Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Lékaři mohou začít očkovat proti chřipce. Společnost Viatris doručila vakcíny s předstihem

Společnost Viatris dovezla do České republiky dodávku své sezónní tetravalentní vakcíny Influvac Tetra a distributoři ji rozvážejí do ordinací a očkovacích center. V loňském roce sezóna chřipky začala již před Vánocemi a byla intenzivnější a delší, než bývá obvyklé. I proto je zvláště pro rizikové skupiny důležitá včasná vakcinace. Na očkování proti chřipce by měli pamatovat především lidé z nejvíce ohrožených skupin, kam řadíme mimo jiné seniory, chronicky nemocné či zdravotníky.

Stejně jako v loňském roce jsme chtěli očkovací látku dodat s mírným předstihem, abychom umožnili včasnou ochranu před šířením chřipky. Každoroční očkování je účinnou strategií, jak snížit riziko epidemie a předcházet dopadům infekce na jednotlivé pacienty. Jsme proto rádi, že vakcíny již jsou na cestě do ordinací a očkovacích center. Na jižní polokouli je prozatím rozsah chřipkové sezóny podobný jako v minulém roce.,“ uvedl Jan Bláha, ředitel společnosti Viatris pro Českou republiku.

„Očkování je účinné i v průběhu chřipkové sezóny, ale vhodnou variantou je nechat se očkovat ještě před jejím začátkem, tedy na podzim. Zkušenost z loňského roku nám ukazuje, že chřipková epidemie může začít již v průběhu prosince,“ doplnil.

Zvláště důležité je očkování pro zranitelné skupiny lidí – pro starší 65 let, chronicky nemocné např. s onemocněním srdce, plic, trpící astmatem či cukrovkou, dále pro osoby pracující ve zdravotnictví, těhotné ženy nebo do pěti let.1

O očkování by ale měli uvažovat i ti, kteří mezi ohrožené nepatří. Vakcinace totiž pomáhá budovat takzvanou kolektivní imunitu. Tím, že se lidé nechají očkovat, zároveň chrání své blízké okolí – ať už své prarodiče, děti nebo dokonce i své kolegy od nemocenské v průběhu zaměstnání.2

Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu nebo na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí.3 Lidé by si při kašlání měli zakrývat ústa a nos kapesníkem, který pak zahodí, a měli by si pravidelně a důkladně mýt ruce.

Očkování se opakuje každý rok, protože virus chřipky se neustále mění. Lékaři si mohou vakcíny pro své pacienty objednávat u svých distributorů. Pacienti, kteří mají zájem o očkování proti chřipce, by se měli obrátit na svého lékaře.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *