Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Mezinárodní den pečujících upozorňuje na nedocenitelnost těch, kteří pečují

Mezinárodní den pečujících letos připadá tak jako každý rok na 2. října. Tento den je věnován těm, kteří se starají o své blízké a poskytují jim oporu ve zdravotních, tělesných či duševních obtížích. Využijme této příležitosti k ocenění jejich nezištné péče a obětavosti, jež se často podepisují i na stavu samotných pečujících.

Hodně z nás se někdy v životě ocitne v roli pečujícího. A pro každého se jistě jedná o velmi vyčerpávající a nedoceněnou zkušenost. Pokud se totiž musíme starat o staré rodiče, nemocného partnera nebo například postižené dítě, stále na nás leží tíha „běžných dní“ a úkoly, jako je zaplacení nájmu, uvaření večeře nebo chození do práce. Osobní život jde mnohdy stranou. Ačkoli je péče o potřebné blízké přirozená, využijme Mezinárodní den pečujících jako příležitost k zastavení a poděkování těm, kteří se pro jiné vzdávají sebe. Je důležité, abychom si uvědomili jejich úsilí, vyčerpávající práci a často i oběti, které každodenně přinášejí.

„Pokud mám nemocného rodiče, je jasné, že mu budu pomáhat a dělat vše pro to, aby mu bylo lépe a mohl aspoň nějak fungovat. Pro spoustu lidí to však znamená kompletní změnu životního stylu, asi nikdo jen tak nesedí doma a nečeká, až ho bude potřeba. Pečující musí měnit práci nebo ji aspoň přizpůsobovat potřebám nemocného, jejich osobní život jde mnohdy úplně stranou. Není divu, že tihle lidé se pak mohou velmi snadno dostat na pokraj vyhoření, protože nikdo nejsme stroj a každý si potřebujeme někdy vydechnout. Je důležité na to nezapomínat, a pokud máme ve svém okolí někoho takového, i my se můžeme pokusit mu pomoci. Něco jako když mamince přinesete po porodu vývar a bábovku – i taková drobnost může někomu v časovém, psychické nebo fyzickém presu moc pomoci a povzbudit ho,“ navrhuje Jitka Zachariášová, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace pro domácí péči A DOMA, z. s.

Další možností, jak řešit vypjatou situaci vzniklou v důsledku péče o blízkou osobu, může být Rodinný průvodce, specialista, který se dokáže vcítit do pečujícího nebo do rodiny v obtížné situaci a dlouhodobě jim pomáhá najít řešení v péči o blízkého. Řídí celou situaci a společně s multidisciplinárním týmem nabízí pečujícímu nový pohled na její řešení. Dlouhodobě pracuje s pečujícím formou diagnostiky a koučování až po jeho odpojení. Tuto metodu v ČR nabízí pouze nezisková organizace A DOMA, z. s.

O A DOMA
Nezisková organizace A DOMA, z. s., letos slaví 16 let od svého založení. Poskytuje službu osobní asistence seniorům či lidem se zdravotním a duševním znevýhodněním od 18 let věku. Kromě toho se už od roku 2015 zaměřuje na podporu těch, kteří pečují o své blízké – na rodinné pečující. Podporu jim nabízí v rámci služby Střediska pro pečující a několika projektů.

Zdroj a foto: www.a-doma.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *