Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Běhání: Klíč ke zdraví a vitalitě. Začněte svou běžeckou cestu právě teď!

Léto už je v plném proudu a nastává tak ideální doba, abyste se chopili příležitosti a začali s běháním. Přečtěte si něco o zdravotních výhodách běhaní, které vás zaručeně přesvědčí o tom, že se jedná o aktivitu, která prospěje vašemu tělu i mysli. Navíc pro vás máme i základní tréninkový plán na první čtyři týdny!

Zdravé srdce a štíhlá linie
Zaprvé: běhání je vynikající kardiovaskulární cvičení, které posiluje srdce a cévy. Pravidelný běh zlepšuje celkovou kondici, zvyšuje vytrvalost a snižuje riziko srdečních chorob.

Podle zprávy amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je u neaktivních lidí téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění než u lidí, kteří pravidelně sportují.[1]

Pravidelné cvičení má obrovské výhody, viditelné i neviditelné. Hlavní z nich je, že aktivnějším životním stylem můžete snížit riziko srdečních problémů. Můžete zlepšit srdeční činnost, svalovou sílu, pohyblivost kloubů a svůj pocit pohody. Můžete si udržet krevní tlak, cholesterol a cukr v normě,“ říká fitness expertka a odborná garantka společnosti Herbalife Samantha Clayton.

Co další benefit? Běhání podporuje spalování kalorií a pomáhá udržovat zdravou váhu. Běhání je efektivní formou cvičení pro redukci tělesného tuku a vyrýsování svalů. Pravidelným běháním můžete získat lepší metabolickou kondici, čímž zvýšíte svůj bazální metabolismus.

Duševní zdraví
Běhání také přináší pozitivní vliv na duševní zdraví. Při běhu se uvolňují endorfiny, tzv. hormony štěstí, které zlepšují náladu a snižují stres. Běhání může být účinným prostředkem ke zvládání úzkosti a depresivních stavů. Kromě toho pomáhá zlepšovat spánek a posilovat duševní odolnost.

Žádná omezení
Důležitou výhodou běhání je i to, že nemusíte mít žádné sportovní vybavení. Stačí vám jen kvalitní tenisky. Navíc můžete běhat prakticky kdykoliv a kdekoli ve městě, v parku, na pláži nebo v přírodě. Stačí si obout pohodlné boty a vyrazit ven.

Tipy na konec
Pamatujte však na postupné zvyšování zátěže a naslouchání svému tělu. S každým krokem se budete cítit silnější, energičtější a plní radosti z toho, že jste se rozhodli přidat běhání do svého životního stylu.

  1. Začněte pomalu: Největší chybou, kterou můžete udělat, je začít příliš rychle a přetížit své tělo. Začněte s krátkými vzdálenostmi a postupně zvyšujte délku i intenzitu tréninku. Důležité je poslouchat své tělo a dávat mu čas na adaptaci.
  2. Vhodné boty: Správná obuv je pro běhání klíčová. Navštivte specializovaný obchod, kde vám pomůžou vybrat boty s ohledem na vaši běžeckou techniku a typ nohy. Kvalitní běžecké boty minimalizují riziko zranění a zlepšují komfort při běhu.
  3. Stanovte si cíle: Díky jasnému cíli neztratíte motivaci. Ze začátku si nastavte cíl v podobě zdolání určité vzdálenosti, účasti na běžeckém závodě nebo zlepšení času.
  4. Tréninkový plán: Strukturovaný tréninkový plán vám pomůže udržet disciplínu a postupovat správným směrem. Rozložte si tréninky do týdne, začněte s kombinací běhu a chůze. Postupně snižujte poměr chůze a zvyšujte čas běhu.
  5. Dbejte na zahřátí a protažení: Před každým tréninkem si dejte čas na zahřátí a protažení. Svaly budou méně náchylné ke zranění.
  6. Nezapomínejte na regeneraci: Běhání zatěžuje vaše svaly a klouby, proto je důležité dát jim čas na regeneraci.
  7. Hydratace: Při intenzivním sportování se tělo potí a ztrácí nejen vodu, ale i důležité minerály. Což může způsobit křeče, únavu a dehydrataci. Pro efektivní doplnění tekutin zkuste elektrolytové nápoje, které obsahují optimální poměr elektrolytů a cukrů. Pomáhají rychle doplnit ztracené minerály a zajišťují efektivní hydrataci a udržení tělesného výkonu.

TIP:  Zkuste například sportovní nápoj H24® CR7 Drive Acai Berry. Tento lahodný nápoj s příchutí Acai byl vyvinutý výživovými specialisty fotbalové superhvězdy Cristiana Ronalda. CR7 Drive obsahuje sacharidy a elektrolyty, které prokazatelně zvyšují vstřebávání vody během cvičení a pomáhají udržet vysoký výkon.

[1] https://www.cdc.gov/nccdphp/sgr/ataglan.htm

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *