Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Nadace Fondation Louis Vuitton: MARK ROTHKO od 18. října 2023 do 2. dubna 2024

Nadace Fondation Louis Vuitton otevírá 18. října 2023 retrospektivu, věnovanou Markovi Rothkovi (1903-1970). Jedná se o první akci tohoto typu ve Francii od roku 1999, kdy se uskutečnila výstava v Muzeu moderního umění města Paříže. Retrospektiva shromažďuje 115 děl z nejvýznamnějších mezinárodních institucí i soukromých sbírek, včetně washingtonské National Gallery of Art, umělcovy rodiny a londýnské Tate Gallery. Výstava je umístěna v celém prostoru nadace a chronologicky mapuje celou umělcovu kariéru: od prvních figurativních maleb až po abstraktní díla, díky kterým proslul.

„Stal jsem se malířem, protože jsem chtěl malbu obohatit o emocionální úroveň, typickou pro hudbu či básnickou tvorbu.“ Mark Rothko

V úvodu výstavy mohou návštěvníci obdivovat důvěrné scény a obrazy z městského prostředí – jako jsou výjevy z newyorského metra. Toto téma dominovalo Rothkově tvorbě ve 30. letech. Poté jej vystřídala díla, inspirovaná dávnými mýty a surrealismem, který Rothko používá k vyjádření tragického rozměru lidského bytí ve válečné éře.

Od roku 1946 se Rothko výrazně přiklání směrem k abstraktnímu expresionismu. První fázi této změny charakterizuje styl děl Multi-forms s abstraktními bloky barev, rozvrstvenými v osobité rovnováze na plátně. Postupem času se prostorové rozmístění umělcových děl začalo měnit a vyústěním této změny byly Rothkovy klasické práce 50. let. Hranaté tvary se na nich prolínají v binárním či trojitém rytmu, v typických barvách – žluté, rudé, okrové, oranžové, ale také modré, bílé…

V roce 1958 dostal Rothko za úkol vytvořit sérii nástěnných maleb pro restauraci Four Seasons, kterou pro newyorskou budovu Seagram Building, jejímž autorem je Ludwig Mies van der Rohe, navrhl Philip Johnson. Rothko se nakonec rozhodl malby nedodat a celou sérii si ponechal. O jedenáct let později, v roce 1969, umělec věnoval devět z těchto maleb – jež se od předchozích liší temně rudými odstíny – Tate Gallery. Galerie pak Rothkovým dílům vyhradila jednu samostatnou místnost. Tato série děl je nyní exkluzivně k vidění právě v nadaci Fondation Louis Vuitton.

V roce 1960 muzeum moderního umění Phillips Collection vyhradilo umělci permanentní výstavní prostor – první „Rothkův pokoj“. Tato místnost vznikla v úzké spolupráci s umělcem samotným a nyní si ji můžete prohlédnut v rámci pařížské výstavy. V roce 1961 newyorské Muzeum moderního umění uspořádalo první větší retrospektivu – výstavu, která následně putovala po několika evropských metropolích (Londýn, Basilej, Amsterdam, Brusel, Řím a Paříž). V šedesátých letech Rothko přijal několik dalších zakázek, z nichž pravděpodobně nejvýznamnější byla výzdoba kaple Johna a Dominique de Menilových v Houstonu. Budova byla slavnostně otevřena v roce 1971 a pojmenována jako Rothkova kaple.

Rothko od konce 50. let upřednostňuje tmavší tóny a tlumené kontrasty, zároveň však zcela neopouští svou paletu jasných barev. Důkazem je několik maleb z roku 1967 i poslední nedokončená rudá malba v jeho ateliéru. Dokonce i v případě série Black and Grey z let 1969-1970 by zjednodušená interpretace díla, spojující šedou a černou s depresí a sebevraždou, nebyla na místě.

Tato díla jsou vystavena v nejvyšší místnosti budovy od Franka Gehryho spolu s velkorozměrnými skulpturálními figurami od Alberta Giacomettiho. Toto uspořádání připomíná Rothkovu vizi zakázky pro UNESCO, která bohužel nebyla nikdy zrealizována.

Stálost Rothkovy zvídavosti, jeho touha po tichém dialogu s návštěvníkem i odmítání toho, aby byl považován za „koloristu“, jsou klíčovými elementy, umožňujícími novou interpretaci jeho bohatého díla na této výstavě.

Kurátoři:
Suzanne Pagé a Christopher Rothko,
François Michaud a Ludovic Delalande, Claudia Buizza, Magdalena Gemra, Cordélia de Brosses

Zdroje: Mark Rothko, No. 14, 1960 – Olej na plátně, 289,6 x 266,7 cm
San Francisco Museum of Modern Art  Helen Crocker Russell Fund – koupě
© 1998 Kate Rothko Prizel & Christopher Rothko – Adagp, Paris, 2023

Zdroj a foto: Nadace Fondation Louis Vuitton

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *