Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Svědění kůže budí až třikrát do týdne 50 % atopiků. Trápí je i úzkosti a snížená pracovní produktivita!

Atopická dermatitida není jen chronické zánětlivé onemocnění, které způsobuje svědivou vyrážku. Nemoc, kterou trpí každá desátý člověk na světě, má i negativní dopady na psychický stav, spánek a pracovní produktivitu pacientů. Světová studie uvádí, že kvůli svědění kůže se v noci budí až třikrát do týdne 50 % atopiků a necelá čtvrtina dokonce každou noc.[1] Právě narušovaný spánek bývá příčinou úzkostí a depresí, které mohou samotné onemocnění ještě zhoršovat. Jaké je řešení?

Dopady atopického ekzému na život pacientů celosvětově mapuje například studie MEASURE-AD z roku 2020. Uvádí, že téměř 50 % lidí bez odpovídající léčby se středně těžkou až těžkou formu onemocnění trápí úzkosti a 33,1 % deprese.1 V České republice trpí podle lokální studie ATODERMA depresemi dokonce 41 % atopiků.[2] Hlavním důvodem je právě intenzivní svědění a škrábání, které pacientům významně znepříjemňuje život a narušuje kvalitu jejich spánku. Odolat svědění a potřebě se poškrábat je takřka nemožné, proto se pacienti dostávají do začarovaného kruhu svědění-škrabání-zánět, ze kterého téměř nelze bez odborné pomoci vystoupit. V současnosti už ale existují široké možnosti léčby, které mohou pacientům významně pomoci. Příběhy pacientů, kterým se podařilo onemocnění dostat úspěšně pod kontrolu, najdete například na webu www.jsematopik.cz.

Ekzém snižuje pracovní výkonnost
Intenzita a periodicita tzv. fází vzplanutí, kdy jsou projevy ekzému nejvýraznější, je individuální, stejně jako rozsah ložisek na těle. Tato skutečnost se může odrážet i na pracovním výkonu. Stačí, aby člověk s atopickou dermatitidou měl jednou za půl roku vzplanutí, a jeho pracovní výkon se sníží až o 30 %. Pacienti, kteří mají vzplanutí přibližně každý měsíc, mají sníženou produktivitu dokonce až o 43 %.1 Nižší práceschopnost se může rovněž negativně odrazit na vztazích mezi kolegy i na pracovním ohodnocení.

Naději přináší nová cílená léčba
Tyto znepokojivé výsledky ukazují, že důsledky atopické dermatitidy zdaleka nekončí jen u červené svědivé kůže, ale mají mnohem širší dopad. Právě proto je zcela nezbytné, aby atopici podstupovali vhodnou léčbu, která odpovídá míře závažnosti jejich onemocnění.

Pro těžší formy onemocnění máme v současnosti k dispozici tzv. cílenou léčbu, tj. biologickou léčbu či malé molekuly. Je založena na tom, že dokáže blokovat zánětlivý proces v našem těle, který atopický ekzém způsobuje. Díky tomu, že působí cíleně, má jen velmi málo nežádoucích účinků, a proto pacientům s atopickým ekzémem poskytuje velmi dobrou kvalitu života,“ říká doc. MUDr. Filip Rob, Ph.D., přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka. V České republice existují centra biologické léčby, kde je možné se informovat o tom, zda splňuji podmínky pro tuto cílenou léčbu, nebo se případně objednat ke konzultaci. Přehled center najdete například na webu www.jsematopik.cz.

FAKTA O ATOPICKÉM EKZÉMU
Atopický ekzém není nakažlivý. Nelze jej přenést dotykem, slinami ani krví. Není způsobený ani viry nebo bakteriemi.
Atopický ekzém není jen vyrážka. Jedná se o systémový zánět v těle, který se projevuje na kůži a má negativní dopad i na život atopika. Moderní léčba dokáže významně zmírnit projevy nemoci, ale nedokáže ji vyléčit.
Atopický ekzém nepostihuje jen kůži. Pacienti často trpí přidruženými alergickými onemocněními jako alergie či astma, ale i například onemocněními srdce a cév, autoimunitními chorobami či nemocemi očí.
S atopickým ekzémem lze plnohodnotně žít. V dnešní době už je možné vhodnou léčbou dostat projevy nemoci zcela pod kontrolu a dosáhnout tzv. remise, tj. stavu bez příznaků onemocnění.

Zdroj:
[1] MEASURE-AD:Largest Study ​of Its Kind Highlights Real-World Burden of Atopic Dermatitis on Patients Worldwide, 2020
[2] ATODERMA: Klinické a ekonomické dopady střední až těžké atopické dermatitidy v České republice

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *