Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Nejčastější mýty o cestovním pojištění – Co vás přijde na cestách nejvíce draho?

Vysněná dovolená se může velmi rychle proměnit v noční můru. Úrazu často předchází jen malá nepozornost, a pokud jste navíc zapomněli na cestovní pojištění, velký a drahý problém je na světě raz dva.

Mysleli jste si, že cestovní pojištění není po Evropě potřeba, když máte v peněžence kartičku pojištěnce? V zemích Evropské unie a ve Švýcarsku mají čeští cestovatelé nárok pouze na nezbytnou, akutní péči.

„Průkaz platí navíc jen na rozsah péče hrazené z veřejných peněz. Léčba je tedy českým turistům poskytována vždy za stejných podmínek jako místním občanům. Z tohoto důvodu se v zahraničí můžete setkat s platbou i při ošetřeních, která jsou v České republice běžně bez přímé úhrady. Důvodem je jinak nastavený systém zdravotní péče. Tyto náklady pak bez cestovního pojištění nelze zpětně proplatit,“ vysvětluje Martin Daneš, ředitel pojištění Srovnejto.cz.

Ve zdravotnickém zařízení vám sice pomohou, ale může se stát, že po vás budou chtít, abyste ošetření zaplatili. Dalším scénářem může být pozdější vyúčtování poštou. Pokud nebudete mít sjednáno cestovní pojištění, půjdou výdaje za vámi.

Nečekaný účet v zahraniční nemocnici
Z veřejného systému zdravotní péče vám v zahraničí nebude uhrazen třeba transport vrtulníkem do nemocnice ani případný převoz domů. U akutní péče to funguje tak, že po ošetření v zemích EU dostanete sice fakturu za poskytnutou péči, ale zdravotnické zařízení by po vás nemělo chtít její úhradu na místě a mělo by ji rovnou zaslat vaší pojišťovně k proplacení. V praxi po vás ale většinou budou chtít úhradu rovnou po ošetření s tím, že si pak refundaci vyřídíte sami doma.

„Další úskalí cestování bez pojistky může být také v tom, že řada turistických center nebo hotelových komplexů má smlouvy především se soukromými ordinacemi či klinikami, a ty nejsou v daném státě zapojeny do systému veřejného zdravotního pojištění. V takovém případě jdou všechny náklady za vámi jako pacientem,“ říká Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny.

Nejlevnější je stoupnutí na ježka, zuby vyjdou i na desítky tisíc korun
Nejčastějšími důvody pro návštěvu lékaře v zahraničí bývají v období letních dovolených zažívací obtíže, úpaly, úžehy, vymknuté kotníky, drobnější zlomeniny, záněty středního ucha a akutní záněty zubu.

Střevní potíže, úpaly a úžehy platí podle českých pojišťoven za ty levnější zdravotní komplikace a vyřeší je klidně i lékař v hotelu zhruba do 10 000 korun. Konkrétně třeba v Itálii či Chorvatsku vychází například ošetření angíny, alergické reakce, zánětu uší nebo lehké stoupnutí na ježka v moři dokonce na „pouhé“ 3 000 korun.

Částka za drobný úraz bez operace, kdy už v zahraničí vyrazíte do nemocnice, se obecně pohybuje v rozmezí 10 000 až 29 000 korun za vyšetření, medikaci a zafixování. Záleží na tom, jestli jste do nemocnice přijeli sami, nebo pro vás musela sanitka.

Ošetření zubů může vyjít na několik tisíc korun v městské nemocnici v Chorvatsku až na desítky tisíc korun v soukromých zařízeních v Itálii, Španělsku nebo Velké Británii.

U těžších úrazů, které vyžadují operaci, je cenové rozpětí samozřejmě mnohem větší, obecně mezi 120 000 až 360 000 korun v závislosti na akutnosti a rozsahu zranění. Jen takový transport vrtulníkem do nemocnice z místa nehody nebo zranění, například při horské turistice, stojí obvykle v rozmezí 24 000 až 84 000 korun.

Náklady se liší také stát od státu. Mezi nejdražší patří USA a Kanada, Nový Zéland a Austrálie. Třeba jen den hospitalizace v USA na JIP oddělení stojí podle údajů AXA pojišťovny 440 000 korun a na standardním oddělení 110 až 170 000 korun za den.

Nejnákladnější pak bývá převoz pacienta zpět do ČR (takzvaná repatriace). Vůbec nejdražší jsou letecké speciály vypravené pro těžce zraněné (zranění páteře, hlavy, polytrauma a podobně). Ty jsou vypravovány extra s lékařským doprovodem a takový mezikontinentální let stojí zpravidla více než milion korun.

„Naše klientka byla v listopadu na dovolené na Bali. Po nehodě na skútru u ní musela být bohužel provedena nadkolenní amputace. Náklady na ošetřování a operaci činily asi 1,5 milionu korun, stejnou cenu měl transport postižené zpět domů na speciálním stretcherovém lehátku v linkovém letu s odborným doprovodem. Náklady se tak vyšplhaly na necelé 3 miliony korun. Vzhledem k tomu, že měla uzavřené potřebné připojištění, uhradila celou částku Uniqa,“ popisuje Eva Svobodová. Jak navíc dodává, v případě, že by k převozu pacientky musel být nasazen letecký speciál, stál by jen tento transport asi 6,3 milionu korun.

Zvláště u vzdálenějších destinací se proto vyplatí vyšší limity pojištění. Vzhledem k cenám cestovního pojištění a možným škodám stojí i komfortnější pojištění pouze zlomek ceny dovolené. Pro čtyřčlennou rodinu pořídíte pojištění na týdenní dovolenou v základním balíčku již od 300 až 500 korun, záleží na pojišťovně.

I vodní skútr půjčený jen na hodinu je rizikový sport
Češi na dovolené tráví čas stále více aktivně, užívají si i takzvané adrenalinové aktivity. Čím dál oblíbenější je třeba půjčování silničních i vodních skútrů, potápění či parasailing, tedy létání na laně za motorovým člunem.

Zpravidla každá pojišťovna má k dispozici seznam sportů a aktivit, které považuje právě za adrenalinové. Tento seznam by si před sjednáním měl pro jistotu prostudovat každý cestovatel. Při sjednávání cestovního pojištění je třeba vzít v úvahu, jakým aktivitám se budete na své rodinné dovolené v zahraničí věnovat. Pokud to budou běžné aktivity, jako je turistika, cyklovýlety a podobně, postačí klasické cestovní pojištění.

Z extrémních sportů si lidé nejvíce pojišťují sjezd na horských kolech a veškeré aktivity spojené s extrémní cyklistikou, potápění v hloubce nad 30 metrů či seskoky padákem z výšky přes 3,5 kilometru.

Co se týče samotného připojištění těchto aktivit, některé pojišťovny umí pojistit adrenalinové sporty po dobu celé dovolené, jiné pojišťují jen na konkrétní dny.

V rámci cestovního pojištění může být velmi užitečné i pojištění odpovědnosti. „Jako takovou zajímavost, že ne vždy se může jednat jen o zdraví klienta, ale i jeho okolí, může být případ, kdy byl náš pojištěný na atrakci v aquaparku, která ho vyhodila mimo dráhu, a on při dopadu zalehl jiného člověka. Klientovi se nic nestalo, nicméně poškozený po něm požadoval odškodné. V rámci asistenčních služeb jsme však celou situaci vyřešili ke spokojenosti obou stran,“ uvádí příklad z praxe Ivana Nekvindová, produktová manažerka cestovního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Asistenční služba
Pokud se na cestách dostanete do problémů z důvodu úrazu či nemoci a nezapomněli jste na cestovní pojištění, je nejlepší okamžitě volat operátory asistenční služby. Asistenční služba bývá dostupná 24 hodin denně po celý rok.

Operátoři vám vyhledají nejbližší zdravotnické zařízení, poradí vám, jak postupovat s úhradou, a v případě oblíbené turistické destinace za vámi vyšlou i pojišťovacího delegáta na místě. Ten buď zašle garanci platby, anebo zabezpečí přímo převod peněz. U banálních ošetření zhruba do 50 euro je obvykle rychlejší zaplatit z vlastních peněz a účty si nechat proplatit po návratu domů. Částku, kterou provoláte, dostanete uhrazenu v rámci likvidace pojistné události. Schovávejte účtenky za každou drobnost. Domluvte se s asistenční službou třeba i na úhradě taxi služby při cestě do nemocnice nebo na letiště.

Příklady destinace, úrazu a ceny ošetření (zdroj: pojišťovny)

  • Chorvatsko/Itálie – angína, onemocnění horních dýchacích cest: 2 500 až 3 500 korun
  • Rakousko/Španělsko – zlomenina horní končetiny (bez operace): 24 000 až 48 000 korun
  • Rakousko/Španělsko/Turecko – zlomenina dolní končetiny (s operací): 240 000 až 700 000 korun
  • USA – převoz, zlomená noha s narovnáním kostí pod narkózou, fixace nohy + dvoudenní hospitalizace: 450 000 korun
  • Rakousko – úraz v horách s vyproštěním, leteckým transportem do nemocnice a ošetřením + hospitalizací 3 dny (zlomenina, pohmožděniny, vyšetření hlavy a páteře): 480 000 korun
  • Thajsko – opaření vřídlem v pralese, transport s ošetřením a hospitalizací týden: 330 000 korun
  • Slovensko – zásah horské služby s helikoptérou: asi 30 000  až 60 000 korun

Cestovní pojištění obecně
Cestovní pojištění by se mělo skládat z pojištění léčebných výloh, úrazového pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. Limity pojistného plnění je potřeba nastavit dle typu dovolené a plánovaných aktivit. V případě cest do Evropy je standardem minimální limit na léčebné výlohy 3 miliony korun. Na vzdálenější cesty je prozíravé nastavit si ještě vyšší částky. Při cestování, obzvláště s dětmi, se vyplatí sjednat si i pojištění odpovědnosti za škodu.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *