako relativní „pohodáři“, 45 % respondentů přiznává, že je pro ně celkově obtížné udržet krok se současným životním tempem. Tři čtvrtiny dotázaných Čechů proto v průzkumu NN uvádějí, že aktivně hledají způsoby, jak stres zmírnit nebo mu úplně předejít.

Nejčastěji lidé zmiňují aktivity k posílení psychické odolnosti, a to například meditaci, jógu nebo tai chi. Jiní sázejí třeba na pravidelná sezení s odborníky zacílené na posílení duševní pohody – v nedávné době se mu věnovalo 8 % respondentů.

Stresu a nejistotě se dá částečně předcházet i dostatečným finančním zajištěním sebe i blízkých. „Kdo chce být připraven i na možné důsledky nečekaných zvratů v životě, měl by myslet nejen na spoření na penzi, ale i na kvalitní zajištění těch hlavních životních rizik, kterými jsou především invalidita, nesoběstačnost ale i ztráta živitele rodiny,“ radí Michal Korejs, ředitel produktového vývoje NN Životní pojišťovny.

Obavy z potřeby péče
Podle průzkumu NN jen 8 % Čechů uvádí, že pociťuje úzkost nebo depresi často nebo většinou. Ještě o něco méně z nás (4,6 %) si v poslední době muselo vzít volno z práce z důvodu vyhoření. Pod neustálým tlakem se cítí být 14 % českých respondentů. V mezinárodním srovnání se v neustálém presu cítí nejčastěji Řekové (26 %), dále Poláci (23 %) a Belgičani (22 %).

Z rizik, která nás mohou potkat, mají Češi největší obavy z toho, aby ve stáří nebyli na obtíž svému okolí. Takové situace se podle loňského průzkumu České asociace pojišťoven obává 73 % populace.

„Stáří s sebou často přináší chvíle, kdy se člověk o sebe není schopen postarat – ať už kvůli fyzickým nebo psychickým limitům. Lépe se s vědomím tohoto rizika žije, pokud víme, že v tom nezůstaneme sami a že potřebou péče příliš nezatížíme své blízké. Proto je tady připojištění dlouhodobé péče, které u nás díky pojistnému plnění až do věku 95 let otevírá další možnosti pomoci nad rámec státní podpory,“ uzavírá Korejs.

Zdroj: průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti (2023, 11 zemí, 12 tisíc respondentů), foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *