Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

ÚHKT podporuje dárcovství krve, chce zdvojnásobit množství odběrů

Odměnit pravidelné dárce krve i motivovat nové chce pražský Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT).  Počet dárců v Česku dlouhodobě klesá, což v posledních letech pociťují i nemocnice. ÚHKT chce proto zatraktivnit dárcovství tím, že lidem ve spolupráci s jedním ze svých partnerů nabídne netradiční odměnu.

„V našem hematologickém centru se obvykle během jednoho dne uskuteční okolo 10 až 15 odběrů. Kapacita je ale dvakrát větší. Podobně jsou na tom i další pracoviště, v České republice podle statistik Českého červeného kříže chybí desetitisíce dárců. Chceme proto dělat maximum, abychom naši kapacitu plně využívali,“ říká přednosta týmu ÚHKT MUDr. Jan Loužil.

V nemocničních transfúzních zařízeních v České republice je registrováno asi 225 tisíc pravidelných dárců krve a ročně přibude kolem 30 tisíc nových. Celkový počet by měl dle doporučení odborníků činit alespoň 300.000 a počet prvodárců by měl činit cca 35 tisíc ročně, aby se pokryl přirozený úbytek daný věkem či nemocemi a posílil se celkový počet dárců.

„Darovaná krev zachraňuje životy. Potřebují ji lidé před operací, onkologičtí pacienti, těžce zranění. Nemusí přitom sloužit nutně jako transfuze, zjednodušeně řečeno, se používá i při výrobě léků. Proto je dárcovství tak důležité,“ připomíná MUDr. Loužil.

Stát se dárcem krve může téměř jakákoli zdravá osoba. Základní podmínkou pro úspěšný odběr je vhodný zdravotní stav dárce, věk do šedesáti pěti let a váha minimálně padesát kilogramů. Ženy mohou darovat krev třikrát do roka, muži až čtyřikrát.

„Máme zkušenost, že po prvním odběru se z lidí často stávají pravidelní dárci. I proto jsem se rozhodli, nabídnout jim extra motivaci. Jsme rádi, že díky partnerství se společností Alza můžeme dárcovství udělat o něco atraktivnější,“ říká Andrea Daňková, tajemnice UHKT

Každý nový dárce získá v hematologickém centru tištěný poukaz s unikátním kódem, který mu umožní získat členství v programu společnosti zajišťující výhody při nákupu elektroniky i dalšího zboží.

Společnost Alza nám již před půl rokem darovala moderní přístroj NGS Star Hamilton, který kvalitativně zlepšil péči o naše pacienty. Spolupráce na náboru dárců krve je dalším organickým krokem v naší cestě a společné snaze věci posouvat, inovovat a zlepšovat. Dárcovství krve je velmi zásadní činnost, nezbytná pro záchranu lidských životů – současným dárcům za jejich aktivitu děkujeme a ty nově příchozí velmi vřele vítáme,” říká tajemnice ředitele ÚHKT Andrea Daňková.

Podmínky a obsah členství v programu AlzaPlus+ jsou definovány pravidly stanovenými společností Alza.cz a jsou k dispozici online na adrese: Podmínky AlzaPlus+ | Alza.cz.

Foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *