Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Přes den si v lese hraju já, v noci vojáci. Divadlo DISK uvede premiéru autorské inscenace Partyzánka

Divadlo DISK uvede projekt uměleckého uskupení Nous kolektiv, složeného ze studentů rozličných uměleckých oborů a škol. Premiéra inscenace s názvem Partyzánka proběhne 7. října v 19:30. Projekt vzešel z autorského textu dramaturgyně kolektivu Amálie Poledníčkové. Prozkoumává téma dětských hrdinů očima dvou dětí hrajících si v lese vojenského újezdu Březina. 

„Nechtěli jsme vyprávět historii jedné vesnice. Ale když člověk vyrůstá v oblasti, pro kterou je po letech stále obtížná vlastní identita, je načase začít hledat hrdiny a možná to zkusit přes dětskou hru. Co je vlastně považováno za hrdinské a jak se idoly v dětských očích projevují. Kým chceme být, až skončí střelby,“ vysvětluje inspiraci ke vzniku inscenace Amálie Poledníčková.

Představení trvající hodinu a dvacet minut připravoval Nous kolektiv více než rok a spolupracovali na něm studující různých oborů uměleckých vysokých škol. Světelný design a grafiku projektu vytvořil Petr Sychra, student prvního ročníku magisterského studia na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU. Hudbu využívající nahrávky pohybu půdy a předmětů v ní nalezených složil Stanislav Pecháč, který je studentem Katedry divadelních a filmových studií UPOL, stejně jako produkční kolektivu Pavlína Drnková. Výtvarnou instalaci a vizuál inscenace vytvořil Matěj Pokorný, absolvent pražské AVU. Z Fakulty elektrotechnické ČVUT se do projektu zapojila Barbora Koudelková.

„Projekt Partyzánka dokládá vzrůstající tendenci studentů hledat jiné způsoby práce, než které se jim tradičně v divadle nabízejí. Jde určitě o důraz na mnohem delší čas na zkoušení a přípravu, než jaký je normálně k dispozici, ale hlavně samozřejmost, s kterou se přistupuje k multioborovému složení týmu a k tomu, jak svobodně jsou v tomto týmu rozdělené jednotlivé role,“ dodává výtvarník, divadelník a pedagog DAMU Robert Smolík. 

INFORMACE O INSCENACI
Projekt vznikl s podporou programu Studentská intermediální laboratoř 2023 ve spolupráci s Institutem intermédií, DAMU a Divadlem DISK. Rezidenční zkoušení Partyzánky proběhlo v prostoru TEP39 a výtvarné zázemí kolektivu poskytl Inkubátor Krenovka. Nous kolektiv zahájil svou činnost projektem Kůrovec, který měl premiéru v dubnu 2022 v Divadle Archa. Kůrovec byl zařazen do programu několika českých festivalů, kupříkladu Mezinárodního divadelního festivalu v Hradci Králové REGIONY, tepfestivalu v Teplicích, pražském festivalu Akcent či Academia Film Olomouc.

Audiovizuální dramaturgie, text: Amálie Poledníčková 
Světelný design, grafika: Petr Sychra 
Vývoj technologií: Barbora Koudelková 
Výtvarná instalace, vizuál: Matěj Pokorný 
Sound art: Stanislav Pecháč
Performativní výzkum: Barbora Dolanová
Produkce: Petr Maršál, Jan Wegmann, Pavlína Drnková
Fotografie: Nikita Kartashev
Pedagogické vedení: MgA. Robert Smolík
Na vytvoření inscenace spolupracovali studenti Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, Katedry produkce DAMU, studenti ČVUT, AVU a Katedry divadelních a filmových studií UPOL.

veřejná generální zkouška: 6. 10. v 11:00
premiéra: 7. 10. v 19:30 v divadle DISK
nejbližší reprízy: 
9. 10., 30. 10., 31. 10. 2023 v 19:30

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 17:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné stojí 200 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

Zdroj a foto: Divadlo Disk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *