Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Zájem o řemeslo roste. Akademie řemesel Praha pro budoucí malíře otevřela novou moderní dílnu

Na trhu práce je stále nedostatek řemeslníků. Studium oborů jako malíř a lakýrník, sádrokartonář nebo truhlář dlouhodobě podporuje i společnost PPG, výrobce barev a nátěrových hmot, který v Česku sdružuje značky jako Primalex nebo Balakryl. Přispěla například i k vybudování nejmodernější školní malířské dílny v ČR tohoto typu, která byla nově otevřena v Akademii řemesel Praha.

Nabídek pracovních příležitostí v oborech jako elektrikář, instalatér, automechanik, truhlář nebo malíř přibývá. Tyto pozice jsou velice žádané, a pokud je navíc řemeslník šikovný a má potřebné znalosti, dovednosti a zkušenosti, lze práci provozovat jako perspektivní živnost. V souvislosti s tím se v posledních letech zvyšuje poptávka po studiu těchto učebních oborů.

„Například zájem vyučit se malířem na naší škole vzrostl více než trojnásobně. Zatímco v roce 2019 do 1. ročníku tříletého oboru malíř a lakýrník nastoupili pouze 4 zájemci, letos otevíráme třídu pro 13 žáků. Celkový počet budoucích malířů napříč všemi ročníky tak poprvé přesáhl třicítku,“ přibližuje Drahoslav Matonoha, ředitel Akademie řemesel Praha, která nabízí technické vzdělání v oborech zaměřených na stavebnictví, strojírenství, elektrotechniku či služby.

Obor malíř a lakýrník ročně úspěšně dokončí kolem 90 procent žáků Akademie řemesel Praha.[1] Absolventi mají možnost po vyučení ihned nastoupit na pozici do některé z firem, s nimiž střední škola spolupracuje. Uplatnit se tak mohou nejen v rámci ČR, ale také v zahraničí. Aby se však na trhu práce prosadili a udrželi si konkurenceschopnost, musí být otevření novým možnostem a neustále se zdokonalovat.

„Všechna řemesla se rychle vyvíjejí, a proto je důležité jejich výuku přizpůsobovat měnícím se trendům a novým technologiím. Pro žáky oborů malíř a lakýrník jsme z tohoto důvodu začátkem školního roku otevřeli novou malířskou dílnu,“ doplňuje ředitel školy.

Tento nově vybudovaný prostor, který je nejmodernější výukovou malířskou dílnou v ČR, vznikl díky vzdělávacímu grantu od společnosti PPG, která je globálním výrobcem barev a nátěrových hmot. „Jsme rádi, že jsme mohli podpořit kvalitní výuku řemesel a oslovit tak mladou generaci,“ říká Jan Šipan, obchodní ředitel PPG pro Česko, divize Architectural Coatings.

Společnost PPG s Akademií řemesel Praha spolupracuje dlouhodobě. Pro její žáky například zorganizovala exkurzi do výrobny nátěrových hmot v Břasích. Pro obory malíř a lakýrník, zedník, truhlář a tesař zase uspořádala hned několik prakticky zaměřených workshopů. „V rámci nich žákům předáváme nejen teoretické informace, ale především zkušenosti z praxe,“ vysvětluje Jan Šipan.

V nové malířské dílně mohou žáci pod vedením pedagogů rozvíjet širokou škálu odborných dovedností. Prostor je členěn do několika zón. Dominuje mu tvarově hravá tréninková stěna, na které žáci mohou experimentovat s různými malířskými technikami i materiály. Výuková dílna umožňuje bezpečné skladování barev a dodržuje všechny hygienické a bezpečností normy. Je vybavena vzduchotechnikou, protipožárními dveřmi i ekologickou výlevkou na barvy.

Akademie řemesel Praha
Střední škola technická v Praze 4 nabízí technické vzdělání v oborech zaměřených na stavebnictví, strojírenství, elektrotechniku a služby. Kromě kvalitní výuky potřebných teoretických znalostí klade důraz na získání náležitých odborných kompetencí využitelných v profesním životě. Škola realizuje praktické vyučování v moderně vybavených dílnách a výukových polygonech včetně zajištění odborného výcviku v reálném prostředí spolupracujících firem. Více informací o škole najdete na adrese www.zelenypruh.cz.

[1] Zdroj Akademie řemesel Praha – SŠT, 2023

Zdroj: www.ppg.com, foto: Akademie řemesel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *